شنبه ١٣ آذر ١٤٠٠ فارسي|English
 
 
صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
بيانيه كنفرانس اسلام و مسيحيت شوراي كليساهاي جهان-10 آبان 1389 تاریخ ثبت : 1389/11/23
طبقه بندي : ,,
عنوان : بيانيه كنفرانس اسلام و مسيحيت شوراي كليساهاي جهان-10 آبان 1389
تاريخ : 1389/08/10
:

كنفرانس اسلام و مسيحيت شوراي كليساهاي جهان

مقدمه:

ما نگراني‌هاي مشتركي در خصوص جهانمان و جوامع‌مان داريم؛ عواقب اين مسائل دامن‌گير همه ما مي‌شود و لذا بايد مشتركاً به رفع آن‌ها بپردازيم.

پايه اعتقادات ما؛ چنان چه در فرمان الهي براي شناختن يكديگر و دو فرمان دوست داشتن خدا و دوست داشتن همسايه آمده است، زمينه‌اي محكم را براي مسئوليت مشترك ما و براي اقدام و پرداختن به نگراني‌هاي مشتركمان فراهم مي‌آورد.

به عنوان پيش نيازي ضروري براي تدوام گفتگويمان، ما خواستار عميق شدن ادراك مشترك ديني و الهي بين اسلام و مسيحيت هستيم، كه هم مستلزم جستجو براي مشتركات و هم براي نقاط تفاوت بين اديانمان مي‌شود.

 

ماوراي اقليت و اكثريت

ما مشتركاً متعهد مي‌شويم در جهت مقابله با تبعيض، سوء استفاده از قوانين، و محدوديت‌هاي قانوني غيرعادلانه مربوط به هويت مذهبي كار كنيم.

ما مشتركاً متعهد مي‌شويم كه اثرات بي‌عدالتي تاريخي و گرايشات عامه جهت اعمال تبعيض عليه جوامع ويژه مذهبي را خنثي نماييم.

ما مشتركاً متعهد مي‌شويم به پيشبرد اصول سازمان‌هاي بين‌المللي و غيردولتي هم‌فكر ياري رسانيم؛ و مانع از آن شويم كه مقامات ديني يا روحاني به توجيه تبعيض يا جداسازي برخي گروه‌هاي عقيدتي بپردازند.

از بحران تا عدالت بر مبناي عواطف انساني

ما خواستار تشكيل يك گروه كاري هستيم كه در آن بتوانيم هر گاه تهديد بحراني را پديد آورد كه مسلمانان و مسيحيان را دچار مشكل كند، بسيج شويم.

از دين غلب براي خلق بحران سوء استفاده مي‌شود، حتي زماني كه عوامل ديگر، مانند توزيع ناعادلانه امكانات، سركوب، اشغال و بي‌عدالتي، ريشه‌هاي اصلي بحران باشد. ما بايد راه‌هايي بيابيم كه دين را از ايفاي چنين نقش‌هايي رها سازيم و آن را به سوي حلّ بحران بر مبناي عدالت و عواطف انساني هدايت نماييم.

آموزش: راهي به سود ادراك، همكاري و شهروندي فعالانه

ما خود را موظف و مسئول مي‌دانيم كه «هفته‌ي جهاني هماهنگي بين اديان» را چنان كه در جلسه 20 اكتبر 2010 مجمع عمومي سازمان ملل به تصويب رسيده برگزار نماييم.

ما توصيه مي‌كنيم كه سازمان‌دهندگان اين كنفرانس يك برنامه‌ي مشترك را پايه‌ريزي كنند كه:

الف) به اشتراك گذاردن تجارب زندگي سازنده‌ي مشترك در جوامع متكثر و نواحي شهري را تشويق كند؛

ب) به جمع‌آوري و توزيع بهترين اعمال در فعاليت‌ها و برنامه‌هايي بپردازد كه به ساختن فرهنگ گفتگو و همكاري بين اديان مي‌پردازند.

ج) توجه خود را معطوف به آن دسته از مشكلات اجتماعي و اقتصادي كند كه گريبان‌گير يك ميليارد انسان فقير است، كه درگير با عميق‌ترين نمودهاي بحران‌هاي نژادي، قومي و مذهبي هستند.

د) توجه خود را معطوف به مسائل زيست محيطي و تغييرات آب و هوايي و چالش‌هايي كه جامعه‌ي امروز بشري با آن‌ها روياروست نمايد.

ما اهميت آموزش به مورد و متوازن را در خصوص دين «ديگران» در همه‌ي سطوح و در قالب‌هاي مناسب در برنامه‌هاي درسي و كتاب‌هاي درسي تأييد مي‌كنيم و آموزش رهبران مذهبي و اجتماعي، معلمين، سخنرانان، محققين را كه ترجيحاً توسط يك معلم ديني انجام شود را توصيه مي‌كنيم.

ما توليد يك كتاب مرجع بين ادياني و ابزار مشترك آموزشي اسلام و مسيحيت را تشويق مي‌كنيم كه در اختيار معلمين تعليمات ديني؛ امام‌هاي جماعت و جمعه، و روحانيون قرار گيرد، و در سطح جهاني ترجمه و توزيع شود.

ما از كساني كه تأمين هزينه‌ها و ادارة دانشگاه‌ها و دانشكده‌‍‌هاي الهيات را به عهده دارند مي‌خواهيم حامي تأسيس برنامه‌هاي آموزشي و تحقيقاتي در زمينة اديان مهمّ باشند با اين ديدگاه كه روابط بين اديان را تشويق نمايند.

ما از تدوين برنامه‌هايي براي تقويت توانمندي‌هاي جوانان جهت ايفاي نقش‌هايي سازنده در جهاني متأثر، كه ارزش‌هاي عدالت بر مبناي عواطف انساني را منعكس نمايند، و آن‌ها را براي ايفاي نقش‌هاي رهبري در آينده آماده نمايند پشتيباني مي‌كنيم.

ما از نشريات مي‌خواهيم كه مسئوليت خويش را به عهده بگيرند و گزارشات متوازني از مسائلي كه به ما مربوط مي‌شود منتشر سازند.

(بيانيه) در خصوص مسائل و دل مشغولي‌هاي جاري

اين هم‌انديشي و تبادل نظر با تأسف و دردمندي خاطر نشان مي‌سازد كه گروه‌هايي از جوامع ديني در موقعيت‌هاي مختلف در سراسر جهان امروز در رنجند، در حالي كه اقليت‌ها به عنوان طعمه براي فرار از واقعيت‌هايي عميق‌تر و پيچيده‌تر قرباني مي‌شوند.

اين هم‌انديشي و تبادل نظر هم زمان با اوج‌گيري يك واقعه غم‌انگيز و خشن در عراق برگزار شد و بيانيه‌اي در آن رابطه صادر نمود.

شركت‌كنندگان نگراني خويش را در خصوص تنشي كه همه‌پرسي آينده در سودان را احاطه كرده است ابراز مي‌نمايند. مهم است كه اين تنش‌ها به عنوان مخاصمات بين مسيحيان و مسلمانان در نظر گرفته نشود.

شركت‌كنندگان نگراني خويش را از رأيي كه در سوئيس عليه ساخت مناره‌ها داده شد ابراز داشتند و سپاس‌گزاري خود را از مبارزه‌ي گسترده‌اي كه عليه آن در جريان است بيان نمودند.

اين هم‌انديشي و تبادل نظر ارزش درگير شدن مسيحيان و مسلمانان در اين هم‌انديشي و گفتگو را تأييد مي‌كند و آن را راهي براي حركت مشترك به جلو مي‌داند.

: <#f:7427/>
تعداد نمایش : 1114 <<بازگشت
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فصلنامه گفتگو شماره دو زمستان 1393

فصلنامه گفتگو، بهار 1393

مجله خبري گفتگوي اديان و تمدن ها

مجموعه مقالات

ديالوگ 5

ديالوگ 6
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 23662
Visitorsofday : 84
Visitorsofpage : 1825995
Onlinevisitors : 3
PageLoad : 1.6471

صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت