پنج شنبه ١٦ مرداد ١٣٩٩ فارسي|English
 
 
صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

در تفلیس؛

همایش «نقش معارف دینی در مقابله با جریان‌های افراطی و تکفیری» برگزار شد

همزمان با روز جهانی عاری از خشونت و افراط‌گری، همایش بین‌المللی «نقش معارف دینی در مقابله با جریان‌های افراطی و تکفیری» با همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان در مؤسسه آل البیت(ع) تفلیس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، همزمان با روز جهانی عاری از خشونت و افراط‌گری به منظور توسعه تعاملات علمی بین‌الادیانی و اتحاد و یکپارچگی در برابر گسترش اندیشه‌های افراطی و نفی خشونت و افراط‌گرایی که در زمره مبانی و اصول مشترک ادیان توحیدی است، همایش بین‌المللی «نقش معارف دینی در مقابله با جریان‌های افراطی و تکفیری» با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در گرجستان، اداره مسلمانان گرجستان و دبیرخانه دائمی مقابله با جریان‌های افراطی و تکفیری در سالن اجتماعات مؤسسه آل البیت(ع) شهر تفلیس برگزار شد.

در این مراسم که رییس آژانس دولتی ادیان گرجستان، اداره مسلمانان گرجستان و فرهیختگانی از کشورهای ترکیه، جمهوری آذربایجان، علماء، مفتی‌ها، طلاب و امامان جماعات گرجستان حضور داشتند، بر ضرورت همبستگی و ایجاد وحدت و همدلی پیروان ادیان الهی، همکاری دولت‌های منطقه در مبارزه با افراط گرایی، اقدامات دولت گرجستان و ایران در مبارزه با این جریان‌ها، برگزاری مناسبت علمی و کنفرانس، نقش علما و مراکز دینی در زمینه مبارزه بر افراط‌گرایی، ضرورت اصلاح و تدوین قوانین دولتی در حوزه افراط‌گرایی و آموزش عموم مردم تأکید شد.

حمید مصطفوی، رایزن فرهنگی کشورمان در گرجستان پیرامون محورهای مورد بحث در این همایش گفت: علل و عوامل مختلف ترویج اندیشه‌های تکفیری و افراطی شامل کشتار بی رحمانه انسان‌ها از همه ادیان‌ها، تخریب کشورهای اسلامی، از بین بردن امنیت و آرامش در کشورهای مختلف جهان و ایجاد ترس و نگرانی برای مردم، مخدوش کردن چهره رحمانی اسلام ناب و ... می‌شود.

تأکید بر مقابله با جریان‌های افراطی و تکفیری

سید جواد قوام شهیدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در گرجستان در سخنانی، با اشاره به اهمیت برگزاری این گونه برنامه‌ها گفت: فتنه جریان‌های افراطی و تکفیری نه تنها برای منطقه بلکه برای جهان خطرناک است و کشورهای منطقه به تنهایی نمی‌توانند با آن مقابله کنند و علاوه بر مقابله نظامی، مقابله علمی و فرهنگی نیز ضروری و با اهمیت است.

وی گفت: امروز جریان‌های افراطی و تکفیری امنیت در منطقه قفقاز جنوبی را نیز به چالش کشیده‌اند و ما شاهد اقدامات و فعالیت‌های آنها در این حوزه جغرافیایی نیز هستیم.

سفیر کشورمان در گرجستان افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره نقش بسیار ارزنده‌ای در مخالفت و از بین بردن تروریسم ایفا کرده است. مقابله با جریان‌های افراطی و تکفیری مستلزم این است که پیروان ادیان الهی و مذهب دینی دست در دست یکدیگر با اراده مستمر و خستگی ناپذیر سرچشمه‌های تباهی و ظهور جریان‌های افراطی را کشف و ریشه‌های آنها را بخشکاند.

زازا واشاک مازده، مشاور نخست وزیر و رییس آژانس ادیان گرجستان در سخنانی، گفت: امروزه افراط‌گرایی دینی مشکل کل جهان است. پیداکردن راهکار برای از بین بردن این پدیده شوم نیازمند همکاری کشورهای مختلف همسایه، منطقه و جهان است.

وی ادامه داد: پیروان ادیان الهی با توکل به خداوند یکتا و بهره‌گیری از اشتراکات دینی در مبارزه با افراط‌گرایی و تروریسم، همکاری مشترک و جدی داشته باشند.

رییس دبیرخانه کنگره جهانی مقابله با جریان‎های افراطی و تکفیری در همایش بین‌المللی نقش معارف دینی در مقابله با جریان‌های افراطی و تکفیری در تفلیس گرجستان از رایزن فرهنگی ایران در گرجستان و رییس آژانس دولتی ادیان گرجستان و اداره مسلمانان گرجستان که در برگزاری این همایش همکاری کردند تشکر کردند.

اسلام دین اعتدال است

احمد آردم، نماینده سازمان دیانت ترکیه در سخنان خود، گفت: پیامبر خدا همواره توصیه به اعتدال داشتند و بهترین راه برای معرفی اسلام به دنیا، راه اعتدال است و تمامی مشکلاتی که امروز در دنیای اسلام گرفتار آن هستیم حاصل افراط و تفریط است.

مولوی محمد اسحاق مدنی، عالم اهل سنت با بیان اینکه جریان‌های تکفیری برداشت‌های غلط و نادرست خود را به نام اسلام ترویج می‌دهند، افزود: گروه‌های افراطی و تکفیری یک آیه‌ای را در قرآن کریم پیدا می‌کنند و بدون اینکه فهم درستی از آن داشته باشند آن را ابزاری برای ترویج اندیشه‌های غلط خود می‌کنند که منجر به افراط و تکفیر می‌شود.

عضو شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ادامه با هشدار به جوانان مسلمان گفت: یک عده‌ای از جوانان فریب وعده بهشت و شعارهای زیبای این گروه‌ها را می‌خورند و وارد این معامله می‌شوند. در حالی که اگر از نتیجه اعمالشان که جنایت علیه مسلمانان، کشتن افراد و تخریب کشورهای اسلامی است، مطلع گردند هرگز دست به این جنایات نمی‌زنند.

پس از آن، نمایندگان ادیان مختلف به بیان دیدگاه‌های خود در زمینه همدلی و همزبانی و مبارزه با افراطی‌گری و خشونت در منطقه و جهان پرداختند.

 

بنابر اعلام این خبر، در ادامه این همایش چگونگی مبارزه با جریان‌های افراطی و تکیفری راهکارهای مانند ضرورت آگاهسازی مردم به ویژه نخبگان جامعه، لزوم شناخت و طرد دشمنان، گفت‌وگو و تفاهم ادیان الهی، نهادهای دینی و علما بر سر مشترکات و پرهیز از اختلاف افکنی، بهره‌گیری از آموزه‌های دینی و تاریخی در پرتو عبودیت و بندگی در برابر تنها خالق هستی و تمسک به وحدت و همبستگی برای ریشه کنی، پدیده شوم تکفیر، جهالت و افراط‌گری مورد بحث و بررسی قرار گرفت.


١١:٤٣ - چهارشنبه ٤ دی ١٣٩٨    /    شماره : ٧٤١٤٩٣    /    تعداد نمایش : ١٧٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فصلنامه گفتگو شماره دو زمستان 1393

فصلنامه گفتگو، بهار 1393

مجله خبري گفتگوي اديان و تمدن ها

مجموعه مقالات

ديالوگ 5

ديالوگ 6
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 525415
Visitorsofday : 379
Visitorsofpage : 1479527
Onlinevisitors : 3
PageLoad : 1.5000

صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت