شنبه ١٣ آذر ١٤٠٠ فارسي|English
 
 
صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

گفت و گو با اعضای کمیته مرکزی منونایت ها:

احترام به "انسانیت" را وجه مشترک شیعیان و منونایت ها می دانیم

حضور منونایت ها و آشنایی آنها با ایران به سال 1990 که زلزله ای در شمال ایران رخ داد بازمی گردد. در این مدت منونایت ها دریافتند که وجه مشترک عقاید شیعه و منونایت درمورد صلح و انسانیت است. هر دو به دنبال پیروی از خدا و ایمان به پروردگار و وحدانیت هستند.

منونایت ها موحدانی هستند که به خدای واحد ایمان دارند و به دنبال استقرار صلح و عدالت هستند. گروهی از منونایت ها به ایران آمدند و ضمن دیدار از سازمان فرهنگ و ارتباطات گفت و گوی مشترکی در راستای اهداف و برنامه های خود با مسئولین سازمان انجام دادند. آین گروه همچنین در پی ایجاد تحولاتی جدید در برناه های سازمانی خود هستند. البته باید گفت که منونایت ها پیرو شاخه ای از مسیحیت هستند كه یك كشیش هلندی آن را به نام «منو سیمونزMenno Simons» در قرن هفدهم بنیاد گذارده است. دستورهای ویژه این مذهب عبارتند از: ساده زندگی كردن، سوگند یاد نكردن، اسلحه حمل نكردن، كارمند دولت نشدن، برضد كسی شكایت حقوقی و درخواست غرامت نكردن، به عضویت كلیسا نپذیرفتن نوجوان پیش از رسیدن به سن بلوغ. زنان منونایت موی سر خود را می پوشانند و از پیراهن آستین بلند و نیز دامن بلند استفاده می كنند و می كوشند به گناه و جرم آلوده نشوند. در حاشیه دیداری که منونایت ها از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی داشتند گفت و گویی با آقای "ون بایلر"، مدیر اجرایی کمیته منونایت ها در ایالات متحده، و خانم "آن گربر هرشبرگر"، استاد دانشگاه منونایت شرقی در ویرجیانا، درباره حضورشان در ایران و برنامه هایی که داشتند صورت گرفت که متن این گفت و گو در ذیل مشاهده می شود.

لطفا در ابتدای صحبت درباره منونایت ها و جایگاه فکری آنها توضیح دهید؟

بایلر: منونایت جمعیتی است که در قرن 15میلادی به وجود آمده است. منونایتها اعتقاد دارند که مسیحیان خیلی نتوانستند در مورد اعمال و رفتار حضرت مسیح خوب عمل کنند. منونایتها اعتقاد دارند که به زندگی و آرای حضرت مسیح باید دوباره تفکر و بازاندیشی داشت و آنهایی که به صورت افسانه و داستان است را مجددا درباره آنها بحث و بررسی داشته باشیم و از گفتار حضرت مسیح در انجیل پیروی کنیم. ما معتقدیم که شخص باید واقعا تصمیم بگیرد که اندیشه ها و افکار حضرت مسیح را دنبال کند. صرفا با غسل تعمید در دوران کودکی نمی توان یک مسیحی واقعی بود. منونایتها به متن انجیل باور دارند و آن را مهم می دانند و معتقدند که خدا در کتاب انجیل با مردم صحبت می کند و ساختار کلیسا و دین مسیحیت برای مردم مسیحی بسیار مهم و مورد توجه است.

سازمان منونایتها چه هدفی را پیگیری می کند و به دنبال چه چیزی است؟

بایلر: کمیته مرکزی منونایت ها که با عنوان مخفف (MCC) شناخته شده از زیرمجموعه های کلیسای منونایت هاست. کمیته مرکزی از کلیساهای کانادا و امریکای شمالی حمایت می شود.  در60 کشور فعالیت می کنیم. هدف ما گسترش صلح و ایجاد عدالت است. ما می خواهیم به نیازهای اولیه و فطری انسانها پاسخ دهیم. ما به دنبال این نیستیم که نیازهای فوری و آنی مردم مانند غذا را تامین کنیم ما می خواهیم بدانیم که چرا مردم فقیر هستند. ما به دنیال ریشه یابی هستیم تا بتوانیم مشکلات را حل کنیم.

آیا منونایت ها را می توان یک سازمان معنوی دانست؟

هرشبرگر: بله درست است. کمیته مرکزی منونایت ها از سوی کلیسای اصلی حمایت می شود و ما کارمان را به خاطر حضرت مسیح انجام می دهیم. ما به دنبال تبلیغ مسیحیت و یا مسیحی کردن مردم نیستیم. ما مسیونر نیستیم.

چه چالشی در دنیای امروز دیدید که چنین هدفی را دنبال می کنید؟

هرشبرگر: مردمی که از کمیته مرکزی منونایت ها حمایت می کنند دنبال این هستند که از مردمان فقیر دستگیری شود و مشکلات سلامتی و بیماری و حتی آب رسانی را حل کنند. اما مهمترین هدفی که در پی این کمکها پیگیری می کنند این است که مشکلات را ریشه یابی کنند و نکته که ما در نظر داریم این است که مردم را به صلح آگاه کنیم تا آنها بدانند که در کنار آگاهی به صلح است که می توان بر بسیاری از مشکلات چیره شد.

با توجه به خشونتهایی که در جهان به خصوص در خاورمیانه امروز شاهد آن هستیم شما چه راهکاری را پیشنهاد می کنید؟

هرشبرگر: در راستای حل مشکل خشونت است که ما اکنون در ایران هستیم. ما به دنیال این هستیم که هر چقدر گفت و گو کنیم بیشتر می توانیم به نقاط اشتراک برای دستیابی به صلح برسیم. وقتی که به آگاهی برسیم بیشتر می توانیم به دوستی و اعتماد متقابل دست یابیم. هنگامی که دوست شدیم مشکلی از بابت خشونت نداريم.

به نظر شما ایران در این پروسه ای که تعریف کردید چه نقشی می تواند ایفا کند؟

هرشبرگر: حضور منونایت ها و آشنایی ما با ایران به سال 1990 که زلزله ای در شمال ایران رخ داد بازمی گردد و ما در آن ماجرا توانستیم کمکهایی به مردم زلزله زده کنیم. بعد از این اتفاق دانشجویانی از دو طرف تبادل شد که ازایران به کانادا و از کانادا به ایران آمدند. این تبادل دانشجویی باعث شد که هر دو طرف بیشتر با عقاید همدیگر آشنا شوند. بعد از این ما دیالوگهای مختلف و جدی داشتیم که موجب شد تا ما شیعه را بیشتر بشناسیم و طرفهای ایرانی نیز با منونایت بیشتر آشنا شوند.

وجه مشترک عقاید شیعه و منونایت را در چه چیزی می دانید؟

بایلر: سئوال بسیار خوبی است. در حقیقت گفت و گوهایی که ما انجام داده ایم درمورد صلح بوده و در هر دوی ما بحث صلح دارای وجوه بسیار مشترک و نزدیکی است. همچنین هر دو ما به دنبال پیروی از خدا و ایمان به پروردگار و وحدانیت هستيم . همه ما می دانیم که عبادت و دعا قدرتی به ما می دهد که در راستای تحقق صلح و معنویت حرکت کنیم.

 هرشبرگر: هر دوی ما به انسانیتی که مشترک بین ما است اعتقاد جدی داریم.

طی چند وقتی که به ایران آمدید فضا را برای دیالوگ چطور دیدید و چه نقشه ای را برایی آینده ترسیم می کنید؟

هرشبرگر: اولین هدفی که ما از این سفر داریم این است که مسئولین منونایت ها در جهان تغییر کردند و ما برای آشنایی بیشتر به ایران آمدیم تا تاریخ ارتباط منونایت ها با ایران بیشتر مشخص شود تا بتوانیم ارتباطات جدی تری در آینده داشته باشیم.

شما به نکاتی مانند حقیقت، صلح، معنویت و وجوه اشتراک شیعه و منونایت ها اشاره کردید برای اینکه این وجوه در آینده دچار فراموشی نشود و ارتباط ما با هم بیشتر از این باشد چه پیشنهادی دارید؟

بایلر: همانطور که اشاره کردید ما به دنبال ادامه و گسترش این تعامل هستیم و همچنین در پی این هستیم که ببینیم با توجه به تغییراتی که در سازمان منونایت ها به وجود آمده چه زمینه های جدیدی را علاوه بر راه هایی که در گذشته بوده، می توانیم ایجاد کنیم.

هرشبرگر: در خلال ارتباطی که با اشخاص و یا نهادها داشتیم مثلا همین سازمان فرهنگ و ارتباطات و رئیس آن دكتر ابراهيمي این ظرفیت را مشاهده کردیم که می توانیم راه های جدیدی را در پیش رویمان قرار دهیم. ما یکسری برنامه هایی را صحبت کردیم که امیدواریم که به زودی آنها را عملی کنیم.


١٦:٠١ - دوشنبه ٥ اسفند ١٣٩٢    /    شماره : ٦٠٩١٩٠    /    تعداد نمایش : ١٣٩٩


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فصلنامه گفتگو شماره دو زمستان 1393

فصلنامه گفتگو، بهار 1393

مجله خبري گفتگوي اديان و تمدن ها

مجموعه مقالات

ديالوگ 5

ديالوگ 6
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 15760
Visitorsofday : 119
Visitorsofpage : 1826030
Onlinevisitors : 3
PageLoad : 1.8831

صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت