شنبه ٢٨ مهر ١٣٩٧ فارسي|English
 
 
صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
عدالت برای تمامی خانواده بشری و نظم بین‌الملل در تعالیم کلیسای کاتولیک، وینچنزو بونومو تاریخ ثبت : 1394/07/19
طبقه بندي : ,,
عنوان : عدالت برای تمامی خانواده بشری و نظم بین‌الملل در تعالیم کلیسای کاتولیک، وینچنزو بونومو
منبع : مركز گفتگوي اديان
نشست : هشتمين دور گفت‌وگوي ديني اسلام و مسيحيت كليساي كاتوليك واتيكان، 1391
نويسنده : وینچنزو بونومو
متن :

«تخطی از اصول، (پیمان‌ها را بایستی صیانت نمود) الزاماً منجر به وضعیت بی‌قانونی و در نتیجه اصطکاك منازعاتی می‌گردد که پیامدهای منفی و پایداری به دنبال داشته است». (ژان پل دوم در پیام خود خطاب به روز جهانی صلح در سال 2004 میلادی).
این گفته پاپ ژان پل دوم که مناسبات میان اصل بنیادین حقوق بین‌الملل و کنش دولت‌ها را مدنظر قرار می‌دهد، به خوبی مناسب وضع حاضر است که روابط بین‌الملل را ترسیم می‌کند و مباحثه رسمی در مورد عدم رعایت اصول و قواعد بنیادین همزیستی و نظم در جامعه بین‌الملل را پدیدار می‌سازد.
تعالیم کلیسای کاتولیک در زمینه نظم بین‌الملل یک الگوی عینی مداخله را به مؤمنین عرضه می‌دارد و همزمان، ایجاد روشی تحلیلی در محدوده مرحله کنونی و چشم‌اندازهای قرن بیست و یکم را پیشنهاد می‌کند. (این رابطه طی دو نطق- در مجمع عمومی سازمان ملل در روز 5 اکتبر سال 2004 و در روز 13 ژانویه سال 1997 در برابر نمایندگان دیپلماتیک حاضر در واتیکان از سوی پاپ ژان پل دوم مورد تأیید قرار گرفت.) اعتقاد بر این است که این روش یک عامل ضروری برای تضمین موجودیت مسالمت‌آمیز و به خوبی سازمان‌دهی شده جامعه بین‌الملل می‌باشد. در واقع، در راستای یک چنین دیدگاهی، نظم بین‌الملل از هر دو جنبه حقوقی و نهادی، با استفاده از مجموعه‌ای از ارزش‌ها و اصول بنیادین مشترک برای اقوام، تمدن‌ها و فرهنگ‌های گوناگون تبیین می‌گردد. پاپ بندیکت شانزدهم تأکید می‌کند که ارزش‌هایی که مستقیماً از حقوق طبیعی (یا عدالت طبیعی) برگرفته شده است، محور اساسی حقوق بین‌الملل را تشکیل می‌دهد. برداشتی که به خوبی به تمایل صریح نظام معاصر بین‌المللی مربوط است، در شالوده خود مجموعه‌ای از اصول را ارائه می‌دهد که برخی از آنان هنجارهای آمرانه‌ای هستند که هیچ نوع تحقیری نسبت به آن مجاز نیست (الزام قانونی). بر پایه این هنجارها، نوعی الزام یکسان برای تمامی اعضای جامعه بین‌الملل به وجود می‌آید. به این هنجارهای الزام‌آور، دیگر هنجارها با ویژگی مرسوم و یا آنهایی که به واسطه پیمان‌ها یا توافقنامه‌ها برقرار شده‌اند و در نتیجه، ابراز کنش و اراده اعضای جامعه ملل، افزوده می‌شوند. بنابراین، تمامی این امر انحصاراً به واسطه پذیرش برتری حکومت قانونی محقق و به ارج نهادن بر جنبه‌های قانونی می‌انجامد.

دريافت مقاله : دانلود فايل
تعداد نمایش : 276 <<بازگشت
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فصلنامه گفتگو شماره دو زمستان 1393

فصلنامه گفتگو، بهار 1393

مجله خبري گفتگوي اديان و تمدن ها

مجموعه مقالات

ديالوگ 5

ديالوگ 6
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 52231
Visitorsofday : 23
Visitorsofpage : 1218565
Onlinevisitors : 3
PageLoad : 1.2500

صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت