جمعه ٣٠ مهر ١٤٠٠ فارسي|English
 
 
صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
بيانيه هفتمين نشست گفتگوي اسلام و مسيحيت ارتدوكس كميسيون مشترك مركز گفتگوي بين اديان و كليساي ارتدوكس روسيه-15 مهر 1389 تاریخ ثبت : 1389/10/26
طبقه بندي : ,,
عنوان : بيانيه هفتمين نشست گفتگوي اسلام و مسيحيت ارتدوكس كميسيون مشترك مركز گفتگوي بين اديان و كليساي ارتدوكس روسيه-15 مهر 1389
تاريخ : 1389/07/15
:

هفتمين نشست گفتگوي اسلام و مسيحيت ارتدوكس كميسيون مشترك مركز گفتگوي بين اديان و كليساي ارتدوكس روسيه

هفتمين نشست كميسيون مشترك گفتگوي اسلام و مسيحيت ارتدوكس با موضوع "نقش دين در زندگي انسان و جامعه" برگزار شد. نشست مذكور با حضور عاليجناب اسقف اسمالنسكي و ويازمسكي و جناب آقاي دكتر مهدي مصطفوي رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ايران انجام گرفت. دكتر مهدي مصطفوي نشست را با خوشامدگويي به حاضران آغاز كرد. اسقف اسمالنسكي نيز از طرف اسقف اعظم مسكو و تمام روسيه كريل مراتب تشكر خود را ابراز داشت.

در نشست‌هاي تشكيل شده در اين كنفرانس حاضران با مقالاتي درخصوص تأثير دين بر سلامت معنوي جامعه، نقش دين در تحكيم بنيان خانواده و ارزشهاي خانوادگي، مسأله درك متقابل جوامع ديني و سكولار، تقابل سنت‌هاي ديني و دكترين حقوق و آزادي انسان، تأثير سنتهاي ديني بر اخلاق فردي و همچنين با توجه به مناسبات تاريخي و فرهنگي دو كشور و راههاي توسعه همكاري دو تمدن روس و ايران به ايراد سخنراني پرداختند.

در جريان مذاكرات و مباحثات طرفين با تكيه بر باورهاي خود اذعان داشتند كه سنتهاي ديني براي جامعه امروز بسيار اهميت دارد. در واقع، بحران‌هاي مختلف جوامع بشري در عصر حاضر از بسياري جهات از بي‌توجهي به سنت‌هاي ديني ناشي مي‌شود.

در جريان مباحثات خطر سكولاريسم افراطي كه دين را منبع بروز تجاوز و مناقشات مي‌داند و اقدام به حذف دين از حيات جوامع بشري مي‌نمايد، تأكيد شد.

اغلب سكولاريسم از دكترين حقوق و آزادي‌هاي انسان بعنوان ابزاري براي مبارزه با ارزشهاي ديني سوء استفاده مي‌كند. شركت‌كنندگان همصدا مخالفت خود را با روند تأثير گذاشتن ايده‌هاي سكولاريسم افراطي بر اخلاقيات دكترين بين‌المللي حقوق و آزادي‌هاي انسان اعلام كردند و اظهار داشتند حقوق و آزادي انسان نبايستي با ارزشهاي سنتي تعارض داشته باشد.

منظور از ارزشهاي سنتي يعني نقش مهم دين در مسايل اجتماعي و شخصي و تلاش انسان براي تكامل اخلاقي و پاسداري از حريم مقدس خانواده به عنوان يك واحد متشكل از زن و مرد و احترام به سالمندان و كاردوستي و كمك به فقرا و حمايت از ضعيفان و نيازمندان و حفاظت و گسترش همزيستي و دلسوزي براي جهان آفريده مي‌باشد.

در اين نشست خطرات ناشي از تسلط معيارهاي حقوقي بر ارزشهاي ديني، جهان‌بيني ديني بايد سهم ارزنده‌‌اي در توسعه حقوق ملي و بين‌المللي داشته باشد تا آنها به واقع خصوصيت جهان شمول خود را كسب كنند. هم‌چنين، بر تلاشهاي مشترك كليساي ارتدوكس روس و جامعه مسلمان ايران براي شكل‌گيري مفهوم مشترك ارزشهاي سنتي و تثبيت آن در حقوق بين‌المللي و فعاليتهاي سازمانهاي جهاني بين‌المللي تأكيد گرديد.

حقوقي كه صرفاً براساس ايده‌هاي مختلف غيرديني بوجود آمده است، بر ارزشهاي ديني مورد تأكيد واقع شد.

شركت‌كنندگان همچنين بر نقش مهم دين در شكل‌دهي و حمايت از بنيان خانواده و ارزشهاي خانوادگي تأكيد كردند. همچنين نگراني خود را از تضعيف اركان خانواده و سست كردن بنيان‌هاي آن از طريق تبليغ همجنس بازي اظهار داشتند.

رسانه‌هاي ارتباطي امروز، مراكز آموزشي و اصول و معيارهاي آموزش تحت تأثير انديشه‌هاي سكولاريسم قرار دارند.

شركت‌كنندگان در اين نشست فضاي اين دور از گفتگو را بسيار مثبت و سازنده ارزيابي كردند. همچنين دو طرف رضايت خود را از گفتگوي 15 ساله بين كليساي ارتدوكس روس و جامعه مسلمان جمهوري اسلامي ايران كه با موفقيت همراه بوده است، ابراز كردند.

شركت‌كنندگان نشست ادامه گفتگوي دو طرف را در توسعه مناسبات فرهنگي و ديني مؤثر دانسته و مبنايي اساسي براي گفتگوهاي پرثمر بعدي مي‌داند.

هشتمين دور گفتگوي ميان مسلمانان ايران و كليساي ارتدوكس روسيه در سال 2012 در مسكو برگزار خواهد شد. 

هيأت كليساي ارتدوكس روسيه:

1- اسقف فئافيلاكت يپيسكاب سمالنسكي و ويازمسكي رئيس هيأت

2- اسقف فليپ (ريابيخ) معاون رئيس اداره روابط خارجي كليساي ارتدوكس روسيه

3-كشيش الكساندر (زركش‌اف)، نامزد علوم الهيات، كشيش كليساي جامع نيكولاي مقدس در تهران: موضوع مقاله "گواه جامعه ديني به جهان سكولار".

4- جناب سرگي ازوونارف، نامزد علوم الهيات، دبير اداره روابط خارجي كليساي با خاوردور: موضوع مقاله "نقش دين در تقويت نهاد خانواده و ارزشهاي خانوادگي"؛

5- ديميتري ولاديميروويچ سافانوف، نامزد علوم الهيات، نامزد علوم تاريخ، كارشناس دبيرخانه اداره روابط خارجي كليساي با خاوردور، استاد آكادمي الهيات مسكو: موضوع مقاله "نقش سنتهاي ديني در تشكيل تمدن‌هاي روس و ايران"؛

6-مقاله آقاي آلكسي ايليچ اوسيپوف، استاد دانشگاه و دكتراي علوم الهيات آكادمي ديني مسكو كه سفر ايشان به ايران بدليل بيماري ميسر نشد، با موضوع "آزادي، حقوق و دين. نگرش مذهب ارتدوكس" توسط يكي از اعضاي هيأت قرائت شد.

 

هيأت شركت كننده از سوي مركز گفتگوي اديان:

1- دكتر مهدي مصطفوي، مشاور رئيس‌جمهور و رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

2- دكتر محمدحسين مظفري، رئيس مركز گفتگوي اديان

3-حجت‌الاسلام محسن غرويان، استاد دانشگاه جامعه المصطفي العالميه

4- دكتر شكوه نوابي‌نژاد، استاد دانشگاه و چهره ماندگار

5-دكتر يونس نوربخش، رئيس مركز مطالعات بين‌المللي دين، دانشگاه تهران

6- دكتر محمد محمدرضايي، استاد دانشگاه قم

7-حجت‌الاسلام خاموشي، رئيس سازمان تبليغات اسلامي

 

: <#f:7427/>
تعداد نمایش : 1420 <<بازگشت
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فصلنامه گفتگو شماره دو زمستان 1393

فصلنامه گفتگو، بهار 1393

مجله خبري گفتگوي اديان و تمدن ها

مجموعه مقالات

ديالوگ 5

ديالوگ 6
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 23284
Visitorsofday : 285
Visitorsofpage : 1809308
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 1.5691

صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت