جمعه ٠٨ بهمن ١٤٠٠ فارسي|English
 
 
صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
گزارش سفر آقاي وانگ زو آن رئيس امور اديان چين به ج.ا.ايران، 16 الي 20 شهريور 1391 تاریخ ثبت : 1393/08/11
طبقه بندي : ,,
عنوان گفتگو : گزارش سفر آقاي وانگ زو آن رئيس امور اديان چين به ج.ا.ايران، 16 الي 20 شهريور 1391
منبع : مركز گفتگوي اديان و تمدن ها
تاريخ : 1391/06/16
مكان : تهران - ايران
تهيه و تنظيم : <#f:6282/>
متن :

مقدمه

ايران و چين صاحبان دو تمدن تاريخي آسيا داراي پيوندهاي عميق و وسيع تاريخي تمدني و فرهنگي هستند. پيام‌هاي فرهنگي دو تمدن آسيايي صلح، دوستي و همكاري است كه در سايه آموزه ها و تعاليم ديني و آئيني اسلام و مجموعه اديان چيني محقق مي‌شود. ارزش‌هاي انساني و شكل‌گيري تمدن نوين و نظام عادلانه جهاني در گرو تلاش و كوشش نخبگان و انديشمندان و زندگي مسالمت آميز پيروان همه اديان خواهد بود.

مركز گفتگوي اديان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با دو دهه تجربه گفتگوهاي بيناديني با نهادهاي مختلف ديني جهان از جمله شوراي جهاني كليساها، شوراي اسقفان سوئيس، كليساي كاتوليك واتيكان، دانشگاه بوديزم سري‌لانكا، رهبران بودايي تايلند و ديگر مراكز مشابه در رويكرد جديد برآن است تا گفتگوهاي ديني را در قاره آسيا به ويژه كشورهايي كه با دين مبين اسلام آشنايي كمتري دارند را گسترش دهد.

حضور آقاي دكتر وانگ زوآن رئيس سازمان امور اديان چين و هيأت همراه ايشان در ج.ا.ايران به عنوان آغاز همكاري‌هاي مشترك بيناديني مركز گفتگوي اديان با سازمان امور اديان چين بود. اين برنامه طي روزهاي 16 تا 20 شهريور ماه سال جاري و به ميزباني مركز گفتگوي اديان برگزار گرديد.

سازمان امور اديان چين يك نهاد دولتي است و مسئوليت مديريت اقليت‌هاي ديني در چين و نيز ارتباط با کشورهای خارجی در زمینه ادیان و تحقیق و بررسی در موضوع دیدگاه ادیان و مطالعه ادیان اقوام چینی و سایر کشورها و همچنین ارائه اطلاعات، جمع‌بندی کلی و تحلیل حرکت‌های ادیان و در نهایت پیشنهاد راه حل مشکلات دینی و معضلات بین ادیان و مذاهب چین را بر عهده دارد.

گزارش اين برنامه شامل دو قسمت مي‌باشد. الف: نشست مقدماتي بين مركز گفتگوي اديان سازمان و سازمان امور اديان چين با عنوان اصلي:«گفتگوهاي ديني و جهان معاصر» و ب: ديدار و ملاقات‌هاي هيأت مذكور با رياست محترم سازمان و ديگر شخصيت‌ها و مراكز مهم مرتبط كه در اين گزارش ارائه مي‌شود.

نشست مقدماتي مركز گفتگوي اديان با سازمان امور اديان چين با عنوان« گفتگوي ديني و جهان  معاصر»با تلاوت آياتي از قرآن مجيد ساعت 11:30 صبح روز شنبه 18/6/91 در سالن اجتماعات شهيد رحيمي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي آغاز شد.

در اين نشست كه با حضور آقايان دكتر محمد‌باقر خرمشاد رئيس محترم سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، دكتر محمدرضا دهشيري معاون محترم پژوهشي و آموزشي، دكتر علي محمد حلمي سرپرست مركز گفتگوي اديان، حجت الاسلام والمسلمين دارايي مشاور محترم معاونت پژوهشي، دكتر عبدالمجيد ميردامادي دبير علمي مركز گفتگوي اديان و رؤساي ادارات و كارشناسان مركز گفتگوي اديان و معاونت بين الملل سازمان و ميهمانان چيني آقايان وانگ زو آن رئیس سازمان امور ادیان چین، ما لی رئیس سازمان ادیان نینگ شیا، ترکان پیدا رئیس سازمان ادیان شین جیان، چن هونگ سینگ رئیس دفتر سازمان امور ادیان چین، ما جین رئیس بخش سوم سازمان امو ادیان چین، لی لوانگ‌خو معاون دفتر سازمان امور ادیان چین بای لیوا خا مسئول انجمن اسلامی چین و خانم‌ها گوه وی رئیس بخش بین الملل سازمان امور ادیان چین، وانگ لین معاون دفتر سازمان امور ادیان چین، جانگ این مسئول گروه بین الملل سازمان امو ادیان چین برگزار شد، آقاي يو هنگ يانگ سفير جمهوري خلق چين در  جمهوري اسلامي ايران نيز حضور داشت.

گزارش اين نشست كه تا ساعت 13 ادامه داشت، به شرح زير مي‌باشد.

 

آقاي دكتر حلمي:

با كسب اجازه از رياست محترم سازمان جناب آقاي دكتر خرمشاد و معاونت محترم پژوهشي و آموزشي جناب آقاي دكتر دهشيري.

بسيار خوشوقتم به جناب آقاي وانگ زو آن رئيس محترم سازمان امور اديان چين و هيأت همراه، همچنين به جناب آقاي يوهنگ يانگ سفير محترم جمهوري خلق چين در تهران، خوشآمد عرض كنم و مقدم شما را به جمهوري اسلامي ايران كشوري كه در سه دهه گذشته و پس از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي تا به امروز همچنان الهام بخش عدالت، آزادي و مبارزه با استكبار و سلطة ظالمانه و يكجانبه نگري غرب مي‌باشد، گرامي بدارم.

اين فرصت مغتنمي است كه جمعي از مسئولان عالي رتبه امور ديني از كشور دوست، جمهوري خلق چين با هدف توسعه و تقويت مناسبات فرهنگي و ديني با ج.ا.ايران، سفر چهار روزه خود را به كشورمان از روز گذشته آغاز نموده‌اند.

ديروز از شهر تاريخي و زيباي اصفهان ديدن نموده‌اند و نشست امروز كه مقدمه‌اي براي نشستهاي بعدي خواهد بود با عنوان "گفتگوهاي ديني و جهان معاصر" تشكيل شده تا ديدگاههاي هر دو طرف نسبت به موضوع نشست و ادامة ان مطرح و تبادل نظر گردد.

بي‌شك بشر امروز بيش از گذشته نيازمند معنويت، ارزش‌هاي الهي و انساني، عدالت و همزيستي مسالمت‌آميز همة انسان‌ها است و اين از طريق، تعامل، شناخت و معارفه بيشتر انديشمندان و مسئولان عالي ديني و فرهنگي و گفتگوها و نشست‌هاي مشترك محقق مي‌شود.

براي جناب آقاي وانگ زو آن و هيئت همراه، آرزوي سفري خوش و موفقيت آميز مي‌نمايم و اميدوارم اين سفر آغازي براي همكاري‌هاي بيشتر و برگزاري نشست‌هاي گفتگو پيرامون موضوعات مورد علاقه طرفين باشد.

همچنين از جناب آقاي سفير كه علاقه و همكاري خود را به ويژه در اين برنامه با ما داشتند تشكر مي‌كنم.

 

آقاي دكتر خرمشاد:

خوش آمد عرض مي‌كنم با كسب اجازه از  شما بزرگواران چند جمله‌اي را  مطرح مي‌كنم. موضوع نشست ما «نقش گفتگوي اديان در دنياي امروز» است. من مي‌خواهم صحبتم را با يك سؤال شروع كنم و آن اين كه آيا مي‌شود در دنياي امروز، دنيايي با صلح و عدالت بدون گفتگوي اديان داشت. به عبارت ديگر صحبت از اين است كه اگر در دنياي پيچيده و مرتبطِ امروز، اديان نخواهند با هم صحبت كنند و هر كس طبل خود را بزند چگونه جهاني خواهيم داشت؟ به نظر مي‌رسد پاسخ همه ما به اين سؤال اين باشد كه امروز بدون گفتگوي اديان، تمدن‌ها و فرهنگ‌ها جهاني پرخطر و مخاطره خواهيم داشت. پس به نام عقل، به نام صلح، به نام عدالت و به نام بشريت بايستي اين گفتگو را ادامه دهيم.

ايران و چين صاحبان دو تمدن تاريخي و كهن در آسيا هستند و بالاتر از اين ايران و چين امروز هر دو در جستجوي دو تمدن جديد مبتني بر سنت‌هاي كهن هستند و جستجوي آنان امروز اين دو را كنار هم قرار مي‌دهد. به همين دليل اين دو تمدن آسيايي بايد بتوانند با گفتگو پيام‌آور صلح، دوستي و عدالت باشند. اگر در گذشته اين گفتگو و همكاري ضرورت داشته امروز ضرورتش دو صد چندان شده است.

ارزش‌هاي مشترك دو كشور مي‌تواند هم براي آسيا و هم براي جهان داراي اثرگذاري تعيين كننده باشد. انقلاب اسلامي ايران فضاي جديدي را در جهان ايجاد كرده كه مي‌تواند مبناي همكاري مشترك بين ايران و چين هم باشد. انقلاب ايران باعث تغيير نگاه نسبت به دين شد. ميشل فوكو فيلسوف فرانسوي معتقد است كه انقلاب ايران معنويت گرايي در سياست بوده است. معناي اين سخن اين است كه انقلاب ايران هم دين معناگرا را در جهان ماده‌گرا معرفي كرده و هم ديني را معرفي كرده كه فردي نيست، اجتماعي و سياسي هم هست. امروز ارزش‌هاي اين انقلاب چون نيازهايِ انسان او را همراهي ميكند، مي‌تواند مبناي خوبي براي نگاه جديد به دين باشد. دين در ايران رعايت حقوق اقليت‌ها و پرداختن به امور معنوي را بر خودش وظيفه مي‌داند.

آخرين نكته اين‌كه در دنياي امروز در حوزه همه اديان شاهد رشد تندروي و راديكاليسم هستيم. از جمله در حوزه دين اسلام هم اين تندروي‌ها را مي‌بينيم. افراط‌گرايي ديني خطر بزرگي براي دنياي امروز است. افراط‌گرايي اسلامي هم يك خطر است. بايستي در آسيا با كمك هم به راه حل وسطي فكر كنيم كه دينداران خردمند و عقل‌گرا هدايت مسائل ديني را به عهده بگيرند و نه افراط‌گرايان تندرو و اين با همكاري هم ممكن خواهد بود.

 

آقاي دكتر وانگ زوآن:

در سال‌هاي اخير حمايت و پشتيباني ايران در مورد گفتگو ميان فرهنگ‌ها و تمدن‌هاي مختلف، مورد تأييد بسياري از كشورها قرار گرفت و توجه سازمان ملل را به خود جلب كرد. در سال 2011 با تشكيل جلسه‌ي گفتگوي تمدن‌هاي آسيا در ايران، اثر مهمي در عرصه‌ي بين‌المللي برجاي گذاشت. گفتگوي تمدن‌ها، باعث افزايش درك متقابل بين مردم همه‌ي كشورها، كمك به پيشرفت تمدن بشري، و باعث ارتقاء صلح جهاني شد. ما استقبال مي‌كنيم از گفتگو بين فرهنگ‌ها و تمدن‌هاي مختلف و مايل هستيم در اين مورد تلاش بيشتر كنيم.

تمدن بشري متنوع است. در 2000 سال پيش مكتب كنفوسيوس مي‌گويد: همه گونه‌ها با هم رشد مي‌كنند، بدون آسيب رساندن به هم، و راه موازي مي‌روند بدون برخورد به هم. ايده‌هاي همزيستي ممكن است با هم متفاوت باشد اما راه خود را مي‌رود. نمي‌شود با زور و تكيه بر قدرت آنها را يك سو كرد. ولي با احترام به تفاوت تمدن‌ها، مي‌توان به همزيستي مشترك رسيد. در طول تاريخ تمدن بشري، مردم از مناطق مختلف تمدن‌هاي مختلف ايجاد كردند و برخورد اين تمدن‌ها و فرهنگ‌ها باعث پيشرفت تمدن بشري شد. مي‌توان گفت تنوع برخورد تمدن‌ها باعث تكامل تمدن بشري شده است. مثلاً تمدن چيني، چيني‌ها تنها از گروه‌ها و قومهاي محلي و داخلي ايجاد نشد. بلكه بسياري از فرهنگ‌هاي خارجي مثل بوديسم، اسلام، مسيحيت و غيره جذب شده است، كه باعث غني سازي تمدن چين شده است. ضرب‌المثل چيني مي‌گويد: با يك گل بهار نمي‌شود، باغ بهار رنگارنگ است. در صورتي كه جهان تنها از يك تمدن تشكيل شده باشد، اين دنيا درخشش را از دست مي‌داد.

ارتباط بين تمدن‌ها بايد فراگير شود. چون ما تنوع تمدن‌ها را داريم، پس نياز به تشكيل گروه همكاري بين فرهنگ‌ها و تمدن‌هاي مختلف داريم، تمدن‌هاي مختلف با مشخصه‌هاي مختلف و نقاط قوت و ضعف مختلف. اما از سوي ديگر خوب يا بد وجود ندارد. همه‌ي راه‌ها ؟ ختم مي‌شود، جستجوي حقيقت روش‌هاي مختلف دارد. فرهنگ‌ها و تمدن‌هاي مختلف بايد ياد بگيرند كه آوردن يك همراه، احترام متقابل و تحمل متقابل است. تلاش از طريق ابزارهاي اقتصادي، نظامي و غيره براي تبديل يا جايگزين كردن يك تمدن به تمدن ديگر مخالف معيارهاي ارتباط بين تمدن‌ها است و بسيار احمقانه و محكوم به شكست است. گفتگو نياز مبرم و لازم براي توسعه تمدن است. با توسعه سريع تكنولوژي، حمل و نقل و ارتباطات و روند ادغام اقتصادي جهان، توسعه‌ي هر تمدن در يك محيط كاملاً بسته غير ممكن است، جلوگيري از برخورد تمدن‌ها، و هماهنگي بين تمدن‌ها، در حال حاضر به يك چالش جهاني تبديل شده است و مسئوليت مشترك همه‌ي مردم جهان است.

پس از مقايسه‌هاي مكرر، و انواع مختلف از عمل، گفتگو مهم‌ترين راه براي ترويج هماهنگي بين فرهنگ‌ها و تمدن‌هاي مختلف است و بايد به تدريج مورد قبول افراد بيشتر قرار بگيرد.

گفتگو به جاي تقابل، مبادله به جاي جنگ. تبديل به يك اجماع گسترده در جامعه‌ي بين‌المللي شده است. اما سايه‌ي جنگ هنوز بالاي سرما است. ما مدافع صلح و هماهنگي و ايده‌هاي خوب هستيم و مخالف با تمام اعمال تحريك برانگيز.

ما مايل هستيم كه با دولت‌هاي مختلف از جمله ايران و احزاب سياسي و سازمانهاي اجتماعي همكاري لازم را به عمل آوريم براي شركت در گفتگوهاي مختلف، و براي حل و فصل همه‌ي اختلافات و ترويج هماهنگي اجتماعي و حفظ صلح جهاني.

آقاي دكتر دهشيري:

ضمن تشكر از مباحثي كه توسط دكتر وانگ زوآن مطرح شد. هدف من جمع‌بندي مباحث مطرح شده است. در اين مباحث بيشتر حول سه موضوع بحث شد. يكي موانع گفتگو، دوم شرايط گفتگو و سوم فوايد گفتگو

در مورد موانع گفتگو سه موضوع مطرح شد: 1. افراط گرايي 2. سلطه گري و يك‌جانبه نگري 3. جنگ‌ها و اقدامات تحريك‌آميز

در مورد شرايط گفتگو سه نكته مطرح شد: 1. احترام متقابل 2. تحمل متقابل 3. پذيرش روش‌هاي مختلف براي جستجوي حقيقت

اما در مورد فوايد گفتگوي اديان چند مسئله مطرح شد:

  • 1. افزايش درك متقابل، شناخت بيشتري نسبت به هم داشته باشند و ياد گرفتن اين كه به جاي طرف مقابل فكركنند.
  • 2. رسيدن به راه حل ميانه و عقلاني
  • 3. كمك به پيشرفت تمدن بشري، در اين زمينه تأكيد بر توسعه و هماهنگي ميان تمدن‌ها و غني‌سازي و تكامل بشري شد.
  • 4. گفتگوي اديان منجر به حل و فصل اختلافات، ترويج هماهنگي جهان و حفظ و ارتقاء صلح جهاني و همچنين تحقق عدالت در جهان پرمخاطره امروز مي‌شود.

با توجه به بنيادهاي فكري مشترك بين دو طرف ايراني و چيني ما معتقديم كه گفتگوي اديان بين دو تمدن ايران و چين مي‌تواند دستاورد مفيدي داشته باشد. در واقع ما با اين گفتگوها جاده ابريشم فرهنگي را احياء خواهيم كرد و معتقديم با توجه به نقش دين در جهان امروز امكان‌پذير است و معتقديم موضوعات و محورهاي مورد علاقه طرفين بسيار زياد است. بنابراين گفتگوي اديان بدون تفاهم و دوستي ممكن نيست. و اميدواريم گفتگوها هر ساله بين ايران و چين برگزار ‌شود.

 

شايان ذكر است برنامه نشست مقدماتي براي آقاي ژن وي فو وابسته فرهنگي سفارت چين در تهران ارسال و پيرامون آن مذاكره شده بود. ليكن آقاي يو هنگ يانگ سفير چين در تهران  ضمن ابراز  بي‌اطلاعي از زمان درنظر گرفته شده  سخناني در اين نشست ارائه ننمودند.

 

ديدار با آقاي دكتر محمد باقر خرمشاد رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

زمان: ساعت 11 تا 11:30 صبح روز شنبه 18/6/91

در اين جلسه آقاي دكتر خرمشاد رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ضمن خير مقدم به آقاي وانگ زو‌آن و مديران ارشد وي كه براي اولين بار به ج.ا.ايران سفر مي‌نمودند، ابراز اميدواري نمودند كه اقامت خوبي را در ماه آخر تابستان در دامنه البرز داشته باشند.

آقاي خرمشاد افزود: خوشحالم كه شنيدم در اولين روز ورود سفري به اصفهان داشتيد و به شما خوش گذشته است. اميدوارم اقامت در تهران و بازديد از شهر قم نيز به همين خوشي باشد. ما چون متعلق به دو تمدن كهن هستيم،  راحت‌تر با هم گفتگو مي‌كنيم. مايلم به عنوان مقدمه چند نكته‌اي را عرض كنم. پيش از آن چنانچه شما صحبتي داريد، بفرماييد.

آقاي وانگ زوآن گفت: من از طرف خود و همراهانم از شما تشكر مي‌كنم كه اين وقت را به ما داديد. من به همراه مديران ارشدم پيش شما آمديم. متوجه شديم شما بيشترين برنامه را در مدت كوتاهي كه ما ميهمان شما هستيم پيش‌بيني كرديد. تشكر مي‌كنم. دوست داشتيم برنامه خريد هم داشته باشيم.

آقاي خرمشاد در پاسخ گفت: شما مي‌توانيد از بازار سنتي تهران بازديد كنيد. همين‌طور از پاساژهاي جديد در تهران خواهيد ديد ايران سرزمين سنت و تجدد با هم است.

ايشان دو نكته را مطرح كرد:1. زندگي مسالمت‌آميز اديان در ايران قدمت چند هزار ساله دارد و فرقي نمي‌كند بعد از اسلام و قبل از اسلام اديان مختلف زندگيِ مسالمت‌آميز داشته‌اند.2. ما با اديان مختلف در جهان گفتگو داريم.

و در ادامه افزود: در تهران كليساهاي متعدد، كنيسه و مساجد فراوان‌اند. اكثريت مردم ايران پيرو مذهب تشيع هستند و اقليت از اهل تسنن هستند.

رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با اشاره به زندگي مسالمت‌آميز  در جمهوري اسلامي ايران گفت: در سال 1905 انقلابي به نام مشروطه شكل گرفت و قانون اساسي كرسي نمايندگي به مسيحي، يهودي و زرتشتي به صورت جداگانه در پارلمان ايران داد. در اولين پارلمان ايران، يهودي‌ها يك نماينده علي‌رغم جمعيت كم داشتند، بعد از انقلاب اسلامي اين سنت حفظ مي‌شود. برخي تلاش مي‌كردند اقليت‌ها در مجلس راه نيابند. اگر قانون انتخابات عادي نوشته مي‌شد، هيچ‌گاه اقليت‌ها رأي نمي‌آوردند. براي اينكه آنان نماينده داشته باشند، انتخابات جدا انجام مي‌شود. چون هدف اين  است كه هر اقليت در پارلمان نماينده داشته باشد، اقليت ديني با جمعيت هر چقدر كم برابر با اولين نماينده تهران كه رأي چند ميليون نفري دارد، برابر است.

ايشان در خصوص گفتگو با اديان مختلف گفت: گفتگوي اديان يكي از وظايف سازمان است. ما بعد از 15 سال از تشكيل سازمان گفتگوهايي با كليساي كاتوليك داريم، كه دور هشتم آن آذر ماه برگزار خواهد شد. شش دور گفتگو با كليساي ارتدوكس روسيه داشتيم. دور ششم گفتگو با ارامنه را در تهران داشتيم. هفته آينده نيز دور ششم گفتگو با شوراي جهاني كليساها را خواهيم داشت. با بوديزم تايلند و سري لانكا گفتگو داشتيم. گفتگوهاي چند جانبه اديان و فرهنگ ها در آسيا را سال گذشته و اديان و بيداري معاصر را امسال برگزار كرديم. الآن كه اولين دور مذاكرات با شما داريم. اميدواريم آغازي براي نشستي در آينده باشد.

دكتر وانگ زوآن گفت: ممنون از صحبت‌هاي شما، ايران كشوري است كه تنوع اديان دارد و از همه آنها حمايت مي‌كند. در چين نيز همه اديان نماينده دارند. برخي اديان جمعيتشان كم ولي نماينده دارند. ما در اين روش‌ها با هم شبيه هستيم. تنوع اديان در چين زياد است. مسلمان‌ها در چين حدود 20 ميليون و جزء اديان بزرگ مي‌باشد. هماهنگي بين اديان وجود دارد. ما در روش و قانون شبيه هستيم. در مورد گفتگوي بين تمدن‌ها، خوشحاليم كه ايران تلاش خود را نموده است. ما مخالف درگيري و برخورد بين تمدن‌ها هستيم. گفتگو يك راه خيلي مهم، هماهنگ بين تمدن‌ها با اديان است.

رئيس سازمان امور اديان چين در ادامه افزود: ما از گفتگو به منظور كاهش درگيري‌ها حمايت مي‌كنيم. در سال‌هاي اخير ايرانيان در گفتگو بين اديانِ مختلف تأثير خوبي در عرصه بين‌المللي داشته‌اند. از تلاش شما در عرصه گفتگوي ديني قدرداني مي‌نماييم. ما آماده براي همكاري مشترك در عرصه گفتگوي ديني و ترويج آن با شما هستيم. چين و ايران فاصله زيادي با هم دارد. همكاري از خيلي وقت شروع شده و سابقه طولاني از طريق جاده ابريشم وجود دارد. ما با هم اين راه را كه از قديم شروع شده، ادامه خواهيم داد. سال‌هاي پيش ما با مسلمان‌ها گفتگو داشتيم. حضور ما در اينجا يك حركت به سمت گفتگوي اديان است. اميدوارم دو سازمان(سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و سازمان امور اديان چين) بيانيه مشتركي براي همكاري داشته باشيم.

ايشان اضافه كرد: براي امضاء قراردادي همكاري در چين مراحلي را بايد طي كند. متن تفاهم‌نامه براي ما قابل قبول و خوانده شده است. برخي موارد در قانون چين و ايران با هم فرق مي‌كند. سازمان ما در چين جزء يكي از سازمان‌هاي زير نظر پارلمان است. ما نماينده دولت براي امور اديان هستيم. اين سازمان زير نظر يك سري سازمان ديگر و كارش گفتگو بين اديان است. در دانشگاه معروف چين ما بخش اديان داريم ولي اين دانشگاه جزء وزارت علوم و تحقيقات است. بايد با اين سازمان‌ها در مورد متن تفاهم نامه نشست داشته باشيم. ما در آينده براي همكاري در زمينه اديان با روشي كه براي هر دو طرف راحت و قابل قبول باشد، آماده هستيم.

آقاي دكتر خرمشاد گفت: خوشحال شدم از زبان شما بيشتر اشتراك دو كشور و حتي اشتراك در روش‌ها را ديدم. آنچه ما را تشويق كرد كه متني به عنوان تفاهم‌نامه تهيه كنيم، علم به اين اشتراكات بود. فرمايشات شما ما را اميدوار كرد كه راه  را با سرعت و دقت بيشتري ادامه دهيم. يكي از رويكردهاي اصلي ما هم اهتمام به گفتگو در حوزه فرهنگ‌ها، اديان و تمدن‌ها است. يكي از خوبي‌هاي تمدن كهن، اين است كه سنتي در تمدن گذشته بوده كه انحصارطلب نبوده است. به همين جهت الآن هم كه گفتگوي اديان مطرح مي‌شود، حوزه اديان اين را متوجه و ارتباط برقرار مي‌كند.

ايشان در ادامه گفت: مشكل جهان امروز اين است كه يك تمدن خاص با زورِ ديگران خودش را تحميل مي‌كند. در اين ادبيات، تمدن كه تمدن غرب از گفتگوي تمدن‌ها صحبت مي‌شود ولي آنگونه كه تمدن غرب همه بپذيرند، از گفتگوي فرهنگ‌ها صحبت ولي از همه خواسته مي‌شود در انتها فرهنگ خاصِ غرب را بپذيرند. در نتيجه گفتگو با آنها پيچيدگي خاص خود را پيدا مي‌كند. گفتگو بين تمدن‌هاي كهن به راحتي اتفاق مي‌افتد. متني كه تهيه شد گام اوليه براي ماندگار كردن ارتباط نخستين كه امروز در خدمت شما هستيم. ما عجله‌اي در نهايي شدن آن توسط دوستان چيني نداريم. طبيعي است روند خود را در مجموعه مقررات چين بايد طي كند. مهم اراده دو طرف براي ادامه و منجر به تفاهم نامه شود كه الحمد الله موجود است.

همچنين افزود: سازمان ما به رهبري و دولت وابسته است. هم از مشروعيت بالايي براي ورود به اين عرصه‌ها و هم دستش براي برداشتن گام‌هاي بلند در اين مسير باز است. اميدواريم با ديدن تفاهم نامه مسيري را كه شروع كرديم ادامه كه منافع خوبي براي دو كشور براي آسيا و جهان خواهد داشت. اقل آن انتقال تجربيات طرفين به همديگر كه بسيار نافع است.

همكاري مشترك در سطح جهاني در حوزه چند جانبه فرهنگي براي رسيدن به اهداف مشترك خواهد بود. ثمرات ديگر آن كمك به يك مسير معتدل و وسط در جهاني كه افراط‌گرايي ديني جهان را با مخاطره مواجه مي‌كند و خطر افراط‌گرايي راديكاليسم، دو تفاهم با هم به راه حل ميانه و معتدل برسيم.

آقاي وانگ زوآن گفت: موافقم، ما بايد مثل برادر براي هم باشيم. نه مثل پدر و مادر براي بچه. گفتگوي بين تمدن‌ها مثل مسابقه نيست كه يكي برنده باشد. بيشتر براي يادگيري و پيشرفت است. چين و ايران برادر و دوستِ خوبي است. ما در گفتگو بين خودمان مثل گفتگو با غرب مشكل نداريم. ما مشكلات بين شما و تمدن غرب را درك مي‌كنيم چون خودمان هم اين مشكل را داريم.

در پايان اين ديدار دو طرف ابراز اميدواري كردند تا با مشاركت هم راه ابريشم فرهنگي در آسيا ايجاد كنند.

در جلسه ديدار و ملاقات با آقاي دكتر خرمشاد رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي آقايان وانگ زو آن، رئیس سازمان امور ادیان چین و رئيس هيأت، يو هونگ يانگ سفير چين در تهران، چن هونگ سینگ رئیس دفتر، ما جين رئیس اداره كل سوم سازمان امو ادیان چین،  ما  لی رئیس اداره كل امور ادیان منطقه خودمختاري نینگ شیا، ترکان پیدا رئیس اداره كل امور ادیان منطقه خودمختاري سین جان و  خانم گوه وی رئیس اداره كل امور بین‌الملل  از سوي سازمان امور اديان چين و آقايان دكتر محمد رضا دهشيري معاون محترم پژوهشي و آموزشي، دكتر علي محمد حلمي سرپرست مركز گفتگوي اديان، پارسا كارشناس چين و خانم‌ها دشتكي رئيس اداره منطقه‌اي آسيا و  رستم‌آبادي كارشناس مركز حضور داشتند.

 

ديدار  با  آيت الله آقاي سيد محمد خامنه‌اي رئيس بنياد حكمت اسلامي صدرا

زمان: ساعت 8:30 تا9:30 صبح روز يك‌شنبه 19/6/91

در اين ديدار آيت الله خامنه‌اي ضمن خوش آمدگويي به آقاي وانگ زوآن و مديران ارشد وي از ايالت هاي مختلف چين برايشان آرزوي سفري خوب در ايران نمودند..

آقاي ميردامادي نيز ضمن معرفي آقاي وانگ زوآن رئيس سازمان امور اديان چين و نمايندگان استان‌ها و ايالت‌هاي چين گفت: براي اطلاع ميهمانان عرض مي‌كنم كه آيت الله خامنه‌اي كه اكنون در محضرشان هستيم، خدمات شاياني در حوزه مطالعات فلسفي به رياست  ايشان در بنياد حكمت اسلامي صدرا انجام پذيرفته و همچنين در حوزه گفتگوي اديان از شخصيت‌هاي صاحب‌نظر و از پايه‌گذاران اين امر بودند.

دكتر وانگ زوآن نيز ضمن تشكر از وقتي كه براي اين ملاقات گذاشته شد، گفت:، مايه خوشبختي است كه در اين سفر كوتاهي كه به ايران داريم، شما را ملاقات مي‌كنيم. اين سفر اول ما به ايران است. هدف ما ترويج و پيشرفت و همكاري با هماهنگي بين ما و شما است و قرار بوده راجع قرارداد همكاري با هم صحبت كنيم. پس تازه شروع همكاري است. در اين چند روزه ميهمان نوازي ايران را متوجه شديم. احساس غربت نمي‌كنيم. رشته دانشگاهي من فلسفه است. من خيلي از ايراني‌ها را مي‌شناسم كه براي تحقيق به چين آمدند. براي من تحقيقاتِ آنها محترم است. اين نشان دهنده تمدن ارزشمند ايراني‌ها است. اين خيلي ارزشمندِ كه همه دنيا به دنبال پول و ايران به دنبال تحقيق است.

دين اسلام در چين از دين‌هاي قديمي است. بيشتر از 45 هزار مسجد داريم. خيلي از ايراني‌ها در آنجا تحقيق مي‌كنند. خوشحاليم كه امروز اينجا هستيم و آماده‌ايم نظر شما را بشنويم.

آيت الله خامنه‌اي گفت: واقعيت قضيه اين است كه بين فلسفه و دين ارتباط بسيار قوي و محكمي وجود دارد. تحقيقات نشان مي‌دهد كه ريشه فلسفه در اديان است. به همين دليل ارزش ادياني كه در دنيا هست به مقدار مطابقت آن با حكمت و عقلانيت است.

وقتي مسلماني كه به دين اسلام آشنا است، وقتي يكي از اديان را ببيند، احساس مي‌كند اينها با او هم دين هستند. به همين دليل خود اسلام به معناي صلح است. و فكر و عقيده اسلامي در همه جاي دنيا با طرف مقابلش از هر ديني باشد راه صلح را در پيش مي‌گيرد. خوشبختانه در چين، ملت‌هاي مسلمان و استان‌هاي خودمختار و اين دو فرهنگ قرن‌ها با هم زندگي كردند و مي‌توانند به كمك هم فرهنگ چيني را بالا ببرند و كامل كنند. چند سفر به چين آمده‌ام. اولين هيأت سياسي كه از ايران به چين من نيز بودم. بعد از آن هم به نينگ‌شيا و شهرهاي مختلف چين و در مباحث فلسفي صحبت‌هايي كرديم. يكي از كتاب‌هاي من به چيني ترجمه شده، يكي از كتاب‌هاي ملاصدرا، فيلسوف 400 سال پيش به چيني ترجمه شده است.

دكتر وانگ زو آن گفت:صحبت شما براي ما درس بود. در مورد فرهنگ چين دولت چين درباره اديان مختلف، ما الآن بيشتر به اديان مختلف ارزش مي‌گذاريم. در مورد صلح جهاني، از كشور چين، هماهنگي جهت فراگير، همكاري، كه در دين اسلام داريد. مسلمان‌ها در چين با هم برادر و ما هم با آنها برادر هستيم. به اين دليل اسلام در چين رشد بيشتري كرده است.

ايشان افزود: چين نبايد تصور كند ملت‌هاي مسلمان آنها بيگانه‌اند. آنها يك شهروند چيني هستند و اميدواريم دولت چين مراقب باشد بين مسلمان و غير مسلمان برخوردي نباشد. اسلام در كشوري كه اكثريت با اسلام بوده هميشه با اقليت‌ها خيلي صحبت كرده است. يكي از راههاي ايجاد هماهنگي، ارتباط علمي و فرهنگي بين ملتها است. دين اسلام به واسطه جاده ابريشم به چين رفت.

آيت الله خامنه‌اي در پايان اين ملاقات گفت: ملت چين و ايران از نظر معنوي و استعدادهاي دروني به هم نزديك هستند. تركيب تمدن ايراني و فرهنگ چيني بتوانيم فرهنگي بسازيم و فرهنگ غربي را اصلاح كند. معتقدم تحقيق در اديان يا تحقيق در مسائل فلسفي جداي از هم نيستند.اديان براي اولين بار تمدن را براي بشر آوردند. انبياء و اديان معلم علوم و دانش هاي بشر هستند. اديان حق زيادي بر بشريت دارند. فلسفه هم فرزند دين است.

 

ديدار با  آقاي دكتر سيد محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي

زمان: ساعت 10 تا 10:30 صبح روز يك‌شنبه 19/6/91

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در ديدار با رئيس سازمان امور اديان چين با بيان اين‌كه «به جاي برخورد تمدن‌ها و اديان بايد از گفت‌وگو، تعامل و تفاهم سخن گفت» صريح كرد: تأكيد بر مشتركات بين اديان مي‌تواند راهگشا باشد

آقاي دكتر حسيني در ديدار با وانگ زو آن و هيات همراه با مثبت ارزيابي كردن روابط سياسي،‌ اقتصادي و فرهنگي دو كشور ايران و چين افزود: در سال‌هاي گذشته هيات‌هاي متنوعي از چين به ايران سفر كرده‌اند و تعاملي خوبي با سفير كشور چين در ايران وجود دارد ما نيز در فرصت‌هايي كه دعوت شده بوديم شركت كرديم.

ايشان در ادامه افزود: روابط دوستانه ملت و مسئولان دو كشور مربوط به سال‌هاي اخير نيست، بلكه از زماني كه گذشتگان ما به فكر افتادند جاده ابريشم را به وجود آورند به خاطر همين دوستي‌ها و وحدت‌ها بوده است

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به اين‌كه«ما در جمهوري اسلامي ايران علاقمند زندگي مسالمت آميز بين پيروان اديان و آيين‌‌هاي مختلف هستيم» گفت: دين رسمي در ايران اسلام است، اما پيروان مسحيت، يهوديت و زرتشتي آيين و برنامه‌هاي خود را برگزار مي‌كنند و حتي در مجلس شوراي اسلامي نماينده دارند.

ايشان گفت: خوشحاليم كه در سال‌هاي اخير در كشور چين توجه به اديان بيش از گذشته شده است، بايد توجه كرد كه دين يك امر فطري است و نمي‌توان دين و باور‌ها و اعتقادات را به مردم تحميل كرد.

دكتر حسيني ادامه داد:«تاكيد بر مشتركات بين اديان مي‌تواند راهگشا باشد» گفت: دعوت اديان الهي به محبت،‌ دوستي، رعايت حقوق ديگران، عدالت و دوري از ظلم به ديگران است. بنابراين پايبندي به اخلاق، دين و معنويت مي‌‌تواند عامل همگرايي و انسجام ملت‌ها باشد. دين اسلام را ديني مبتني بر اعتدال و اجتناب از افراط و تفريط عنوان كرد و گفت:‌ اساس اسلام بر دوستي و محبت است و آموزه‌هاي ديني ما بر اين مساله تاكيد فراوان دارد، چراكه معناي واقعي اسلامي اين است كه ديگران از زبان و عمل انسان در امان باشند

وي گفت:«در كشور چين هم از قرن اول هجري اسلام حضور داشته است».اينكه سازمان امور اديان چين به وضع مسلمان‌ها رسيدگي مي‌كند و خدماتي براي آنها ارائه مي‌دهد كه جاي خوشبختي است. زيرا هر مقدار تعامل دولت‌ها با ملت‌هايشان بيشتر باشد قطعاٌ مسلمانان نيز همكاري بيشتر با دولت خواهند داشت. ما معتقديم به جاي برخورد تمدن‌ها و اديان بايد از گفت‌وگو، تعامل و تفاهم سخن گفت، بنابراين مركز گفت‌و‌گوي اديان در كشور ما به طور منظم جلساتي را با پيروان اديان برگزار مي‌‌كنند و جمهوري اسلامي ايران نسبت به گفت‌وگو با مردم چين كه پيرو اديان و آيين‌هاي مختلف هستند اهتمام خاص داشته و دارد.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با دعوت از روساي انجمن اسلامي و ساير انجمن‌هاي موجود در كشور چين براي سفر به ايران و آشنايي با فرهنگ و تمدن كشورمان گفت: خوشبختانه روابط فرهنگي دو كشور رو به توسعه است و ظرفيت‌هاي فراواني براي همكاري وجود دارد.

ايشان خطاب به رئيس سازمان اديان چين و عضو شوراي مركزي حزب كمونيست، گفت: اخيرا تفاهم‌نامه‌اي بين وزراي فرهنگ دو كشور تهيه شده و ما آن را به وزير فرهنگ چين ارسال كرديم كه اميدواريم طرف چيني هر چه سريع‌تر به آن پاسخ دهد.

و در ادامه گفت: جمهوري اسلامي ايران آمادگي تبادل دانشجويان و اساتيد براي تحصيل و تدريس در رشته‌هاي مختلف به ويژه رشته اديان دارد كه در اين زمينه دانشكده‌هاي مختلفي تحت عنوان اديان و مذاهب در تهران و قم تشكيل شده است. دانشجويان، دانشگاهيان و انديشمندان دو كشور قطعا در گسترش روابط ايران و چين و نزديكي ملت‌ها مي‌توانند نقش آفرين باشند

در ادامه نشست آقاي دكتر وانگ زوآن نيز با ابراز خرسندي از سفرش به ايران، گفت: سازمان امور اديان چين مسئوليت هماهنگي بين اديان مختلف، اجراي سياست‌هاي مذهبي، حمايت از آزادي مذهبي، ارتباط اديان مختلف با دولت و كمك براي هم‌زيستي مسالمت‌آميز اديان را بر عهده دارد.

رئيس سازمان امور اديان چين افزود: در كشور چين اديان مختلف زيادي وجود دارد كه دين اسلام يكي از اديان بزرگ در اين كشور است كه بيش از 20 ميليون مسلمان، 35 هزار مسجد و 40 هزار رهبر مذهبي در كشور ما فعاليت مي‌كنند و سال گذشته بيش از 10 هزار مسلمان براي زيارت مكه و مدينه اعزام شدند.

ايشان با تأكيد بر رابطه خوب ايران و چين از قديم تاكنون، افزود: هماهنگي تمدن اين دو كشور براي دوستي و صلح سهم مهمي دارد و هر دو سازمان مسئوليت‌هاي شبيه هم دارند كه اميدواريم همكاري خوبي داشته باشيم.

و در ادامه گفت: «بايد به آزادي مذهبي پيروان اديان احترام بگذاريم» ما مخالف هر نوع فعاليت‌هاي تروريستي وابسته با اديان هستيم و تلاش براي صلح جهاني و تعامل و هماهنگي متقابل ايده‌ ما است كه در كشور چين در طول ساليان گذشته درگيري و برخورد بزرگي ميان اديان وجود نداشته است

دكتر وانگ زوآن نقش مسلمانان در پيشرفت در كشور چين را مهم و اثرگذار برشمرد و گفت: ما نيز مي‌خواهيم زندگي مسلمانان در كشور ما پيشرفت كند و از سطح خوبي برخوردار باشد.

 

ديدار  با آقاي دكتر صلاحي رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي

زمان: ساعت 12 تا14:30 صبح روز يك‌شنبه 19/6/91

آقاي دكتر صلاحي ضمن برشمردن اهميت كشور و تمدن چين در متون ادبي و ديني ايران گفت: ما حديثي داريم كه نشان دهنده اهميت علمي كشور چين است و در آن پيامبر عظيم الشأن اسلام (ص) براي نشان دادن اهميت جويا شدن علم مي‌فرمايد: "اطلب علم ولو بالسين" يعني علم را بجوييد حتي اگر مجبور شويد تا چين برويد. ملاحظه مي‌كنيد كه ما از اهميت تاريخي و علمي چين آگاه هستيم.

رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي در زمينه اهميت تمدن ايران نيز گفت: ايران كشوريست كه داراي تمدن و سابقه چندهزارساله است و تاكنون تأثير بسياري بر فرهنگ جهاني داشته است. به ويژه بعد از ورود اسلام به ايران قدرت تأثيرگذاري تمدن ايراني دوچندان شده و متقابلاٌ اين تاثير گذاري را مي توانيم در هر دو تمدن ايراني و اسلامي شاهد باشيم.

دكتر صلاحي همچنين با اشاره به وجود نحله هاي فكري مادي و تفكرات غير الهي، افزود: هم اكنون بشر در يك چند راهي در سرگرداني و حيراني به سر مي برد و به نظر ما راه حل اين مشكل بشري، روي آوردن به مكاتب الهي و پرهيز از مكاتب انساني است. صلاحي در همين زمينه ادامه داد: اعتقاد داريم همه مكاتب الهي با هم يكي هستند و نقطه اشتراك آنان نيز اعتقاد به خداوند متعال است. وي همچنين صلح پايدار و پرهيز از جنگ و خشونت را در گرو آشنايي ملت ها با كتاب و فرهنگ كتاب خواني دانست.

ايشان در ادامه به معرفي اجمالي سازمان اسناد و كتابخانه ملي پرداخت و اضافه كرد: در ايران مانند برخي از كشورهاي جهان، آرشيو ملي و كتابخانه ملي، يك سازمان را شكل مي بخشند. اين سازمان به صورت هيأت امنايي اداره مي‌شود و رئيس هيأت امنا نيز شخص رئيس جمهور است.

رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي ادامه داد: اين سازمان هم اكنون متولي حافظه جهاني در ايران است و در اين زمينه با سازمان يونسكو ارتباط خوبي دارد. همچنين ما در زمينه علوم آرشيوي و كتاب‌داري تجربيات خوبي داريم و كاركنان سازمان نيز كه اكثر آنها را بانوان تشكيل مي دهند داراي تحصيلات بالايي هستند.

آقاي وانگ زوآن نيز ضمن تأييد صحبت هاي دكتر صلاحي افزود: بنده نيز از نزديك شاهد حظور بانوان در ايران و فعاليت چشمگير آنان بوده‌ام و تصورم در اين زمينه به طور كلي با گذشته تفاوت كرد.

رئيس امور اديان چين در ادامه گفت: متأسفانه با اهميت يافتن مباحث اقتصادي، بحث معنويت كمرنگ شده است و لازم است در اين زمينه اديان مختلف با يكديگر تعامل داشته باشند. وي ادامه داد: در كشور چين اقوام و اديان مختلفي حضور و بروز دارند و دين اسلام حدود يكهزارو سيصد سال در كشور ما سابقه دارد.

دكتر وانگ زوآن ضمن برشمردن اهميت تمدن ايران از گذشته تاكنون گفت: به نظر مي رسد كشور ايران تلاش هاي بسياري را در زمينه مسائل تربيتي داشته است و عظمت و بزرگي كتابخانه ملي اين مسئله را به خوبي نشان مي‌دهد.

اين مقام چيني در ادامه اذعان كرد كه كتابخانه ملي ايران بسيار باشكوه و عظيم است و اين مسئله از اهميت بالاي فرهنگ كتاب خواني در ميان ايراني‌ها حكايت دارد.

آقاي زوآن همچنين خواستار گسترش همكاري‌هاي فرهنگي بيشتر شد كه مورد استقبال دكتر صلاحي قرار گرفت و قرار بر مذاكرات بيشتر به منظور تنظيم تفاهم نامه‌اي براي تبادل تجربيات در عرصه نشر زبان فارسي در چين و تبادل متخصص شد. همچنين در پايان اين ديدار، دو طرف هدايايي را به رسم يادبود به يكديگر اهداء كردند.

شايان ذكر است وزير امور مذهبي جمهوري خلق چين و هيأت همراه، پيش از ديدار با دكتر صلاحي، بازديدي نيز از كتابخانه ملي داشتند و همچنين در ضيافت ناهار رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي نيز شركت نمودند.

  

ديدار  با آيت الله آقاي سيد هاشم حسيني بوشهري مدير حوزه‌هاي علميه سراسر كشور

زمان: ساعت 10 تا10:30 صبح روز دو‌شنبه 20/6/91

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با تاکید بر توسعه روابط فرهنگی میان دو کشور ایران و چین، تاکید کرد: مکتب اهل بیت(ع) مکتبی است که انسان‌ها را به صلح، دوستی و مودت دعوت می‌کند.

آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری با بیان اینکه اسلام، دین صلح و مودت است خواستار توسعه تعامل دینی میان ایران و چین همانند توسعه سیاسی و اقتصادی و ... شد. ايشان با اشاره به وجود مؤسسات و مراکز متعدد دینی و پژوهشی در حوزه اظهار داشت: برخی از این مؤسسات در جهان اسلام بی‌نظیرند و ظرفیت بسیار بالایی برای تبادل اندیشه‌ای در حوزه دین با سایر ادیان و کشورها دارند.

نماینده مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه اسلام دین اعتدال و محبت است اضافه کرد: اسلامی که ما در کشورمان به دنبال آن هستیم اسلام نابی است که بر محوریت عقلانیت و اعتدال می‌چرخد و از افکار تند و خشونت آمیز در آن خبری نیست.

وی با اشاره به نگاه اسلام به حقوق بشر و با بیان اینکه اسلام اهمیت بسیار زیادی برای این موضوع قایل است بیان داشت: امام اول ما شیعیان در کتاب خود نهج البلاغه به حاکم خود در یکی از بلاد دستور می دهد که با مردم مهربان باش و برخورد خوب داشته باش زیرا آنان یا برادر دینی تو هستند و یا همنوع تو که مانند تو انسان هستند و باید برخورد انسانی با آنان داشته باشی.

آیت الله حسینی بوشهری با اشاره به رساله حقوق امام سجاد(ع) تصریح کرد: این رساله بیانگر اهمیتی است که اسلام برای کرامت انسان قایل است.

وی صلح و معنویت را گوهر وجودی همه ادیان دانست و ادامه داد: مکتب اهلبیت(ع) دستور به قتل افراد به علت قرار داشتن در دین و مذهبی دیگر و تکفیر دیگران را به شدت نفی می‌کند و ما پیرو چنین روشهایی نیستیم زیرا تشیع همه را به زندگی مسالمت آمیز و وحدت، صلح و ارامش دعوت می‌کند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با ابراز خشنودی از ایجاد فضای آزاد برای فعالیت مسلمانان در چین و داشتن نماینده در مجلس این کشور ابراز امیدواری کرد تا فعالیت‌های فرهنگی و علمی میان این دو کشور بیشتر شود.

وی در ادامه، شیعه را پیام آور محبت و صلح دانست و اضافه کرد: شیعه همواره آرای خود را در محیطی علمی و آرام مطرح کرده و نظرات دیگران را هم به خوبی شنیده و نقد کرده است و امام ششم ما پرچمدار علمی در این عرصه بوده اند و مناظرات علمی ایشان معروف است.

دكتر وانگ زو آن نیز در این دیدار با تاکید بر پیام صلح و دوستی اسلام برای همه مردم جهان گفت: اسلام دین محبت به انسان‌هاست و این مسئله گام برداشتن در مسیر تعاملات فرهنگی را افزایش می‌دهد.

در ادامه این دیدار ترکان پیدا، رئیس سازمان امور ادیان استان سین کیانگ گزارشی از وضعیت مسلمانان این منطقه ارائه کرد و برخی دیگر از اعضای این هیئت نیز در رابطه با اهداف سفر خود به ایران و قم مطالبی بیان کردند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدحسن زمانی معاون بین‌الملل حوزه‌های علمیه نیز در این جلسه با اشاره به زمینه‌های مشترک فعالیت فرهنگی و مذهبی میان دو کشور ایران و چین گفت: تبادل آثار علمی، اساتید علوم دینی و مذهبی، برگزاری سمینارهای مشترک و ایجاد فرصت‌های مطالعاتی برای پژوهشگران ایرانی و چینی به منظور حضور در دو کشور پیشنهاداتی هستند که حوزه علمیه قم آماده همکاری در این زمینه‌ها بوده و امیدواریم طرف چینی نیز در این زمینه اقدامات مثبتی انجام دهد.

 

: <#f:4253/>
تعداد نمایش : 1559 <<بازگشت
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فصلنامه گفتگو شماره دو زمستان 1393

فصلنامه گفتگو، بهار 1393

مجله خبري گفتگوي اديان و تمدن ها

مجموعه مقالات

ديالوگ 5

ديالوگ 6
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 51909
Visitorsofday : 188
Visitorsofpage : 1857654
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 14.2178

صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت