جمعه ٣٠ مهر ١٤٠٠ فارسي|English
 
 
صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

تعاملات و گفتمان بینادینی اسلام و مسیحیت کاتولیک بررسی شد

وبینار هفتمین دوره مطالعات فرهنگی اروپای غربی برگزار و رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا مقاله خود را با موضوع «تعاملات و گفتمان بینادینی اسلام و مسیحیت کاتولیک» ارایه داد.

در این وبینار، شرکت‌کنندگان به ترتیب در خصوص تعاملات و گفتمان بینادینی اسلام و مسیحیت کاتولیک و ضرورت آن، نگاهی به نهادهای حقوقی بین‌المللی در هلند، وضعیت شناسی منطقه اسکاندیناوی با تأکید بر حضور مسلمانان در منطقه، آشنایی با ظرفیت‌های علمی و دلایل پیشرفت در آلمان، جایگاه مراکز اسلامی در انگلستان و ضرورت همگرایی فعالیت‌ها، وضعیت اسلام شناسی و شیعه پژوهی در مراکز علمی فرانسه، مقالات خود را ارایه کردند.

محمدتقی امینی، رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا مقاله خود را با موضوع «تعاملات و گفتمان بینادینی اسلام و مسیحیت کاتولیک» ارائه داد. وی اظهار کرد: تعاملات و گفتمان بینادینی اسلام و مسیحیت کاتولیک و ضرورت آن، از چشم اندازها ها و رویکردهای مختلفِ جامعه شناختی، مردم شناختی، کلامی  و ... قابل واکاوی است که بداهتاً از حوزه فعالیت تخصصی و افق چشم انداز رایزنی فرهنگی کشورمان متفاوت است.

وی افزود: رایزنی فرهنگی ایران در رُم به عنوان نماینده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی یگانه متولی دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا، این تعاملات و گفتمان را از چشم انداز حوزه فعالیت خود یعنی دیپلماسی فرهنگی واکاوی خواهد کرد.

امینی بیان کرد: دیپلماسی فرهنگی ایران در ایتالیا نیز به فراخورِ فرهنگ محور بودن این مناسبات، ارتقاء درک متقابل با هدف تحکیم صلح و دوستی دو ملت و دولت را در دستور کار دارد که کارایی راهبردی آن برای دیگر حوزه‌ها و سطوحِ شبکه مناسباتِ همه جانبه نظیر مناسباتِ سیاسی یا تجاری، ایفای نقشِ پیشگام و هموار کننده راه و در نهایت، راه دار است.

وی ادامه داد: در این ساختار و از این افق چشم انداز، سه عاملِ ذیل به گفتمان اسلام و مسیحیت، به عنوان یکی از ظرفیت‌های ارتقاء درک متقابل و نیل به اهداف تالی آن در ایتالیا، کارایی راهبردی مطلوبی بخشیده است: 1-  ایران و ایتالیا به ترتیب، از کانون‌های رشد و گسترش فرهنگ و تمدن‌های اسلامی و مسیحی بوده و بخشی از ریشه‌های تاریخی و مشترکات فرهنگی سابق الذکر، به شبکه‌های کانونی رشد و گسترش اسلام و مسیحیت راجع است؛ 2- مؤلفه‌های اسلامی و مسیحی به ترتیب، در ساختار و هنجار های فرهنگی دو کشور ایران و ایتالیا، از مؤلفه‌های شاخص است؛ 3- ایران یکی از مراکز اسلام شیعی و واتیکان در قلب شهر رم، مقر مقدس مسیحیت کاتولیک و محل استقرار پاپ رهبر کاتولیک‌های جهان است و هر دو، حائز نقش نمایندگی مذهبی و دروازه گفتمانی و تعاملاتی به شبکه گسترده‌ای هستند، که نمایندگی می‌کنند.

امینی در پایان سخنانش، به بیان نکاتی پیرامون تعامل و گفتمان اسلام و مسیحیت پرداخت.

گفتنی است؛ ارایه گواهی برای شرکت‌کنندگان در این دوره تخصصی، موجب اقبال به آن و شرکت بیش از 100 محقق و پژوهشگر در این دوره شده بود.


١٤:٤٠ - دوشنبه ٢٤ خرداد ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٠٢٩٦    /    تعداد نمایش : ٣١٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فصلنامه گفتگو شماره دو زمستان 1393

فصلنامه گفتگو، بهار 1393

مجله خبري گفتگوي اديان و تمدن ها

مجموعه مقالات

ديالوگ 5

ديالوگ 6
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 6225
Visitorsofday : 302
Visitorsofpage : 1809325
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 2.5201

صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت