سه شنبه ٢٠ آذر ١٣٩٧ فارسي|English
 
 
صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
كنفرانس حقوق اقليت‌هاي ديني در پرتو منشور مدینه، توكيو- ژاپن، 21 ارديبهشت 1395 تاریخ ثبت : 1395/02/28
طبقه بندي : ,,
عنوان : كنفرانس حقوق اقليت‌هاي ديني در پرتو منشور مدینه، توكيو- ژاپن، 21 ارديبهشت 1395
تاريخ : 1395/02/21
:

اجلاس فوق‌العاده رایزنی بین‌المللی
با مشارکت عالمان دینی خاورمیانه به منظور
اعتلای حمایت از اقلیت‌های دینی در کشورهای‌دارای اکثریت مسلمان
۱۳ می ۲۰۱۶ | توکیو، ژاپن

«عالمان دینی منطقة خاورمیانه از طریق پیشرفت در اعطای حقوق کامل شهروندی به تمامی افراد جامعه با خشونت و افراط‌گرایی مذهبی مقابله می‌کنند.«

ما - جمعی از عالمان دینی منطقة خاورمیانه و دیگر مناطق جهان - در تاریخ ۱۲ و ۱۳ می ۲۰۱۶ در توکیو گرد هم آمدیم تا با کمک به پیشرفت حقوق کامل شهروندی برای تمامی جوامع دارای اکثریت مسلمان با خشونت و افراط‌گرایی مذهبی مقابله کنیم. ما اذعان داریم که اعطای حقوق شهروندی کامل با حقوق انسانی برابر به تمامی جوامع یک وظیفة دینی، اخلاقی و سیاسی‌ است. این امر به باور ما کلید اصلی جلوگیری و مقابله با تمامی اشکال خشونت و افراط‌گرایی مذهبی و بیگانه هراسی مرتبط با آن است.

ما از اینکه اعلامیه‌ مراکش بر اساس منشور تاریخی مدینه توسط جمعی از برجسته ترین علمای مسلمان تدوین شد و در این زمینه یک مرجع معتبر و قابل احترام برای تمامی مسلمانان است، تقدیر می کنیم. اعلامیة مراکش در کانون خود به این امر تصریح می‌کند که به رسمیت شناختن جوامع مختلف در کشورهای دارای اکثریت مسلمان و اعطای حقوق کامل شهروندی و حقوق مرتبط با آن یک وظیفة دینی ا‌ست. اعلامیه می‌گوید که اسلام به دیگر جوامع احترام گذاشته و متعهد به زندگی مسالمت‌آمیز با آنان است و حمایت از حقوق یکدیگر را وظیفه می‌داند.

ما به این نکته نیز توجه داریم که جوامع دینی دیگر - هر کدام با شکل خاص خود - آموزه‌های مشابهی برای پیروان خود دارند. ما اعتقاد داریم که تبیین و اعتلای گسترده این آموزه‌ها می‌تواند به همة جوامع دینی کمک کند تا با یکدیگر همکاری محترمانه و اصولی داشته، با گسترش مفهوم شهروندی کامل برای همه مانع از افراط‌گرایی ستیهنده شوند.

ما همگی متحدا متعهد هستیم تا در امور ذیل مشترکا اقدام نماییم:

• در میان ما، شرکت‌کنندگان مسلمان بار دیگر بر اهمیت اعلامیه مراکش تاکید کردند. این اعلامیه خواهان شهروندی کامل و حقوق مرتبط آن برای تمام جوامعی ا‌ست که در کشورهای دارای اکثریت مسلمان زندگی می‌کنند و این امر را برای مسلمانان یک فریضة می داند.
• در میان ما، نمایندگان دیگر جوامع دینی با خرسندی شاهد تأکید مجدد عالمان دینی مسلمان بر اعلامیه مراکش بوده‌ و بر اهمیت این اعلامیه برای ساختن جوامعی عادلانه و منسجم واقف بوده و نیز خود را متعهد به کاربست سنت‌های دینی خود در حمایت فعالانه از مفهوم شهروندی کامل برای همه جوامع می‌دانند.

ما - هر کدام بر اساس وظلیف دینی خود - به همکاری در برنامه عمل چهارضلعی مشروح ذیل متعهد خواهیم بود:

1. تبیین آموزه‌های اصیل دینی براساس هر یک از سنت های دینی خود به منظور فراهم ساختن مبانی لازم برای شناسایی اندیشة شهروندی برای تمامی اعضای جوامع.
2. بررسی منابع و برنامه‌های آموزش رسمی و غیر رسمی جوامع دینی خود در زمینة آموزه‌های یاد شده.
3. ابتکار اقدام مشترک سازنده در میان جوامع خود به منظور اعتلای شهروندی فراگیر برای همه؛ و
4. ارائة توصیه های مشورتی به مقامات و نهادهای دولتی مرتبط به منظور حصول اطمینان از انطباق قوانین داخلی دربارة حقوق شهروندی و حقوق انسانی برای تمامی جوامع با معیارهای بین‌المللی معاصر.

با تاکید بر تعهد خود برای اقدام مشترک، همگان را به ترتیب ذیل فرامی خوانیم:
• تمام پیروان ادیان مختلف در جهان
o آموزه‌های دین خود را در زمینة تکالیف دینی‌ راجع به حقوق فراگیر شهروندی همگانی رعایت نمایند.
o این واقعیت را به عنوان یک نقطه قوت بپذیرند که ادیان عمدة جهان - هر کدام به شکل خاص خود - در تعهد به رعایت حقوق شهروندی و حقوق مرتبط آن برای همه به عنوان یک وظیفة دینی‌ اشتراک دارند.
o همکاری سازنده و اصولی بینادینی را برای توسعة حقوق کامل شهروندی برای تمامی جوامع عملی نمایند.

• کشورهای دارای اکثریت مسلمان
o از آموزش گسترده آموز‌ه‌های اصیل اسلام در زمینة حقوق شهروندی برای همه که در اعلامیه مراکش آمده است، حمایت کرده و انجام آنرا تسهیل نمایند.
o اطمینان یابند که مواد آموزشی مدارس مشتمل بر مطالبی مثبت و صحیح دربارة دیگر جوامع دینی است؛ و نیز
o همکاری با کارشناسان حقوقی و قانون اساسی و توصیه به اینکه قوانین موضوعه کشور با آموزه‌های اصیل اسلام که در اعلامیه مراکش آمده است و مبانی لازم را برای احقاق حقوق کامل شهروندی برای همه جوامع فراهم می‌کند، سازگاری دارد.

• کشورهای دارای اقلیت مسلمان
o گفتگوی میان پیروان ادیان مختلف را حمایت و ترغیب کنند تا از این راه افراد این جوامع از آموزه‌های اصیل اسلام و دیگر ادیان در زمینة حمایت از حقوق کامل شهروندی برای همه، آگاهی یابند.
o سیاست‌هایی اتخاذ کنند که همکاری میان پیروان ادیان را در زمینه شهروندی کامل برای همه تقویت کند؛ و
o تدابیر لازم را به منظور مقابله با تحریک به خشونت مبتنی بر هویت مذهبی اتخاذ کنند.

ما به این نکته نیز واقف هستیم که ژاپن و دیگر کشورهای عضو گروه هفت به زودی در شهر ایسی-شیما در ژاپن دیدار خواهند کرد. ما محترمانه از دولت ژاپن می‌خواهیم تا تعهد مشترک ما برای کمک به جلوگیری از افراط‌گرایی ستیهندة مذهبی و به خصوص تعهد ما برای احقاق شهروندی کامل با حقوق برابر برای تمامی جوامع خاورمیانه و دیگر نقاط جهان را در اجلاس سران گروه هفت مطرح کند. ما می‌خواهیم کشورهای گروه هفت به همکاری برای جلوگیری از منازعات خشونت‌بار با توجه به محدودیت های راجع به کاربست قوة قهریه و حمایت از حقوق اساسی بشر ادامه دهند. ما همچنین از کشورهای گروه هفت می‌خواهیم تا از تلاش‌های رهبران ادیان مختلف برای اعتلای حقوق شهروندی کامل با حقوق برابر برای تمام جوامع خاومیانه حمایت کرده و - به شکلی مناسب - با آنها همکاری کنند. ما از کشورهای عضو گروه هفت می‌خواهیم تا همکاری اصولی با جوامع دینی و نیز ابتکارات این جوامع با یکدیگر را برای خیر مشترک در برنامه‌های کمک‌های توسعه‌ای خود بگنجانند. ما به ویژه می خواهیم که از ابتکارات جوانان متدین به عنوان شهروندانی که برای ساختن جوامعی فراگیر و عادلانه تلاش می کنند، حمایت گردد.

ما از ائتلاف تمدن‌های سازمان ملل متحد می‌خواهیم تا به ماموریت ارزشمند خود برای ایجاد ارتباط میان دولت‌ها و میراث تمدن‌ها - بویژه میراث مذهبی - ادامه دهد و شرایط لازم را به منظور تلاش در راه خیر عام فراهم آورد.

ما از سازمان ادیان برای صلح می‌خواهیم تا همانند گذشته در برآورده ساختن مطالبات اصلی تمام جوامع مذهبی و دینی از اقدامات مشترک‌ خود برای اعتلای شهروندی کامل با حقوق برابر برای تمامی جوامع دریغ نورزد.

ما از همکاری مقامات دولتی و مردم ژاپن و مشارکت جناب آقای فومیو کیشیدا، وزیر خارجه این کشور و نیز جناب آقای ساداکازو تانی‌گاکی، دبیر کل حزب لیبرال دموکراتیک ژاپن، جناب کاتسویا اوکادا، دبیر حزب دموکراتیک و دیگر نمایندگان سیاسی و مقام‌های دیپلماتیک که در اجلاس رایزنی بین‌المللی شرکت کردند، قدردانی می‌کنیم.

: <#f:7427/>
تعداد نمایش : 244 <<بازگشت
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فصلنامه گفتگو شماره دو زمستان 1393

فصلنامه گفتگو، بهار 1393

مجله خبري گفتگوي اديان و تمدن ها

مجموعه مقالات

ديالوگ 5

ديالوگ 6
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 12885
Visitorsofday : 138
Visitorsofpage : 1236089
Onlinevisitors : 3
PageLoad : 1.5312

صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت