پنج شنبه ١٦ مرداد ١٣٩٩ فارسي|English
 
 
صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

با انتشار بيانيه‌ای؛

یازدهمین دور گفت‌وگوی دینی ایران و كليسای واتيكان پایان یافت

یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» با انتشار بيانيه‌ای پایان یافت.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان، یازدهمين دور گفت‌وگوهای دینی را روزهای 20 و 21 آبان‌ماه به رياست مشترك ابوذر ابراهيمی‌تركمان، ریيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و كاردينال میگل آنجل آیوسو گیسو، ریيس شورای پاپی برای گفت‌وگوی اديان واتيكان و در شهر تهران برگزار کردند.

هيأت شورای پاپی گفت‌وگوی اديان متشكل از مونسينيور خالد عكاشه، اسقف اعظم لئو بوکاردی، مونسینیور سرکیس داویدیان، مونسینیور پاتریک والدرینی، گادا شبیر، پدر روحانی دیئگو ساریئو کوکارلا، پدر روحانی لارنت باسنس، دیوید اویلین مارشال، خواهر روحانی نورا ایشوئی و خواهر روحانی راشل یوکهانه بود.

آیت‌الله محمدعلی تسخیری، آیت‌الله رضا رمضانی، آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست، آیت‌الله احمد بهشتی، محمود حکمت‌نیا، حجج اسلام محمدمهدی ایمانی‌پور، محمدمهدی تسخیری و،... هيأت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را تشکیل دادند.

در جلسه افتتاحيه علاوه بر سخنرانی افتتاحيه توسط ابراهيمی‌ترکمان و کاردينال میگل آنجل آیوسو گیسو، آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست سخنانی را ارائه داد.

شركت‌كنندگان موضوع «مسلمانان و مسیحیان: با یکدیگر در خدمت انسانیت» از دو ديدگاه مسيحيت كاتوليك و اسلام شيعي را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند و مقالاتي در چهار سر فصل «حقوق و تكاليف فرد»، «خانواده و آموزش جوانان»، «خدمت به جامعه از ديدگاه مسلمانان و مسيحيان» و «خدمت به جامعه بين‌المللی از ديدگاه مسلمانان و مسيحيان» ارائه شد.

در پايان اين دور از گفت‌وگوها، شركت‌كنندگان در مورد موضوعات ذيل توافق كردند:

1- خدمت به ديگران خصوصا افراد بيمار فقير و نيازمند از اهميت زيادي براي مسلمانان و مسيحيان برخوردار است. علاوه بر اين خدمت به ديگران خود شاهدي بر عشق جهان شمول خود براي همه افراد بشر است، زيرا او خالق همه كس و همه چيز است و با همان محبت به تمام مخلوقات اهميت مي‌دهد.

2- خدمت به انسانيت نيازمند رفتار غير تبعيض اميز به همه انسان‌ها در سراسر جهان است.  بایستي با همه افراد، همه جوامع و همه ملت‌ها با حس انساني رفتار شود از جمله در مواقع جنگ و زماني كه آنها تحت تحريم‌هاي بين‌المللي هستند.

3- از مسلمانان و مسيحيان و همه افراد داراي حسن نيت كه منادي دين خاصی نیستند، خواسته مي‌شود تا در همه زمان‌ها و مكا‌ن‌ها حقوق اساسي بشر را ارتقاء بخشند. آزادي وجدان و دين شالوده و ساختار حقوق بشر بوده و بنابراين مي‌بايست استمرار يافته و ارتقاء يابد.

4- تكاليف از حقوق جدايي ناپذير است، بنابراين هر شخص و گروهي در عين دفاع از حقوقشان مي‌بايست تمام تلاش خود را جهت انجام تكاليف در قبال خانواده‌ها و جوامع به كار گيرند.

5- شكل‌گيري جوانان به عنوان افراد با ايمان مخلص و شهروندان مسئول براي هم دولت‌ها و هم اديان از اهميت اساسي برخوردار است. مسئوليت اصلي اين شكل‌گيري برعهده خانواده‌ها است، بنابراين آنها اين حق را دارند تا براي انجام اين مسئوليت از سوي كل جامعه مورد حمايت قرار گيرند.

6- خدمت خاص و فوري به بشريت در حال حاضر با در نظر گرفتن بخصوص تغيير اقليم و بحران زيست محيطي. اين تلاش نيازمند همكاري تمام افراد ايماني و اشخاص داراي حسن نيت است.

شركت‌كنندگان تصميم گرفتند دور بعدي گفت‌وگوها را سال 2021 در شهر رُم برگزار كنند كه جزئيات آن در جلسه تمهيد مقدمات در سال 2020 در رُم مشخص خواهد شد.


١٤:٤٠ - سه شنبه ٢١ آبان ١٣٩٨    /    شماره : ٧٣٨٤١٦    /    تعداد نمایش : ٣٣٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فصلنامه گفتگو شماره دو زمستان 1393

فصلنامه گفتگو، بهار 1393

مجله خبري گفتگوي اديان و تمدن ها

مجموعه مقالات

ديالوگ 5

ديالوگ 6
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 525426
Visitorsofday : 408
Visitorsofpage : 1479556
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.9531

صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت