جمعه ٣٠ مهر ١٤٠٠ فارسي|English
 
 
صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
درآمدي بر کلیسای ارتدکس یا کلیسای ارتدکس شرقی، زهرا رشيدبيگي تاریخ ثبت : 1393/07/16
طبقه بندي : ,,
عنوان : درآمدي بر کلیسای ارتدکس یا کلیسای ارتدکس شرقی، زهرا رشيدبيگي
منبع : مركز گفتگوي اديان
نشست : هشتمين دور گفتگوي اسلام و مسيحيت ارتدكس روسيه، 1391
نويسنده : زهرا رشيدبيگي
متن :

مسیحیت‌ به‌ سه‌ فرقه‌ بزرگ‌ کاتولیک‌، ارتدکس‌ و پروتستان‌، نیز فرقه‌های‌ کوچک‌تری‌ تقسیم‌ شده‌ که‌ اولین‌ تجزیه در تاريخ مسيحيت، جدايي کلیسای‌ ارتدکس‌ و كاتوليك  است‌.

ارتدکس‌: لفظ‌ ارتدکس‌ یونانی‌ و به‌ معنای‌ «صاحب ِ عقیدهٔ ِ درست» است‌ و به ويژه در مورد پیروان‌ ایمان‌ مسیحی‌ طبق‌ اعتقاد نامه‌ها و اعتراف‌ نامه‌های‌ فرقه‌های‌ بزرگ‌ مسیحی‌ به‌ کار می‌رود، ولی‌ در وصف‌ خاص‌، به‌ پیروان‌ کلیسای‌ ارتدوکس‌ شرقی‌ اطلاق‌ می‌شود. کلیسای‌ ارتدوکس، یعنی‌ جامعه مسیحیت‌ سنتی‌ و صاحب عقيده راستين.

کلیساهای ارتدکس شرقی در واقع گروهی از کلیساهای مستقل‌اند که ریاست افتخاری بَطریَرک قسطنطنیه (بَطریَرک مسیحیان متحد) را به رسمیت می‌شناسند و با هم در ارتباط نزدیک‌ مي‌باشند. اگر چه در عمل بسیاری از کلیساهای آن (مانند کلیسای ارتدکس روسیه و کلیسای ارتودکس یونان) مستقل و توسط اسقف و پدران خود هدایت می‌شوند. مذهب ارتدکس شرقی همان پیوستگی منسجم ساختاری را با قدیمي‌ترین کلیساهای مسیحی دارد که مذهب کاتولیک رومی، و همان آیین‌های مقدس کاتولیک‌ها را نیز به رسمیت می‌شناسد.

مسیحیت شرقى كه مهم ترین كلیساى آن كلیساى قسطنطنیه بود، پنج مركز مهم مسیحیت، یعنى اورشلیم، انطاكیه، رم، اسكندریه و قسطنطنیه را از نظر اعتبار و اقتدار برابر مى‌دانست. بخش شرقى، علاوه بر یونان، برخى مناطق اروپاى شرقى، كلدانیان، سریانیان، ارمنیان، مارونیان، حبشى‌ها و سایر اهالى شرق جهان مسیحیت را هم در بر مى‌گرفت. كلیساى شرق را «كلیساى یونانى» نيز مى‌گفتند، چون یكى از مراكز مهم كلیساى شرق در یونان قرار داشت و زبان رایج در این بخش هم یونانى بود و به همین دلیل، كلیساى ارتدكس، ترجمه «یونانى» عهد عتیق را برگزید، در حالى كه در كلیساى غرب بر متن «لاتینى» كتاب مقدس (ترجمه‌ «ولگانا») اصرار مى‌شد.  كلیساى غرب را به دلیل این كه مركز آن در ایتالیا بود و هم چنین زبان رایج در بخش غربى زبان لاتینى بود، «كلیساى لاتینى» مى‌گفتند؛ كلیساى بخش غربى، شامل كشورهاى فرانسه، اسپانیا و برخى از كشورهاى دیگر اروپایى است.

دريافت مقاله : دانلود فايل
تعداد نمایش : 979 <<بازگشت
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فصلنامه گفتگو شماره دو زمستان 1393

فصلنامه گفتگو، بهار 1393

مجله خبري گفتگوي اديان و تمدن ها

مجموعه مقالات

ديالوگ 5

ديالوگ 6
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 78420
Visitorsofday : 333
Visitorsofpage : 1809356
Onlinevisitors : 3
PageLoad : 1.4851

صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت