جمعه ٣٠ مهر ١٤٠٠ فارسي|English
 
 
صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
چه کسی قشقره‌ها را می‌کشد؟/ خاطرات سورن هاکوپیان از جنگ تاریخ ثبت : 1395/07/05
طبقه بندي : ,,
عنوان : چه کسی قشقره‌ها را می‌کشد؟/ خاطرات سورن هاکوپیان از جنگ
منبع : معرفی و بررسی کتاب: سورن هاکوپیان؛ آزاد‌ه‌ای از جغرافیای ایرا‌ندوستان - رمضانعلی ابراهیم زاده گرجیK نشریه کیهان فرهنگی سال سی و سوم، شماره 355-357
: انتشارات: سوره مهر تاریخ نشر: خرداد 1391 تعداد صفحات: 351 شابک: 2-287-175-600-978
:

این کتاب خواندنی داستان ناگفته رزمنده‌های ارمنی در جنگ تحمیلی است و نویسنده برای نوشتن از سال‌ها مبارزه هموطنان ارمنی کشورمان، سراغ زندگی سورن هاکوپیان رفته است.
به گزارش خبرآنلاین، «چه کسی قشقره ها را می کشد؟» نوشته حجت شاه محمدی از سوی سوره مهر منتشر شد. کتاب، شرحی است از خاطرات آزاده جانباز سورن هاکوپیان از آخرین سالهای جنگ ایران و عراق و اسارت در دست دشمن است. کتاب «چه کسی قشقره ها را می کشد؟» داستان ناگفته رزمنده های ارمنی است. نویسنده برای نوشتن از سالها مبارزه هموطنان ارمنی کشورمان در جنگ ایران و عراق سراغ زندگی سورن هاکوپیان رفته است. سورن همزمان با فروکش کردن آتش جنگ، اسیر شد و 26 ماه در اردوگاه بعقوبه سخت ترین شکنجه ها را تاب آورد. در طول این 26 ماه پا به پای همرزم های مسلمانش ایستاد و در برابر اصرار نظامیان عراقی برای پناهنده شدنش سر خم نکرد. درست است که ارمنی بود اما حاضر بود برای فریاد زدن ِ شعار « خمینی مرد است» جان خود را بدهد.
این کتاب، خاطرات حضور و همچنین چهار سال اسارت «سورِن هاکوپیان» آزاده ارمنی در اردوگاههای عراق در دوران دفاع مقدس است که مطالب آن با استفاده از اسناد و مدارک آرشیوی و مصاحبه با این آزاده و همسرش گردآوری و تدوین شده است. حضور هاکوپیان در دوران دفاع مقدس، اسارت ها و تحمل سالها شکنجه متجاوزان عراقی، اثبات کننده شخصیت محکم و استوار این شخصیت است که نشان داد دفاع از میهن رنگ، نژاد و مذهب نمی شناسد. وی علاقه و ارادت فراوانی به حضرت امام خمینی (ره) داشته و حتی در زیر شکنجه های طاقت فرسا نیز از گفتن این موضوع دریغ نکرده است.
شاه‌محمدی درباره کتاب گفته است:«با وجود حضور اقلیت‌های مذهبی در دوران دفاع‌مقدس به ویژه در عملیات آزادسازی خرمشهر، متاسفانه کتاب‌های اندکی در این باره منتشر شده ‌است. نباید خدمات و ایثار‌ اقلیت‌های مذهبی را در این دوران فراموش کرد و امیدوارم کتاب حاضر آخرین کتاب در این حوزه نباشد.»
در بخشی از کتاب می خوانیم: «وقتی هزار و هفتصد نفر پشت سر حاجی صف بستند تا دور از چشم عراقی ها نماز جماعت بخوانند، هاج و واج مانده بود. چگونه می توانست در جمع مسلمانان کوس جدایی بزند و به ارمنی راز و نیاز کند؟ نمی توانست بیکار بنشیند. به پیشنهاد امام جماعت اردوگاه اسرا، سورن هاکوپیان رزمنده مسیحی مأمور شد از پنجره کوچکِ سوله حرکات مأمورهای عراقی را دید بزند. همیشه دوست داشت مسلمانان او را یکی از خودشان بدانند و آن روز به آرزوی خودش رسید.»

«یکی از شب‌های عملیات، همه رزمندگان دعای کمیل می‌خواندند. تنها بودم و نمی‌دانستم چه باید بکنم. داخل سوله رفتم، کتابی دست گرفتم و پشت سر بچه‌ها نشستم. نمی‌دانستم چه می‌گویند. بنابراین در حالی که دست به صلیب داشتم و نگاه به آسمان، هرچه بچه‌ها می‌گفتند را تکرار می‌کردم».
ناشر معتقد است: یکی از امتیازات این اثر توانایی خارق العاده نویسنده در صحنه سازی وقایعی است که سالها از رخ دادنِ آنها می گذرد. او چنان با جزئیات به خاطرات سورن هاکوپیان پرداخته که انگار یکی از دوستان صمیمی این رزمنده بوده و گوشه گوشه اسارت و ایستادگی او را زندگی کرده است.

تعداد نمایش : 641 <<بازگشت
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فصلنامه گفتگو شماره دو زمستان 1393

فصلنامه گفتگو، بهار 1393

مجله خبري گفتگوي اديان و تمدن ها

مجموعه مقالات

ديالوگ 5

ديالوگ 6
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 70682
Visitorsofday : 154
Visitorsofpage : 1809177
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 1.9191

صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت