دوشنبه ١٨ آذر ١٣٩٨ فارسي|English
 
 
صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار هيات مركز گفتگوي اديان و فرهنگ ها با معاون انجمن اسلامی چین

 

هیات مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگهای سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی متشکل از حجه الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر مبلغی عضو مجلس خبرگان رهبری و رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی و جناب آقای مرتضی صبوری معاون مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگها که بنا به دعوت انجمن دائویسم چین به پکن سفر نموده است در تاریخ 5 آذر 97 با جناب آقای عبدالله امین جین رو بین معاون انجمن اسلامی چین دیدار و گفتگو نمود.

در این دیدار که جناب آقای دکتر عادل خانی سرپرست رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران هم حضور داشت ، معاون انجمن اسلامی با خیرمقدم به هیات ایرانی به تشریح وظائف و فعالیتهای انجمن در چین پرداخت. وی با تشریح تاریخچه حضور اسلام در چین ، اظهار داشت که مسلمانان چین دارای آزادی  در انجام تکالیف دینی خود هستند. وی جمعیت مسلمانان چین را حدود 23 میلیون نفر ذکر کرد که 70 درصد آنها در شمال غرب چین زندگی می کنند. انجمن اسلامی در سال 1953 تاسیس شده است و نمایندگی جامعه مسلمانان چین را بعهده دارد و رابط بین دولت و مسلمانان است. وی یکی از وظائف انجمن را اعزام مسلمانان چین به حج ذکر کرد و اینکه سالانه حدود 12 هزار نفر را به حج اعزام می کند. وظیفه مهم دیگر انجمن تربیت اساتید دروس اسلامی و نیز ائمه مساجد می باشد. نامبرده از دیگر وظائف انجمن را همکاری با سائر جوامع مسلمان از جمله ایران بیان داشت و افزود روابط انجمن با ج.ا.ایران بسیار خوب است و همکاری خوبی با رایزنی فرهنگی ایران دارند.

در این دیدار جناب آقای دکتر مبلغی هم با ذکر خرسندی از حضور در انجمن اسلامی چین و ملاقات مذکورو ضمن تبریک ولادت با سعادت پیامبر اکرم (ص) ، اظهار داشت چین جایگاه مهمی در روابط و مناسبات جهانی از جمله در سیاست خارجی ایران دارد و دو طرف دارای روابط خوب و سازنده در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با یکدیگر هستند. مسلمان شدن عده ای در چین در همین چارچوب شکل گرفته است . چین خودش ظرفیت این مسلمانی را ایجاد کرده است لذا مسلمانان چین هم مانند خود چین از یک قدمت بالا و تعامل سازنده با دیگران برخوردار هستند.ایشان اظهار داشت اسلام که اینک بواسطه ولادت با سعادت پیامبر اکرم (ص) در هفته وحدت بسر می بریم ، توجه فراوانی به برقراری ارتباط با دیگران دارد لذا شما هم خوشبختانه رویکرد همگرایی بسیار خوبی دارید. و نگاهتان به روابط نگاهی سازنده است . نسخه ای که اسلام برای مسلمانان تجویز کرده است نسخه تعامل و همکاری با دیگران است تا از رهگذر این تعامل ، شناخت صحیح بدست آید و باب همکاریها گشوده شود. مردم ایران نگاهشان به مردم چین و از جمله مسلمانان بسیار خوب است زیرا متقابلا نگاه مردم چین هم نگاه تعاملی است. خدای متعال در قرآن مجید مسلمانان را امت وسطی نام می برد یعنی امتی که معتدل است و راه اعتدال را در پیش می گیرند و اهل تعامل با دیگران هستند و از افراط و تفریط خودداری می کنند. بعد خدا دلیل آنرا این چنین بیان میکند تا مسلمانان شاهد بر دیگران باشند . شاهد بودن یعنی اینکه اولا در صحنه اجتماع حضور دارند و ثانیا با واقعیتها سرو کار دارند و از افراط و تفریط به دورند و ثالثا شهادت باید در خدمت عدالت باشد و این عدالت نیازمند تعامل صحیح با سائر انسانها است لذا ما باید معتدل باشیم در غیر اینصورت نمی توانیم در میان انسانها باشیم و با آنها تعامل صحیح داشته باشیم . دیگران وقتی ما را می پذیرند که ما را معتدل ببینند و این هم باید در عمل باشد و صرفا ادعا کافی نیست.اگر مسلمانان به همین یک آیه درست عمل بکنند ، خیلی از مشکلات جامعه مسلمانان حل می شود. پیامبر ما رحمت للعالمین هستندیعنی رحمت برای مسلمان و غیر مسلمان هستند ما هم بعنوان پیروان آن حضرت باید رحمت برای دیگران باشیم و تعامل سازنده با دیگران داشته باشیم. ایشان افزودند خوشحال هستیم که شما تعامل صحیح با سائر هموطنان خود دارید و همچنین از ارتباطات سازنده با سائر ملل برخوردارید . جناب آقای مبلغی بر توسعه روابط تاکید و بر آمادگی خویش برای همکاری در حوزه های حقوقی و اخلاقی از باب پژوهش و تحقیق تاکید نمود.

در این ملاقات ، جناب آقای مرتضی صبوری هم با تشکر از فراهم شدن فرصت این دیدار و همچنین تبریک ولادت مبارک پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) ،ضمن ابلاغ سلامهای گرم جناب آقای دکتر ابراهیمی ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ، بیان داشت که سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه دیدارها و همکاری خود با انجمن اسلامی ، خواهان توسعه روابط در چارچوب منافع مشترک دو کشور است . وی با تشریح وظائف مرکز گفتگوی ادیان ، مولفه گفتگو را در عصر حاضر گمشده مهم مردم دانست که خلا آن موجب رشد افراط گرایی و خشونت بنام دین شده است و عده ای با سوء برداشت از آموزه های دینی ، در جهان افراط گرایی و خشونت را ترویج کرده اند وهمین امر باعث شده است عده ای نیز اسلام هراسی را در جهان تبلیغ  کنند. بنابراین مرکز گفتگوی ادیان با بیش از سه دهه فعالیت در گفتگوی دینی با مراکز دینی جهان تلاش دارد تا چهره صحیح اسلام را به دیگران بشناساند و ازطریق این گفتگوها به کاهش افراط گرایها و خشونت کمک کند. حال با توجه به ضروت گفتگو بین ادیان ، بنظر میرسد توجه به گفتگوی درون دینی نیز از اهمیت بیشتری برخوردار است تا انسجام و همگرایی بین آنها تقویت گردد و جلوی سوء برداشتها از دین گرفته شود و در این چارچوب سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از همکاری با سائر موسسات اسلامی از جمله انجمن اسلامی چین استقبال می کند.

در پایان ملاقات ، معاون انجمن اسلامی بر گسترش همکاریها تاکید و خواهان ابلاغ سلام خود به دوستان ایرانی شد.

 

 


١١:١٢ - دوشنبه ١٢ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ٧١٩٠١٩    /    تعداد نمایش : ١٥٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فصلنامه گفتگو شماره دو زمستان 1393

فصلنامه گفتگو، بهار 1393

مجله خبري گفتگوي اديان و تمدن ها

مجموعه مقالات

ديالوگ 5

ديالوگ 6
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 506874
Visitorsofday : 238
Visitorsofpage : 1383963
Onlinevisitors : 3
PageLoad : 1.6875

صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت