پنج شنبه ١٦ مرداد ١٣٩٩ فارسي|English
 
 
صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

دور یازدهم گفت‌وگوی دینی ایران و كليسای واتيكان/ 3

ریيس شورای پاپی گفت‌وگوی اديان واتيكان: تقویت کرامت انسانی رسالت مشترک مسلمانان و مسیحیان است

کاردینال میگل آنجل آیوسو گیسو در یازدهمین دور گفت‌وگوی دینی ایران و كليسای واتيكان تأکید کرد: تقویت کرامت و ارزش‌های انسانی رسالت مشترک مسلمانان و مسیحیان است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، کاردینال میگل آنجل آیوسو گیسو، ریيس شورای پاپی گفت‌وگوی اديان واتيكان در سخنرانی خود در یازدهمین دور گفت‌وگوی دینی ایران و كليسای واتيكان که (20 و 21 آبان‌ماه) در محل این سازمان برگزار می‌شود، گفت: ما یک تاریخ طولانی با هم داریم که امروز احساس می‌کنم مجدد به آغوش دوستانم برگشتم تا دوباره گفت‌وگوها را آغاز کنیم.

وي تأكيد كرد: قدمت گفت‌وگوهای ايران و شورای پاپی گفت‌و‌گوی اديان واتيكان بيش از دو دهه است و چنين گفت‌و‌گوهايی برای درک بيشتر يكديگر و آگاهی بيشتر نسبت به هم برگزار می‌شود. بار دیگر باید خداوند متعال را شاکر باشیم که ما را دورهم جمع کرده و فرصت داده تا جهان زخمی خود را درمان کنیم.

کاردینال میگل آنجل آیوسو گیسو ادامه داد: در گفت‌و‌گوهای سال ۲۰۰۸ ديدگاه‌های يكديگر را درباره عقل و ايمان بررسی كرديم و متوجه شديم بايد تفاوت‌ها را بپذيريم و به سمت مشتركات برويم. در ۲۰۱۶ ميلادي هم صحبت از خشونت و افراطی‌گری از ديدگاه اديان بود و ما اين مسئله را از نگاه اديان و مذاهب مختلف به ويژه مذهب شيعه بررسی كرديم.

وي افزود: اكنون در ۲۰۱۹ گردهم آمده‌ايم تا مأموريت خود برای خدمت به جامعه را بررسي كنيم و جهان امروز و چنين گفت‌و‌گوهايی منعكس كننده تكثر در دين است و از ما می خواهد هويت خود را داشته باشيم و در عين حال با يكديگر تعامل كنيم.

ریيس شورای پاپی گفت‌وگوی اديان واتيكان ادامه داد: این گفت‌وگوها زمینه لازم را مهیا می‌کند تا با تفکر و دیدگاه یکدیگر آشنا شویم و تفاوت‌ها را بشناسیم. این تفاوت‌ها نشانگر آن است که با هم برادریم.

وي با اشاره به امضای سند برادری انساني در ابوظبی از سوی پاپ فرانسيس رهبر كاتوليک‌های جهان و علمای مسلمان(شيخ الازهر) گفت: اين سند با هدف برادری انسانی برای تحقق صلح امضا شد و جامعه را به بازگشت به برادری دعوت می‌كند. بخشي از اين سند به گفت‌وگو و همكاری با افراد برای تحقق خير و مصلحت در جامعه اشاره دارد.

كاردينال آيوسو گيسو با بيان اين كه در جهان امروز به خدا توجه نمی‌شود و برخی از نام خدا سوء استفاده می‌كنند، گفت: معتقدين و مؤمنان تعهدی مشترک برای صلح، عدالت، كرامت انسانی و حفظ محيط زيست دارند و معتقدين واقعی گواه و شاهدی بر فضيلت‌ها هستند و همين می‌تواند به تحقق جامعه عادلانه كمک كند.

وی تأكيد كرد: ما مسلمانان و مسيحيان بايد به جامعه خدمت كرده و بدانيم چگونه با اديان به جامعه كمک كنيم و تلاش كنيم همان طور كه پاپ گفته است خود را بشناسيم. ما هم اكنون می‌گوييم چگونه ديگران را بشناسيم و اين به ما كمک می‌كند كه به جامعه خدمت كنيم.

ریيس شورای پاپی گفت‌وگوی اديان واتيكان بر دستاوردهای ده دور گفت‌وگوی قبلی ایران و واتیکان تأکید کرد و یادآور شد: محتوای این گفت‌وگوها می‌تواند شفابخش درد‌های بشر باشد.

مونسینیور خالد عکاشه، رییس بخش اسلام این شورا هم در این مراسم، گفت: ما با گفت‌وگو به مودت، دوستی و برادری دست می‌یابیم. این نیاز احساس می‌شود که بشر در کنار هم قرار بگیرند و بر مبنای احترام و دوستی گفت‌وگو کنند.

بنابر اعلام این خبر، سابقه گفت‌وگوهای دينی بين جمهوری اسلامی ایران و واتیکان به اولین گفت‌وگوی مركز گفت‌وگوی اديان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و شورای پاپی گفت‌وگوی اديان واتيكان در سال 1373 باز می‌گردد كه اولين نشست در تهران برگزار و تاكنون 10 دور از گفت‌وگوها به صورت دو سالانه يك نوبت در رُم و يك نوبت در تهران برگزار شده است.


١٤:٢٧ - سه شنبه ٢١ آبان ١٣٩٨    /    شماره : ٧٣٨٤١٢    /    تعداد نمایش : ١٨٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فصلنامه گفتگو شماره دو زمستان 1393

فصلنامه گفتگو، بهار 1393

مجله خبري گفتگوي اديان و تمدن ها

مجموعه مقالات

ديالوگ 5

ديالوگ 6
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 525418
Visitorsofday : 389
Visitorsofpage : 1479537
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.6406

صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت