جمعه ٣٠ مهر ١٤٠٠ فارسي|English
 
 
صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

سرپرست پيشين رايزني فرهنگي كشورمان:

جامعه ديني كرواسي از گفت‌وگوهاي بيناديني استقبال مي‌كند

محمدتقي بختياري در حاشيه نشست مشترك انديشمندان ديني ايران و كرواسي، گفت: جامعه ديني كرواسي از گفت‌وگوهاي بيناديني استقبال مي‌كند.

نشست مشترك انديشمندان ديني ايران و كرواسي، روز سه‌شنبه 13 مهر در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد. بر اين اساس هيأت عاليرتبه از رهبران اديان كرواسي به رياست مفتي عزيز حسنويچ، مفتي اعظم كرواسي، به ايران سفر كرده و علاوه بر حضور در اين نشست، با برخي از شخصيت‌ها و مسئولان عاليرتبه نظام ديدار كردند. به بهانه حضور اين هيأت و همچنين دريافت اطلاعاتي در خصوص كشور كرواسي، با محمدتقي بختياري، سرپرست پيشين رايزني فرهنگي كشورمان در كرواسي، گفت‌وگو كرده‌ايم كه در ادامه منتشر مي‌شود.

اطلاعات ما از كشور كرواسي شايد به مواردي همچون حضور اين كشور در منطقه بالكان در شرق اروپا، درگيري‌هاي نظامي در جنگ دهه 1990 ميلادي و اطلاعات كلي ديگر مانند قدرت اين كشور در برخي از ورزش‌ها و موضوعات كلي و سطحي ديگر ختم مي‌شود. كرواسي را در چند جمله براي ما معرفي مي‌كنيد؟

كشور كرواسي همانطور كه گفتيد در منطقه بالكان حضور دارد و بعد از فروپاشي يوگسلاوي سابق، استقلال خود را به دست آورد. اين كشور داراي حكومت جمهوري است و رييس جمهور نيز با رأي مردم انتخاب مي‌شود، اما نخست‌وزير با انتخاب پارلمان اين كشور، دولت را به مدت 4 سال در اختيار دارد. بيشتر افراد اين كشور داراي دين مسيحيت كاتوليك هستند و اديان ديگري همچون مسيحيت ارتدوكس، مسيحيت پروتستان، مسلمان كه بيشتر آنها سني‌ مذهب‌اند و پيروان اديان ديگر. اين كشور تلاش دارد تا با تمام جهان روابط توأم با احترام متقابل را برقرار سازد و با تلاش براي فراموشي خاطرات تلخ جنگ بالكان، رويكرد به سیاست‌های فرهنگی با اولویت‌ دادن به فرهنگ فولكلور و اصول فرهنگي مناطق مختلف كشور، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشي، دارد. كرواسي همچنين توجه ویژه به توسعه گردشگری به عنوان یکی از اصلی‌ترین منابع درآمد دولت کرواسی دارد.

نشست مشترك انديشمندان ديني ايران و كرواسي در مهرماه و براي نخستين بار برگزار شد. با اين حال ما مراودات ديني با اين كشور داشتيم. درست است؟

بله، در اين باره مي‌توان به حضور هیأت ايراني به سرپرستي حضرت آيت‌الله تسخيري، مشاور مقام معظم رهبري (مدظله العالي) در امور جهان اسلام اشاره كنم كه به منظور شركت در برنامه‌هاي يكصدمين سالگرد به رسميت شناختن دين اسلام در كرواسي انجام شد.

همچنين در سفر رييس جمهور كرواسي به تهران كه اوايل امسال انجام شد، علاوه بر هيأت بلندپايه سياسي و اقتصادي، يك هيأت ديني و به ويژه مفتي اعظم اين كشور عزيز حسنويچ، هم حضور داشت كه اين موضوع با استقبال دولت جمهوري اسلامي ايران و به خصوص آقاي دكتر روحاني، همراه شد. در نشست ديني اخير هم ديديم كه نمايندگان اكثر گروه‌هاي ديني حضور داشتند و با طرف‌هاي مسلمان و مسيحي ايراني خود تبادل آرا كردند.

گفتيد كه بيشتر مردم اين كشور كاتوليك هستند. ميزان پايبندي اين مردم به اعتقادات و رسوم ديني تا چه اندازه است؟

کروات‌ها معتقدند كه کاتولیک‌ترین ملت اروپای شرقی هستند. حدود 90 درصد از جمعیت 4 ميليون و 400 هزار نفري کاتولیک هستند و کلیسا، تأثیرات قابل توجهی در بسیاری از بخش‌های اجتماعی این کشور دارد. اين توضيح را هم اضافه كنم كه در کرواسی 24 جامعه دینی فعالیت می‌كند و قانون اساسی آزادی تبلیغات و ترویج دینی یا هر عقیده‌ای را تضمین کرده و هر نوع تحریک ضددینی در این کشور ممنوع است. بر اين اساس و در اين فضاي ايجاد شده، شايد اين ادعاي كروات‌ها را بتواند تأييد كرد كه در پرداختن به رسوم ديني، فعال هستند و جديت دارند.

درباره اسلام هم بگوييد. گويا حدود يك و نيم درصد مردم اين كشور مسلمان هستند و البته آزادانه به فعاليت‌هاي ديني و شرعي خود مي‌پردازند.

حضور اسلام در كرواسي مربوط به دوره‌اي است كه نيروهاي عثماني در مرزهاي شرقي كرواسي ظاهر شدند. گرچه ترويج اسلام از اواخر قرن 14ميلادي، به واسطه دولت عثماني در منطقه بالكان آغاز و تا اواخر قرن 18 ادامه داشت؛ ولي اين مسأله نيز روشن است كه اسلام 4 قرن پيش از نفوذ ترك‌ها در بعضي از مناطق كرواسي رواج داشت. در مورد حضور مسلمانان در اين منطقه قبل از دولت عثماني، به ويژه در منابع تاريخي مجاري تصريح شده كه در كرواسي اقوامي با نام‌هاي اسلامي در 30 منطقه از مناطق سريم و شرق اسلاونيا ساكن بوده‌اند.

بر اساس اطلاعات محدودي كه تا اينجاي گفت‌وگو دريافت كرديم، كرواسي مي‌تواند متحد استراتژيك خوبي براي ايران باشد؛ با توجه به اينكه اين كشور عضو اتحاديه اروپايي هم هست. روابط فرهنگی و سیاسی كشورمان با جمهوری کرواسی به چه صورت است؟

روابط سیاسی ايران با کرواسی به زمان اعلام استقلال این کشور از یوگسلاوی سابق در سال 1370 بازمی‌گردد. ایران به عنوان يكي از اولین کشورها و در 21 اسفند سال 70 استقلال کرواسی را به رسمیت شناخت. در مهر سال 1371 سفارت ایران در زاگرب (پايتخت) گشایش يافت و بعد از استقرار سفير ايران، كرواسي هم سفير خود كه يك مسلمان بود را در تهران را منصوب كرد.

اما در خصوص روابط فرهنگي بايد كمي‌ به عقب‌تر بازگرديم؛ روابط فرهنگي ايران با یوگسلاوی سابق به سال 1342 بازمي‌گردد. در آن ايام دو کشور با امضاي يک موافقتنامه فرهنگي، روابط فرهنگي خود را آغاز كردند. پس از انقلاب اسلامي ايران، برنامه مبادلات فرهنگي علمي و فني در سال 1367 شمسي ببين دو كشور امضا و از سال 1369، اولين رايزن فرهنگي ايران به کشور يوگسلاوي اعزام شد.

پس از اسقلال کرواسی از یوگسلاوی، به طور رسمي از سال 1372 رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در زاگرب، با هدف توسعه و بالا بردن سطح روابط فرهنگي دو کشور فعاليت خود را آغاز كرد و تا كنون هم اين فعاليت‌ها ادامه داشته است. دو كشور براي توسعه فعاليت‌هاي فرهنگي و علمي، چندين موافقتنامه امضا كرده‌اند و اراده طرفين هم بر توسعه اين فعاليت‌هاي فرهنگي است. همچنين از زمان راه‌اندازي رايزني فرهنگي ايران در كرواسي و تاكنون به ترتيب، آقایان هوشنگ علي‌مددي، مسعود اسلامي، مسعود شيخ‌زين‌الدين، سيد محمدحسين هاشمي، سيد احسان قاضي‌زاده‌هاشمي، رضا جمشیدی و سيد مجتبي اكرمي، رايزنان فرهنگي ما در زاگرب بوده‌اند.

مي‌توانيد برخي از برنامه‌هاي اخير سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در حوزه كشور كرواسي را بيان كنيد. مي‌خواهيم از چگونگي اين برنامه‌ها آگاهي پيدا كنيم.

اين سازمان به عنوان متولي فعاليت‌هاي فرهنگي ايران در عرصه بين‌المللي، از ابتداي سال ميلادي جاري و به مناسبت يكصدمين سالگرد به رسميت شناخته شدن دين اسلام در كرواسي، برنامه‌هاي متنوعي را با همكاري و تعامل مثبت مشيخت اسلامي زاگرب در ايران و كرواسي به اجرا گذاشته است كه براي نمونه مي‌توانم به موادري همچون؛ اعزام هيأت عاليرتبه فرهنگي مذهبي به سرپرستي حضرت آيت‌الله تسخيري به منظور شركت در مراسم افتتاحيه جشن‌هاي يكصدمين سالگرد در پارلمان كرواسي، ميزباني از آقاي دكتر عزيز حسنويچ، مفتي اعظم كرواسي در سفر ارديبهشت ماه و تنظيم برنامه بازديد از مراكز علمي، آموزشي و فرهنگي كشورمان، ايراد سخنراني در دانشگاه مذاهب اسلامي تهران، تنظيم مصاحبه و شركت در برنامه زنده تلويزيوني و ...، اعزام خبرنگار مسلمان روزنامه «وچرني ليست» به كشورمان به منظور شركت در برنامه‌هاي دهه كرامت و تهيه برنامه مستند تلويزيوني، هماهنگي در اعزام هيأت قرآني متشكل از چند تن از برجسته‌ترين قاريان و حافظان قرآن كريم به منظور شركت در اولين دور مسابقات بين‌الملل حفظ و قرائت قرآن كريم در زاگرب در مهرماه جاري، ميزباني از هيأت عاليرتبه رهبران اديان ساكن در كرواسي و موارد ديگر اشاره كنم. اينها برنامه‌هايي هستند كه سازمان در انجام آنها دخيل بوده و علاوه بر آن، دوره‌هاي آموزشي و نشست‌هاي علمي بيشمارو برنامه‌هاي فرهنيگ و هنري زيادي توسط رايزني فرهنگي ايران در زاگرب و ديگر شهرهاي كرواسي انجام شده است.

رابطه كروات‌ها و به خصوص مسلمانان آنجا با ايران چگونه است؟

بگذاريد اينطور بگويم كه عليرغم سرمايه‌گذاري‌هاي گسترده رقباي سنتي ايران از قبيل كشورهايي مثل عربستان و قطر و برخي از كشورهاي عربي در كرواسي كه شامل كمك‌هاي دست‌ودل بازانه آنان در ساخت مركز اسلامي شهر رييكا مي‌شود، مشيخت اسلامي كرواسي، به عنوان بالاترين نهاد اسلامي اين كشور، با اطلاع از نفوذ روزافزون گفتمان انقلاب اسلامي در بين توده‌هاي مسلمان منطقه، علاقمند به تعامل و حفظ ارتباط با ايران است. عزيز حسنويچ، مفتي اعظم مسلمانان كرواسي بارها براي شركت در مراسم و مناسبت‌هاي مختلف به كشورمان سفر كرده و روابط مثبت و سازنده خود را نيز با رايزني فرهنگي ايران در زاگرب حفظ كرده است.

روابط اديان با هم در اين كشور چگونه است، روابط اكثريت‌ها با اقليت‌ها و يا اقليت‌ها با يكديگر. با اين توضيح كه اين كشور جنگ قوميتي بسيار سختي را هم تجربه كرده است.

واقعيت اين است كه كشورهاي حوزه بالكان، دوره فرقه‌گرايي و تعصبات نابجا به جاي قومي را پشت سر نهاده و در حال حاضر به نوعي از همزيستي مسالمت‌آميز رسيده‌اند. به ويژه كشور كرواسي كه به يُمن مجموعه عوامل تأثيرگذار اعم از دولت و مسئولين سياسي و همچنين رهبران جامعه مسلمانان اين كشور، از دوره تنش و بحران به دوره آرامش و ثبات گذر كرده است. براي توضيح بيشتر اين موضوع بايد عنوان كنم كه عدم حضور مسلمانان كشور كرواسي در اردوگاه افراط‌گرايي داعش، بحران سوريه، عراق و كشورهاي خاورميانه، نشان از نوعي عقلانيت همراه با فهم درست از شرايط بين‌المللي و منطقه‌اي و همچنين توفيق رهبران اين جامعه در حفاظت و صيانت از مسلمانان و ممانعت از ورود ايشان به مسائل انحرافي دارد.

منتظر شنيدن صحبت‌هاي پاياني شما هستيم.

پس از گذشت 20 سال از پايان جنگ‌هاي خونين اين منطقه، اكنون مي‌توان كرواسي را به عنوان مدل نمونه‌اي از همزيستي مسالمت‌آميز اقوام و اديان معرفي كرد. حضور نمايندگان اكثر اقليت‌هاي حاضر در اين كشور در برنامه نشست مشترك انديشمندان ديني ايران و كرواسي، مؤيد اين موضوع است.

 


١٠:٢٨ - شنبه ١٧ مهر ١٣٩٥    /    شماره : ٦٦١٤٤٠    /    تعداد نمایش : ١٧٨٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فصلنامه گفتگو شماره دو زمستان 1393

فصلنامه گفتگو، بهار 1393

مجله خبري گفتگوي اديان و تمدن ها

مجموعه مقالات

ديالوگ 5

ديالوگ 6
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 14733
Visitorsofday : 189
Visitorsofpage : 1809212
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 2.1931

صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت