جمعه ٣٠ مهر ١٤٠٠ فارسي|English
 
 
صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
هشتمين دور گفتگوي ديني با شوراي جهاني كليساها، ژنو- سوئيس، 25و 26 آبان 1394 تاریخ ثبت : 1395/02/28
طبقه بندي : ,,
عنوان : هشتمين دور گفتگوي ديني با شوراي جهاني كليساها، ژنو- سوئيس، 25و 26 آبان 1394
تاريخ : 1394/08/25
:

بیانیه مشترک هشتمین اجلاس گفتگوی بین مرکز گفتگوی ادیان جمهوری اسلامی ایران و شورای جهانی کلیسا
16-17 نوامیر 2014

شورای جهانی کلیساها و مرکز گفتگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (تهران، ایران) هشتمین دور گفتگوی دینی بین اسلام و مسیحیت را در مرکز جهانی ژنو، سوئیس، در تاریخ 26-25 آبان با عنوان "مذهب، صلح و خشونت" برگزار کردند.

این جلسه ادامه سلسله نشستهای گفتگوهایدینی بین شورای جهانی کلیساها و مرکز گفتگوی ادیان بود که از سال 1995 بطور مرتب برگزار می شود. نمایندگان شورای جهانی از آلمان، ایران، لبنان، پاکستان، سوئیس، انگلیس، و ایالات متحده آمریکا بودند. شرکت کنندگان فوق با چهار دانش پژوه دینی و رهبران دینی از ایران و انگلیس دیدار و گفتگو کردند. آقای جهاندار مهدی، امام جماعت جمعیت مسلمان شیعه در ژنو مهمان ویژه این نشسست بود.

تمامی شرکت کنندگان بر اهمیت موضوع این نشست صحه گذاشته و با توجه به تنشهای رو به گسترش جهانی در عصر حاضر، انتخاب موضوع مذهب، صلح و خشونت را برای این نشست و بحث و بررسی حول این موضوعات را بسیار مناسب ارزیابی کردند. طی این نشست دوروزه مقالات و سخنرانی های تاثیرگذاری راجع به موضوعات فوق ارائه شد. این نشست در محیطی کاملا صمیمانه و گرم در حضور نمایندگان مذاهب برگزار شد وهیات نمایندگی شورای جهانی کلیساها مراتب تقدیر و تشکر خود را از طرفهای گفتگو و از تمایل آنها به برگزاری این رویداد فرهنگی-مذهبی به زبان انگلیسی به جای آوردند. مقالات و مباحث ارائه شده شامل دیدگاههای جغرافیایی، اجتماعی، و مذهبی شرکت کنندگان بود:

• بخش مهمی از مقالات و مباحث که مورد تاکید چندین شرکت کننده قرار گرفت، نقش عقلانیت در اسلام شیعی بود. اهمیت عقل و کاربرد خرد مورد تاکید ویژه قرار گرفت. برای جلوگیری از سوء استفاده از دین لازم است که دین مداران سه امر مهم را در نظر داشته باشند: معنویت، عقلانیت و عدالت خواهی. این سه عامل به عنوان موازنه ای در برابر افراطی گری و خشونت عمل می کنند.

• جنبه های مختلف ماهیت دین، از نقش دین در کشف مفهوم زندگی تا جنبه های اجتماعی و هویت بخش آن، مورد بحث و بررسی قرار گرفت که در مواردی ممکن است منجر به دوگانه صلح و یا خشونت بشود. تعامل بین بیان عقاید دینی و میل باطنی بشر به خشونت چیز تازه ای نیست و می توان گفت که به آغاز تاریخ بشریت بر می گردد.

• نیاز به توازن بین وحدت، هم صدایی، و تنوع بین پیروان مذاهب مختلف مورد تاکید قرار گرفت. طبیعی است که تاکید بیش از حد بر تفاوتها و اشتراکات برای روابط مسالمت آمیز بین پیروان ادیان مختلف خطرناک است. با وجود این، لازم است مسیحیان و مسلمانانتفاوتها و اشتراکات را مد نظر قرار دهند چون پیروان هر دو مذهب به ارزش عمیق شفقت و مهربانی واقف هستند.

• تمامی شرکت کنندگان اذعان داشتند که سنتهای مختلف مذهبی دارای منابع ارزشمندی هستند که به ما در درک اهمیت والای حقیقت در مقایسه با خودمان کمک می کنند.

• بحث پر محتوایی روی این حقیقت صورت گرفت که اگرچه ابزار خشونت و کشتار در دنیای امروز بطور فزاینده ای پیچیده تر می شود، ابزار مورد استفاده برای ایجاد صلح هم خیلی ساده و قابل حصول است، برای مثال، ملاقات و شفافیت با کسانی که متفاوت تر از ما هستند. اینکه با "دیگران" و نه در باره دیگران صحبت کنیم برای رسیدن به این هدف خیلی مهم است.

• مسائل مربوط به روابط عمدتا ابهام آمیز بین مذهب و قدرت در مفاهیم جغرافیایی مختلف مورد بحث و بررسی قرار گرفت. طی گفتگوها ما به این نتیجه رسیدیم که این حوزه مفید بحث، فرصت درک و استفاده از دانش سنتهای همدیگر را در روند نشست ها و گفتگوهای بین ادیان فراهم می آورد که اعتماد متقابل در این زمینه ایجاد شده است.

• مسائل ویژه از جمله وضعیت اقلیت های مسیحی در خاور میانه و وضعیت اقلیت مسلمان در اروپا مورد بررسی قرار گرفت ونیاز به برابری در برابر قانون برای حمایت از حقوق اقلیتها مور تاکید قرار گرفت.

• لازم است به دینداران اطمینان داده شود که درک و علاقه آنها به هویت موجب سیاه نمایی دیگران نخواهد شد.

• مصائب و مشکلاتی که زنان در رابطه با خشونت دینی تجربه می کنند مورد توجه قرار گرفت. زنان معمولا بطور مستقیم یا غیر مستقیم هدف و قربانی نابرابر خشونت برخاسته از دین هستند.

• نیاز به همکاری برای تشکیل گروهی از جوانان علاقمند به کار مشترک و سازنده در حوزه نگرانیهای بین ادیان مورد تاکید قرار گرفت.

• نشست مشترک مسلمانان و مسیحیان بار دیگر به میراث مشترک خود و اینکه عضوی از خانواده ادیان ابراهیمی هستند تاکید کرده و خواستار اقدام مشترک برای حفظ خانه حضرت ابراهیم شدند. نکته حائز اهمیتی که در این جلسه عنوان شد این بود که متون مقدس سنتی مربوط به نقش ابراهیم ارزش انسانیت را آشکار می کند. سخنرانان بوضوح عنوان کردند که این نگرش شگرف باید دستمایه هر بحث و اندیشه ای حول موضوع خشونت و دین قرار بگیرد.
شرکت کنندگان از اینکه فرصت دیدار از مجموعه گلوب اتیکس (Globethics - شبکه ای جهانی برای مطالعه و تحقیق اصول اخلاقی) واقع در مرکز جهانی ژنو و توضیحات مربوط به عملکرد کتابخانه آن به آنان داده شد تقدیر و تشکر کردند.

در روز پایانی نشست، شرکت کنندگان در موسسه جهانی ایکیومنیکال واقع در بوسی (Bossey) مورد پذیرش رسمی دکتر اولاو فیکس توییت، دبیر کل شورای جهانی کلیساها قرار گرفتند و در حضور اعضای کمیته اجرایی شورا به تبادل نظر در خصوص اهم مذاکرات خود در نشست مشترک کردند.
گروه حاضر خود را ملزم به اقدامات بیشتر در خصوص اجرای مفاد بیانیه مشترک نموده و این اطمینان را دادند که تا قبل از اجلاس آتی، که در سال 1396 (2017 میلادی) در تهران برگزار خواهد شد ارتباطات خود را همچنان حفظ کنند.

شرکت کنندگان:
هیات مسیحی
دکتر ژان کلود باست
سارگز بنیامین
بونی اوانس هیلز
دکتر دتلف گوریگ
دکتر هیدی دادشل
دکتر الیاس حلبی
لئو پال
اسقف اعظم عالیجناب سبوح سرکیسیان (وی همچنین عضو هیات نمایندگی مرکز گفتگوی ادیان است)

هیات مسلمان
دکتر عبدالرحیم گواهی
دکتر علی محمد حلمی
خانم زهرا رشیدبیگی
دکتر محمد علی شمالی

کارمندان شورای جهانی کلیساها
دکتر کلیر آموس
خانم ماریتا روحلند

: <#f:7427/>
تعداد نمایش : 734 <<بازگشت
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فصلنامه گفتگو شماره دو زمستان 1393

فصلنامه گفتگو، بهار 1393

مجله خبري گفتگوي اديان و تمدن ها

مجموعه مقالات

ديالوگ 5

ديالوگ 6
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 23277
Visitorsofday : 148
Visitorsofpage : 1809171
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.8851

صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت