دوشنبه ١٨ آذر ١٣٩٨ فارسي|English
 
 
صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار هيات مركز گفتگوي اديان و فرهنگ ها با رئیس موسسه بين المللي کنفوسیوس چین

هیات مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی متشکل از حجه الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر مبلغی عضو مجلس خبرگان رهبری و رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی و جناب آقای مرتضی صبوری معاون مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگها که بنا به دعوت انجمن دائویسم چین به پکن سفر نموده است در ادامه برنامه های خود در چین ، در تاریخ 9 آذر 97 با جناب آقای تنگ ون چنگ رئیس موسسه کنفوسیوس چین در محل موسسه دیدار و گفتگو نموند.

 در این دیدار که جناب آقای دکتر عادل خانی سرپرست رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران و جناب آقای عطاران نماینده جامعه المصطفی العالمیه در چین بعلاوه دبیرکل و معاونین موسسه کنفوسیوس هم حضور داشتند ، رئیس موسسه کنفوسیوس ضمن تشکر از سفر هیات ایرانی بریاست جناب آقای مبلغی به چین و اظهار خوشوقتی از دیدار مذکور، به تشریح تاریخ روابط تاریخی و فرهنگی چین و ایران در گذر زمان پرداخت .وی با اشاره به اینکه موسسه کنفوسیوس در سال 1994 در چین تاسیس شده است و از آن سال به بعد روابط فرهنگی چین با کشورهای مختلف از جمله ایران توسعه فراوانی یافته است، از توجه اندیشمندان ایرانی به آثار مربوط به اندیشه های کنفوسیوس تقدیر و تشکر نمود. نامبرده به سفر سال 2002 خود به ایران اشاره کرد که تجربه خوبی برای وی بهمراه داشته است و خواهان افزایش رفت و آمدهای فرهنگی و علمی بین دو کشور در کنار افزایش مراودات سیاسی و تجاری شد. رئیس موسسه کنفوسیوس حمایت دو کشور از یکدیگر در مجامع مختلف بین المللی را نشانه بارز سیاست همگرایی چین و ایران در مقابله با سیاستهای استعماری  برشمرد و خواهان همکاری بیشتر دو کشور خاصه سازمانهای فرهنگی دو کشور از طرحهای چین که توسط رئیس جمهور چین سابقا مطرح شده است مانند طرح " یک کمربند و یک جاده " و طرح " سرنوشت مشترک بشر" شد.

در این دیدار ، جناب آقای دکتر مبلغی هم با اظهار خرسندی از انجام دیدار مذکور ، از اظهارات دوستانه تاریخی طرف مقابل که حکایت از اطلاعات وسیع ایشان نسبت به تاریخ ایران دارد ، تشکر نمود. ایشان روابط تاریخی ایران و چین و نقاط برجسته آن را سرمایه ای ارزشمند برای توسعه تعاملات سازنده کنونی بین دو کشور دانست. جناب آقای دکتر مبلغی با اشاره به ادبیات ملی و مذهبی ایران ، حضور چین و همکاری با آن را در این ادبیات درخشان بیان کرد که نشان میدهد که ایرانیان حافظه قوی تاریخی دارند ضمن آنکه  در کنار این عناصر ملی و دینی ، همکاری بین المللی دو کشور در مقابله با یکجانبه گرایی قدرتهای استعماری جمعا سه محور مهم همکاریها است که ظرفیت فراوانی را برای توسعه روابط در اختیار طرفین قرار می دهد. ایشان طرح جاده ابریشم را یک برند مهم توصیف کرد که دو کشور چین و ایران نقش محوری در آن دارند و دیگران هم از آن منتفع می شوند و همکاری دو کشور ایران و چین در چارچوب این طرح هم برکات زیادی برای مردم دو کشور دربرخواهد داشت. وی مردم چین را مردمی با همت بالا ، تلاشگران خسته ناپذیر و صبور و توسعه گرا و صلح گرا و وحدت گرا توصیف کرد که این مشخصات را در آثار تاریخی چین میتوان بوضوح مشاهده کرد. جناب آقای مبلغی اضافه نمود ایران به مناسبات فرهنگی اهمیت ویژه ای قائل است و معتقد هستیم فرهنگ ارتباطات ، هویت و تکنولوژی زندگی حال و آینده بشر را شکل می دهند و دین اسلام به فرهنگ و ارتباطات جهانی نگاه خاصی دارد و قرآن کریم به مسلمانان تاکید دارد که با دیگر ملتها روابط و تعامل سازنده داشته باشند. ما هم به سرنوشت مشترک بشر باور داریم و خوشحال خواهیم شد در چارچوب این طرح هم بتوانیم روابط دو کشور را گسترش بدهیم.ایشان پیشنهاد نمود اولا یک پروژه مشترک علمی بین موسسه کنفوسیوس و یکی از دانشگاههای ایران برای بررسی تاریخ مشترک روابط دو کشور تعریف شود و همزمان در دو کشور رونمایی شود و ثانیا کشورهایی که در مسیر جاده ابریشم هستند یکی از خیابانهای اصلی پایتخت خود را بنام " جاده ابریشم " نامگذاری کنند.

در این ملاقات ،جناب آقای مرتضی صبوری هم ضمن تشکر از فرصت فراهم آمده برای دیدار مذکور، سلام گرم ریاست محترم سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را به رئیس موسسه کنفوسیوس ابلاغ نمود و با اشاره به وظائف سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حوزه توسعه روابط فرهنگی ج.ا.ایران با کشورهای دیگر ، خاطرنشان کرد که تشابهات دو موسسه کنفوسیوس و سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی در حوزه فعالیتهای فرهنگی ، ظرفیت فراوانی را برای همکاری این دو سازمان در اختیار طرفین قرار می دهد و فلذا پیشنهاد می کنم این ظرفیت را در چارچوب روابط فرهنگی،علمی ایران و چین ، و در قالب یک تفاهمنامه جامع بیش از پیش فعال ساخت. وی در زمانی که برخی سیاستمداران در جهان بدنبال تخریب جاده ها و پلهای ارتباطی هستند، سازمانهای فرهنگی را سازنده پل و جاده روابط برشمرد و با توسعه همکاریهای فرهنگی  ، ما کمک می کنیم که ملتها بیش از پیش همدیگر را بشناسند و با یکدیگر تعامل سازنده داشته باشند .

جناب آقای دکتر خانی هم در این دیدار ضمن برشمردن برخی فعالیتهای فرهنگی رایزنی در ترجمه وچاپ و انتشار کتب مدنظر دو طرف ، به آمادگی رایزنی برای گسترش همکاری با انجمن کنفوسیوس اشاره کرد. وی ظرفیت همکاری رایزنی با طرف چینی را فراتر از وضع موجود دانست و خواستار تلاش مشترک دو طرف برای رسیدن به یک تفاهمنامه همکاری شد تا همکاریها را  در حوزه های مختلف وسعت ببخشیم.

جناب آقای عطاران هم در این ملاقات ضمن برشمردن برخی فعالیتهای نمایندگی جامعه المصطفی در چین و جهان ، از حضور حدود 500 دانشجوی چینی در جامعه المصطفی قم بعنوان ظرفیت بالای علمی دو کشور برای توسعه همکاریها نام بردند و از همکاری دولت چین تقدیر و تشکر نمود.

رئیس موسسه کنفوسیوس در پایان دیدار مذکور ، ضمن تشکر و پذیرش پیشنهاد های مطرح شده ، معاونین خویش را مسئول پیگیری این پیشنهادها با همکاری رایزنی فرهنگی ایران معرفی کرد.


 

 


١١:٠٤ - دوشنبه ١٢ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ٧١٩٠١٥    /    تعداد نمایش : ١٤٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فصلنامه گفتگو شماره دو زمستان 1393

فصلنامه گفتگو، بهار 1393

مجله خبري گفتگوي اديان و تمدن ها

مجموعه مقالات

ديالوگ 5

ديالوگ 6
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 506873
Visitorsofday : 237
Visitorsofpage : 1383962
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 1.9375

صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت