شنبه ١٣ آذر ١٤٠٠ فارسي|English
 
 
صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
چهارمين مجمع مسيحي - اسلامي، 16 تا 19 آبان 1395 تاریخ ثبت : 1395/09/03
طبقه بندي : ,,
عنوان : چهارمين مجمع مسيحي - اسلامي، 16 تا 19 آبان 1395
تاريخ : 1395/08/16
:

چهارمين مجمع مسيحي - اسلامي
6 تا 9 نوامبر 2016 (16 تا 19 آبان 1395) - تهران

دعوت به اقدام

اين مجمع چهارمين از سلسله نشستهاي بين رهبران و انديشمندان مسيحي (كاتوليك و انگليكن/اسقفي) و مسلمان (شيعه و سني) از چهار اقليم جهان است. ما همچنين مفتخر بوديم كه حضور نمايندگان سنتهاي ديني مسيحي ارمني و يهودي و زرتشتي را در جمع خود داشتيم.
اين مجمع با سخاوت تمام از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و مركز گفتگوي اديان در تهران ميزباني شد. ما علاقمنديم كه ارادت و قدرداني عميق خود را به ميزبانان ايراني خود ابراز نماييم. مهمان نوازي كه رهبران و انديشمندان مذهبي شاهد آن بودند بسيار باشكوه بود. نه تنها تسهيلاتي كه در هتل استقلال تهران فراهم شد عالي بود بلكه ديدار با علما و فرهيختگان ايراني و مراكز بازديد شده بسيار خوب بود. در ادامه اين مجمع فرصت بازديد از شهر مقدس قم و همچنين شهر اصفهان فراهم شد.

موضوع انتخاب شده براي اين مجمع عبارت بود از:
موضوع: احترام به كرامت انساني - مبناي صلح و امنيت جهاني
ما، رهبران و انديشمندان مذهبي، از دين مسيحيت ( انگليكن-اسقفي و كاتوليك) وهمچنين اسلام (شيعه و سني) معتقديم كه:
- حيات بزرگترين هديه خداوند به بشر است و هيچ كس حق ندارد آنرا بستاند.
- خداوند تمام زنان و مردان را ازعشق آفريد و به آنها كرامت انساني مقدس و منحصر بفرد وهمچنين حقوق مسلّم و مسئوليت بخشيد.
- خداوند بر اساس همان عشق به مراقبت از تمام عائله بشري ادامه مي دهد.
- كتابهايي كه براي ما مقدس اند، حاوي اين پيام ها و توصيه ها هستند: رحمت، عطوفت، توبه، بخشش، آشتي، مراقبت از يتيمان، زنان بيوه، بي كسان، مظلومان، و اقشار آسيب پذيرهستند.
- مفاهيم باورمندي و ناباوري، يا مومن و كافر نبايد بر حقوق شهروندي و ارتباطات اجتماعي افراد تاثير بگذارد؛ بلكه رفتار عملي آن دسته از كساني كه بدنبال صلحند در برابر جنگ افروزان وخشونت طلبان بايد مورد توجه قرار گيرد.
ما با نگراني فوري و اندوه عميق توجه داريم كه:
- همين كتابهاي مقدس گاهي سوء تعبير شده، مورد استفاده ابزاري قرار گرفته، و تحريف ميشوند تا اقدامات تنفرآميز، انحصار گرايي، خشونت و وحشت را نسبت به ديگران توجيه كنند.
- زنان ، كودكان ، و اقليتهاي قومي و مذهبي اولين اهداف اين گونه سوء تعبيرها از متون مقدس هستند كه مي تواند منجر به اشكال مختلفي از تنفر، تحقير و يا اذيت و آزار شوند.

ما عميقا متاسفيم كه:
- چنين رفتاري به منزله توهين به خداوند است زيرا موجب لطمه شديد به انسانهايي ميشود كه او خلق كرده و قرباني چنين رفتاري هستند.
- چنين رفتاري باعث بي اعتباري اديان و نيز رهبران و همه خداباوران مي شود.

ما محكوم مي كنيم:
- گرايشهاي خشن و جرائم عليه ملتها ، گروه ها و افراد، از جمله حملات ناعادلانه عليه سرزمينهائي كه داراي حاكميت هستند و همچنين آثار مذهبي و تاريخي و نيز اشغال و تخريب آنها و كوچ دادن اجباري مردم چه در داخل و چه در خارج از وطن خود؛
- زباني كه براي افراد مذهبي توهين آميز باشد و همچنين هرگونه واكنش خشن به اين زبان توهين آميز؛
- معرفي نامناسب و كوچك شمردن دين توسط برخي رسانه ها، دولتها و جنبشهاي اجتماعي سكولار؛
- دستكاري قوانين اهانت به مقدسات براي توجيه رفتارهاي خشونت آميز؛
- تغييركيش اجباري در موارد ازدواجهاي بينا ديني، اعمال محدوديت عليه انجام آزادانه فرايض ديني در ميان كارگران مهاجر در ديگر كشورهايي كه شايد دين اكثريت با دين آنها متفاوت باشد. همچنين اقدام منفور آدم ربايي و تغيير كيش اجباري دختران جوان توسط مردان مسن تر در هر جايي كه ممكن است رخ دهد.

بنابراين ما خواستار اين هستيم كه:
- حل و فصل جنگ ها، مناقشات، اختلافات مذهبي و تنش هاي داخلي از طريق تعهد دائم نسبت به گفتگوي صلح آميز، محترمانه و ديپلماتيك و بين الادياني براي اجتناب از مواجهه يا اقدامات خشن؛
- بازخواني، درك مجدد و آموزش صحيح ارزش ها، اصول و آموزه هاي ديني، همراه با احترام به تمام انسان ها، كرامت انساني و نيز حقوق و مسوليتهاي بشري
- خوانش دوباره و بازنگري در آموزه هاي اعتقادي و ارزشها و اصول، با احترام به فرد انساني، كرامت او، و حقوق و مسئوليتهاي او؛
- بازنگري جامع برنامه هاي رهبران ديني تا بتوانند مهارت ها و توانايي بالقوه خود را بپرورانند، و نحوه سخن گفتن خود با ديگران را ارزيابي كنند، و اينكه متعهد شوند كه گفتار و نوشتار آنها راجع به ديگران عيني و احترام آميز باشد؛ اجتناب از اينكه ديگران را غير مومن بناميم صرفا به اين خاطر كه دين آنها از دين ما متفاوت است. و هميشه با آنها چنان رفتار شود كه گويي مذهبي ندارند زيرا در عين حال آنها نبايد از حقوق و يا كرامت خود محروم شوند.

- تمام رهبران لازم است متون مقدس را با توجه به سياق و بافت بخوانند و نه تنها آماده باشند تا از سنت هاي ديني خود دفاع كنند بلكه در موقع لزوم در رابطه با همين متون و سنت ها در كار خود تدبر كنند و خود را نقد نمايند. تمايل به خود انتقادي راه مهمي براي مقابله با تعصب گرايي است.
- تعهد رهبران ديني حاضر در اين اجلاس و در ديگر نقاط جهان براي عملي كردن اعتقادات و آموزه هاي مرتبط با سنت هاي ديني متبوع مان.
ما تاكيد مي كنيم كه:
- تعلق داشتن به يك دين خاص نبايد منجر به تكبر يا ادعاي برتري شود. زيرا اين امر ممكن است منجر به انحصارگرايي و مردود دانستن افرادي گردد كه به اين دين تعلق ندارند و يا به هيچ ديني شهادت نمي دهند.
- مومنان بايد از تناقض ميان رفتار و زندگي خود با گفتار و آموزه هايشان اجتناب ورزند.
- هر يك از ما بايد در جهت ارتقاي كرا مت انساني و احترام جهاني به حقوق تمامي انسانها تلاش كنيم.
- حضور زنان در گفتكوهاي بين اديان اجتناب ناپذير است .
- زنان بيش از حد متاثر از مناقشات خشونت بار هستند و بنابراين در همايش هاي صلح مشاركت مي كنند كه هدف آنها رسيدگي به نيازهاي افرادي است كه بيش از همه به حاشيه رانده شده و آسيب پذير هستند.
- خانواده ، جايي كه عشق و احترام را هر روز تجربه مي كنيم ، منبع بسيار با ارزشي براي اعتلاي صلح و همزيستي ميان مردم است .
- انديشمندان نبايد افرادي منزوي باشند ، بلكه بايد با جوامعي كه به آنها خدمت مي كنند و همچنين با رهبران ديني شان ارتباط تنگاتنگ داشته باشند.
- دين نبايد قرباني منافع اقتصادي و سياسي و يا كسب قدرت ، به منظور منافع شخصي گردد.
- نبايد اجازه دهيم هيچ گونه تفسير ايدئولوژيك از مفهوم واقعي متون ديني دغدغه ما را در مورد رفتار عادلانه ، برابر ، منصفانه و با عطوفت با تمام انسانها تحت الشعاع قرار دهد.
بنابراين خود را متعهد مي سازيم به:
- ارتقاي فرهنگ عدم خشونت ، حتي در پاسخ به اقدامات خشونت آميز ، و هماهنگ با قوانين و سياستهاي بين المللي ، ملي و محلي ، و همچنين قانون طبيعي كه خداوند آن را بنيان نهاده است .
- دفاع از آزادي فكر ، عقيده و دين همه انسان ها با احترام به كرامت همه اشخاص.
- فرهنگ درك منطقي و تاويلي مفاهيم ، اعمال و مناسك ديني را ترويج دهيم.
- با اشتراك گذاشتن منابع آموزشي و نيز الگوهاي انجام صحيح آيين ديني به منظور ترويج تبادلات بين اديان و بين فرهنگي ، از ارتباط ميان مراكزي كه مشغول فعاليتهاي بيناديني هستند حمايت كنيم.
- تلاش هاي موثر بيشتري براي ريشه كن كردن مذهب گريزي و يا ظلم و ستم انجام دهيم، چه هدف آن مسلمانان باشند، چه مسيحيان و چه ديگر گروه هاي ديني، و مانع از توهين ، آسيب رساندن و يا تخريب نمادها، آثار هنري و بناها و متون مذهبي شويم.

براي اقدامات آينده در جهت فعاليتهاي زير گام برخواهيم داشت:
- بررسي راههاي تداوم روند برگزاري چنين گردهمايي هايي كه موجب مشاركت قوي گفتگوهاي بين اديان شده است . ملاحظات بايد با تكيه بر كميته راهبري پيگيري شود.
- تشويق سازمانها و نهادهاي رهبران ديني به پيشبرد صلح و امنيت
- ايجاد شوراي كارشناسان براي بازنگري و اتقان تفاسير متون ديني و تبيين درك مشترك از اين مفاهيم و اعتقادات از طريق به اشتراك گذاشتن آنها با جوامع ديني بومي
- توسعه گفتگوهاي درون ديني و برون ديني به منظور تشويق زندگي مسالمت آميز
- فراهم سازي زمينه شهادت به عقايد مشترك ميان مسيحيان و مسلمانان، و به احترام كرامت انسان در همايش هاي سازمان ملل و ديگر نهادهاي داخلي و بين المللي
- گسترش اين سري مجامع مسيحي - مسلمان (به ميزباني مذاهب انگليكن- اسقفي، سني، كاتوليك و شيعه) كه بين سالهاي 2010 تا 2016 برگزار شده در قالب يك شبكه گفتگو و تعامل ميان مراكز و سازمانهاي بين اديان در نقاط مختلف جهان، و توسعه يك نظام عضويت براي اين گونه تلاشها

با انجام اين كارها، ما معتقديم موجب رضايت و خرسندي حق تعالي شده و دنيايي آرام و ايمن خواهيم ساخت ، منزلي مشترك براي همه ، منزلي كه پر از شادي ، همزيستي ، عشق ، احترام ، مساوات و عدل باشد.

آيت الله مصطفي محقق داماد (رئيس هيات شيعه)
شيخ مهدي الصميدعي (رئيس هيات سني)
اسقف جان برايسون چين (رئيس هيات انگليكن)
كاردينال جان اونايكان (رئيس هيات كاتوليك)

: <#f:7427/>
تعداد نمایش : 695 <<بازگشت
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فصلنامه گفتگو شماره دو زمستان 1393

فصلنامه گفتگو، بهار 1393

مجله خبري گفتگوي اديان و تمدن ها

مجموعه مقالات

ديالوگ 5

ديالوگ 6
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 23674
Visitorsofday : 143
Visitorsofpage : 1826054
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 1.6791

صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت