شنبه ١٣ آذر ١٤٠٠ فارسي|English
 
 
صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
بيانيه نشست ديني با مسيحيان آشوري با عنوان اصلي : ظرفيت هاي همكاري اديان در اعتلاي صلح و همزيستي در جوامع بشري-23 شهريور1389 تاریخ ثبت : 1389/11/23
طبقه بندي : ,,
عنوان : بيانيه نشست ديني با مسيحيان آشوري با عنوان اصلي : ظرفيت هاي همكاري اديان در اعتلاي صلح و همزيستي در جوامع بشري-23 شهريور1389
تاريخ : 1389/06/23
:

نشست ديني با مسيحيان آشوري با عنوان اصلي : ظرفيت هاي همكاري اديان در اعتلاي صلح و همزيستي در جوامع بشري

رنج و مرارت ناشي از تجربه هاي تلخ گذشته به انسان امروز آموخته است که نقض حقوق انسانی و توهین و تحقیر كرامت او ریشة بسیاری از خشونت‌ها، بی‌عدالتی‌ها و فقر و ترس و ناامنی در جهان است و در قوانین اساسی کشورها و اسناد بین‌المللی حقوق بشر ضرورت رعایت حقوق انسانی و نفی هرگونه ظلم و ستم و تبعیض مورد تأکید قرار گیرد. با توجّه‌ به‌ اين‌ واقعيت ‌مجمع‌ عمومي‌ سازمان‌ ملل‌ طي‌ قطعنامة‌ 126/48 سال‌ 1995 را به‌ عنوان‌ سال‌ جهاني‌ بردباري‌ اعلام ‌كرده بود و به پيشنهاد يونسكو 16 نوامبر روز امضاي‌ اساسنامة‌ آن سازمان‌، به ‌عنوان‌ روز جهاني‌ بردباري‌ اعلام‌ گرديد. هم‌چنين، مادة 20 ميثاق‌ حقوق‌ سياسي‌ و مدني‌ به صراحت از نفرت مذهبي سخن گفته و اعلام كرده است: هرگونه حمایت از نفرت ملی نژادی و دینی که منجر به تحریک به خشونت، تبعیض یا خصومت شود توسط قانون ممنوع خواهد شد.

 از طرفي، بر اساس قطعنامه شوراي حقوق بشر سازمان ملل مورخ 28 مارس 2007 و ساير قطعنامه هاي مرتبط تمامي كشورهاي مي‌بايست در چارچوب سيستم قانوني و قانون اساسي خود تضمين‌هايي را براي جلوگيري از ارتكاب اعمالي انزجار طلبانه، تبعيض‌نژادي، ايجاد خوف وترس و تخريب چهره اديان قرار دهند.  شوربختانه برخی دولت‌هاي مدعی رعایت موازین بین‌المللی با اتخاذ رويكردي ابزاري و گزينشي نسبت به نقض مكرر تعهدات بین‌المللی خود اصرار دارند و چنانكه ميدانيم خانم مرکل صدراعظم آلمان با دادن جایزه در ماه مبارک رمضان به کاریکاتوریست توهین کننده به ساحت پیامبر اسلام (ص) اقدام کرد و بعضي از مقامات آمریکایی در قبال تهدید به قرآن سوزی و اقدام برخی از افراطیون در قرآن سوزی از احتمال به خطر افتادن جان سربازان خود سخن راندند.با توجه به اين رويدادهاي نگران كننده، ما رهبران ديني و انديشمندان مسلمان، مسيحي‌آشوري، مسيحي‌ارمني، يهودي و زرتشتي شركت كننده در نشست ديني با عنوان:

«ظرفيت‌هاي همكاري اديان در اعتلاي صلح و همزيستي در جوامع بشري» كه در تاريخ 23 شهريور ماه 1389برابر با 14 سپتامبر 2010 برگزار شد، تحولات مرتبط با حوادث نفرت‌انگيز اهانت به قرآن كريم را بررسي كرده و توصيه‌هاي ذيل را اتخاذ كردند:

1. رهبران حاضر در اين نشست ضمن محكوميت شديد اين اقدام  نفرت‌انگيز و ضد بشري نگراني عميق خود را از بروز اين حوادث تأسف بار و شيطاني ابراز كرده و اين اقدامات نابخردانه را خطري براي مناسبات دوستانه و برادرانه بين پيروان اديان و تهديدي براي صلح و آشتي ميان ملت‌ها  مي‌دانند.

2. شركت كنندگان از بيانيه‌هاي صادره از سوي دولت‌ها و رهبران ديني و مؤسسات مذهبي در خصوص محكوميت اين اقدامات مشمئز كننده و دعوت به احترام متقابل و تفاهم استقبال مي‌نمايند. 

3. شركت كنندگان هشدار مي‌دهند كه بي‌تفاوتي در مقابل اين حوادث، افراطي‌گري و كژ انديشي ديني را تشديد كرده و پيامدهاي آن براي تمامي جوامع زيان‌ بار و خطرناك است.

4. شركت كنندگان در اين نشست تأكيد دارند كه دامن زدن به كينه و نفرت مذهبي يكي از اشكال اسلام هراسي و اسلام ستيزي است و با تعهدات دولت‌هاي عضو در زمينه حقوق اساسي بشر و آزادي دين و وجدان تعارض دارد. بنابراين مصرانه  از دولت‌ها و مجامع بين المللي مي‌خواهند كه تدابير سياسي و اقدامات قانوني مقتضي را براي محو پديده اسلام هراسي و بيگانه ستيزي اتخاذ و به‌ويژه از  دولت‌هاي غربي مي‌خواهند كه حقوق اساسي جوامع مذهبي را رعايت نمايند.

5. رهبران ديني حاضر در اين نشست، از مؤمنان و نهادها و مؤسسات ديني درخواست دارند كه با پيروي از پيامبران الهي در گسترش محبت و مهر و دوستي نسبت به همنوعان خود كوشا بوده  و نسبت به  محو دسيسه‌هاي شيطاني هوشياري خود را حفظ نمايند. 

 شركت كنندگان ضمن استقبال از گفتگوهاي ديني براي صلح و همزيستي بين جوامع ديني تأكيد دارند كه براي همكاري بيشتر و تنظيم برنامه‌اي مشترك براي مقابله با  كينه و نفرت و افراطي‌گري و دين ستيزي، كميسيوني را تشكيل خواهند داد.

 در خاتمه شركت كنندگان از اقدامات جمهوري اسلامي ايران و به خصوص سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و مركز گفتگوي اديان در اعتلاي مناسبات دوستانه و برادرانه بين جوامع ديني و مذهبي قدرداني مي‌نمايند.

شايان ذكر است اين متن به امضاء نمايندگان مسلمان، مسيحي آشوري و مسيحي ارمني زرتشتي و يهودي حاضر در جلسه رسيد.

 

 

 

 

: <#f:7427/>
تعداد نمایش : 1139 <<بازگشت
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فصلنامه گفتگو شماره دو زمستان 1393

فصلنامه گفتگو، بهار 1393

مجله خبري گفتگوي اديان و تمدن ها

مجموعه مقالات

ديالوگ 5

ديالوگ 6
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 23670
Visitorsofday : 114
Visitorsofpage : 1826025
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 1.5160

صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت