جمعه ٣٠ مهر ١٤٠٠ فارسي|English
 
 
صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
کنفرانس" ایجاد صلح جهانی از طریق فرهنگ معنوی"در قزاقستان، 27 مهر 1391 تاریخ ثبت : 1393/08/17
طبقه بندي : ,,
عنوان گفتگو : کنفرانس" ایجاد صلح جهانی از طریق فرهنگ معنوی"در قزاقستان، 27 مهر 1391
منبع : مركز گفتگوي اديان و تمدن ها
تاريخ : 1391/07/27
مكان : قزاقستان
تهيه و تنظيم : <#f:6282/>
متن :

به مناسبت بیستمین سالگرد تشکیل انجمن پیمان روحانی کنفرانس بین المللی باعنوان "ایجاد صلح جهانی از طریق فرهنگ معنوی" در 18 و 19 اکتبر 2012 با حضور هیأت ایرانی و شخصیتهای علمی، فرهنگی و مذهبی از بیش از 25 کشور و مجامع بین المللی عمده جهان از جمله شخصیتهایی از كشورهاي جمهوري اسلامي ایران، فرانسه، چین، هند، سوئیس، آرژانتین، روسیه، اوکراین، آلمان، لبنان، مکزیک، اسپانیا و آمریکا و ژاپن در کاخ استقلال شهر آستانا؛ پایتخت سیاسی قزاقستان برگزار شد.


اهداف برگزاري اين كنفرانس را برگزار كنندگان به شرح ذيل عنوان نموده بودند:

الف: بررسی نتایج بدست آمده از برگزاری این کنگره طی بیست سال گذشته؛
ب: تعیین اهدف و استراتژی آینده کنگره؛
ج: بررسی راهکارها و پیشنهادات برای برگزاری این کنگره در سال 2013.

حضرت آیه ا... تسخیری مشاور مقام معظم رهبری در جهان اسلام، آقای دکتر دهشیری معاون آموزش و پژوهش سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آقای دکتر تبرائیان معاون بین الملل مجمع جهانی تقریب بین مذاهب اسلامی، آقای دکتر حلمی رئیس مرکز گفتگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان و رایزنی فرهنگی از سوی دبیرخانه این کنفرانس دعوت شده بودند كه بعنوان نماينده کشورمان در این کنفرانس شرکت کردند.


کنفرانس که از ساعت 10 صبح روز 18 اکتبر در کاخ استقلال آستانا برگزار شد با سخنان آقای دکتر تولیگن محمد جانف دبیر کنگره و نماینده مجلس سنا آغاز شد، که ایشان در سخنان خود به تاریخچه تشکیل انجمن و کنفرانس فرهنگ معنوی پرداخت و اهداف تشکیل انجمن فرهنگ معنوی و کنفرانس های فرهنگ معنوی را دست یابی به صلح پایدار عنوان کرد.پس از آن نماینده روسیه و رئیس دبیرخانه مجلس مردم قزاقستان یرالی توگژانف و همچنین آقای دارخان مینبایف وزیر اطلاعات و فرهنگ نیز طی سخنانی اهمیت و اهداف برگزاری این کنفرانس را بیان داشتند، پس از آن حضرت آیه ا... تسخیری به عنوان رئیس هیأت ایرانی طی سخنانی با استناد به آیات و روایات اسلامی و جایگاه والای انسان به اهمیت و ضرورت صلح و آرامش در جهان و دستورات اسلامی را به عنوان پیام آور صلح و دوستی بیان داشتند، سخنان حضرت آیه ا... تسخیری که به زبان عربی بیان شد با استقبال گرم شرکت کنندگان مواجه گردید که بلا فاصله پس از پایان بخش اول کنفرانس بسیاری از شخصیت ها شرکت کننده در این جلسه و نمایندگان ادیان مختلف بطور کرات مراجعه کردند و متن سخنرانی حضرت آیه ا... تسخیری را درخواست نمودند.


بعد از ظهر روز اول کنفرانس با دو بخش ادامه یافت، بخش اول شرکت مدعوین در کميسیون هایی که برای بررسی پیشنهادات و راهکارها تشکیل شد که آقای دکتر دهشیری و دکتر حلمی و دکتر تبرائیان در این کميسیونها شرکت کردند و دیدگاه جمهوری اسلامی را بیان داشتند.


در قسمت پایانی این کنفرانس نظرات و پیشنهادات شرکت کنندگان از قبیل تشکیل بین المللی کار گروه، ایجاد شبکه ای از مرکز فرماندهی منطقه ای برای ایجاد صلح و آرامش، جذب نخبگان به عنوان متحدان بالقوه و شرکت کنندگان در انجمن معنوی، جستجو برای سرمایه گذاران در این راستا، استفاده از منابع آنلاین و دیگران برای گسترش همکاری ها برای ایجاد صلح و آرامش در جهان جمع آوری گردید که این موارد در سایت انجمن معنوی قرار خواهد گرفت.این کنفرانس با ضیافت شام به پایان رسید.


اهم موضوعات مطرح شده به شرح ذيل است:


- براي صلح جهاني، عشق، زيبايي، رفاه و ... براي همة جهانيان با هم دعا ميكنيم كه از جمله اهداف عمومي است.
- وحشت، نگراني و تهديد همگي انرژي‌هاي منفي توليد ميكند و فضاي بين‌المللي و انساني را به خطر مي‌اندازند.
- در آموزش خانواده و كودكان و فرزندانمان، ترغيب به صلح و دوستي مورد توجه باشد. صلح اصولاً ضرورت توسعه و امنيت جهاني است كه نبايد مورد تهديد قرار گيرد.
- البته انسان نقش اساسي در به وجود آوردن صلح جهاني دارد و اين حركت بايد همة اقشار را دربرگيرد. فرهنگ و معنويت نقش اساسي در كنترل و حفظ صلح در جامعه دارد.
- ما همه اعضاي خانواده انساني هستيم و نبايد اختلافات و افتراقات عمده‌اي در اين اصول داشته باشيم.
- نگاههاي تنگ نظرانه نبايد عرصه را براي همكاريهاي فرهنگي و علمي كم كند. تمام افراد و گروه‌هاي كه در خصوص صلح وفرهنگ معنوي فعال‌‌اند بايد در برابر چالشها و مشكلات ايستادگي كنند.
- ما نمي‌توانيم بدون همكاري مشترك به اهداف دست يابيم.
- اخلاق و معنويت و فرهنگ بايد مورد بررسي و گفتگوي همة كساني قرار گيرد كه امروز تعداد زيادي از آنان در قزاقستان جمع شده‌اند تا در اين مورد همفكري كنند. اعتماد، تحمل‌پذيري و بلند نظري بين همة ما براي رسيدن به اخلاق و معنويت در جهان عناصر اصلي‌اند.
- قزاقستان معتقد است اخلاق و معنويت و فرهنگ جزء ضرورتهاي آيندة توسعه يافته و جهان صنعتي و پيشرفته است.
- مردم قزاقستان معتقد به گفتگو بين پيروان اديان و رهبران مذهبي و ديني هستند و همة آنرا امر ضروري ميدانند.
- فرهنگ معنوي براي صلح جهاني از نيازهاي امروز بشر است و بيش از هر زمان ديگر اين نياز محسوس است.
- ما بايد براي رسيدن به اهداف اين كنگره جهاني ارزشمند كه در قزاقستان با حمايت رئيس جمهور محترم كار خود را پيش برده و زمان‌بندي داشته باشيم. ما در سه ماه آينده اعضائ گروه كاري را براي بررسي پيشرفت كارهايمان فرا ميخوانيم.
- تأسيس گفتگوي جهاني مهم است و هر كشوري مي‌تواند كه مركز گفتگو داشته باشد.
- تأسيس اتاقهاي فكر با شركت انديشمندان براي بررسي موضوعات مهم سياسي، فرهنگي و جهاني براي دستيابي به اهداف صلح جويانه مورد تشويق همگان است.
- فرهنگ خشونت طلبي و درگيري و اختلاف مي‌تواند صلح و معنويت را تهديد كند. كنفرانس اديان و فرهنگها در قزاقستان به ما كمك مي‌كند كه بتوانيم در فرهنگ جهاني و معنويت تأثيرگذار باشيم. - درعموم تمام اديان مهم هستند و بايد محترم شمرده شوند.
- متأسفانه جهان از معنويت تهي شده، فرهنگ، هنر ، ادبيات و ... وجود دارد اما بدون روح و معنويت و اين براي بشر نميتواند ارمغان داشته باشد. از اين اقدام كشور قزاقستان تشكر مي‌كنم اميدوارم كه اين كنفرانس بتوانند دستاوردهايي را براي تغيير و تحول جامعه جهاني داشته باشد.
- پيشنهاد من اين است كه ارزشهاي الهي را با عمل به جهان نشان دهيم .
- نمايندة قزاقستان در يونسكوگفت : من مي‌خواهم بخاطر تلاشهاي 20 ساله مسئولين و رياست محترم جمهوري براي برگزاري اين كنگره تشكر كنم.بعد از فروپاشي اتحاد جماهير شوروي خيلي مشكل بود كه ما دور يك ميز جمع شويم و همفكري و گفتگو داشته باشيم. درگيري‌ها متأسفانه فضاي جهاني را تنگ و نگران كننده مي‌كند، در يونسكو امروزه ارزشهاي معنوي مانند عدالت، اخلاق و ... فراموش شده و بايد هويت و ارزشها براساس عدالت براي همه و رفاه براي همه به جامعه برگردد.
- اتفاقي كه در جهان رخ ميدهد اين است كه انسانيت دارد مي‌ميرد نسل جديد دچار خشونت و اختلاف است و ما بايد براي حفظ جامعه خودمان با اين مسائل مقابله كنيم. علت فروپاشي قدرت بزرگي مانند شوروي نبودن ارزشهاي الهي و انساني بود.
- ما همگي بايد براي هويت يابي و تقويت فرهنگ و ارزشهاي انساني تلاش كنيم . ما شاهديم كه امروزه جهان بيش از گذشته فرهنگ معنويت، تعهدات اخلاقي و ... را فراموش كرده. حفظ صلح ارزش خود را از دست داده. منافع چند كشور، مهم تلقي مي‌شود و ما بقي جهان در تروريست و عملكردهاي غيرانساني مي‌سوزد.
- بنيادگرايي اسلامي كه تهديد شده، (بيداري اسلامي) بهار عربي كه براي دموكراسي غرب مورد توجه بوده خود به معضل و به همة حقوق بشر تبديل شده، كشتي سفير آمريكا در ليبي كه فاجعه است. مردم نبايد توسط همديگر تهديد شوند.
- سلاحهاي اتمي تهديدي عليه بشريت هستند.
- ابزار براي رسيدن به صلح ، تحمل‌پذيري است. بدون معنويت و اخلاق و تحمل‌پذيري نمي‌توانيم به صلح برسيم.
- يكي از شركت كنندگان اظهار داشت: من از سال 2010 تا الآن در سه كنگره شركت كرده‌ام از وقتي افرادي را مانند آقاي آيت ا.. تسخيري را ديدم افكارم و ذهنيتم عوض شده است.
- هزارة جديد و چگونگي توسعه كشورها بايد مورد توجه ما باشد و با همكاري هم در نشر و توسعه ارزشهاي الهي و معنوي خودمان تلاش كنيم .
- چگونگي اقدام مهم است. آيا مي‌خواهيم اخلاق را در سياست بياوريم. همانگونه كه قرآن و كتب آسماني اشاره كردند بگذار حداقل اين جملات را بشنوند. شعر، موسيقي و ... بايد براي ايجاد فرهنگ صلح و رشد معنويت و ارزشهاي اخلاقي كمك كنند.
- پيشنهاد ميشود: تأسيس دانشگاهي به عنوان دانشگاه گفتگوي اديان و فرهنگها مورد اهتمام قرار گيرد و از طريق يونسكو حمايت بشود.
- پروژه تاسيس دانشگاه گفتگوي اديان و فرهنگها را داريم پيگيري مي‌كنيم و درصدد هستيم در روسيه اين دانشگاه را فعال كنيم و شعباتي در قزاقستان، برزيل و ... داشته باشيم. براي اجراي اين پروژه از نظرات وپيشنهادات شما استقبال ميكنيم و اميدواريم به ويژه براي رشد علمي جوانان و ايجاد فرهنگ گفتگو ميان اديان، فرهنگها مفيد باشد.از رهبران ديني و سياسي انتظار داريم ما را در اين امر كمك كنند.
- فرهنگ مجموعه‌اي از تاريخ و باورها و هويت مردم است. تكنولوژي مي‌تواند در تقويت فرهنگ مؤثر باشد و در خدمت آن باشد.ما جمع شديم تا در مورد باورها، فرهنگ و ارزشهاي مشترك گفتگو كنيم.
- پيشنهاد شد براي جوانان و جامعه برنامه هاي معنوي اخلاقي و فرهنگي مورد توجه قرار گيرد تا تخريب اخلاق بيش از اين ادامه نداشته باشد. بينديشيم چه كارهايي براي آينده مي‌توانيم داشته باشيم، عناصر مهم ارزشهاي انساني و اخلاقي را بايد در فرهنگ جامعه تغيير دهيم. موفقيت در علم ، بهبودي اقتصاد و فرهنگ نيازمند فعاليتهاي زيادي است. كنگره بايد در تعريف و برنامه‌ريزي و انتشار اين برنامه‌ها كه مورد توافق عملي است تلاش كنيد.
- شرق و غرب امروزه نيازمند توجه به ارزشهاي معنوي و اخلاقي و ديني هستند. در كنگره سال گذشته قزاقستان بر گفتگوي بيناديني، نقش اديان الهي براي مقابله با خشونت و تروريست و گسترش معنويت و اخلاق تأكيد داشت.
- يكي از كارها و اقدامات مورد توجه كنگره اديان در آستانه تلاش براي معنويت و ترويج ارزشهاي انساني است.

 

: <#f:4253/>
تعداد نمایش : 1492 <<بازگشت
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فصلنامه گفتگو شماره دو زمستان 1393

فصلنامه گفتگو، بهار 1393

مجله خبري گفتگوي اديان و تمدن ها

مجموعه مقالات

ديالوگ 5

ديالوگ 6
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 50372
Visitorsofday : 228
Visitorsofpage : 1809251
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 1.7551

صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت