شنبه ١٣ آذر ١٤٠٠ فارسي|English
 
 
صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
کنفرانس بین المللی گفتگوی ادیان و فرهنگها در آسیا-20شهريور 1390 تاریخ ثبت : 1390/06/28
طبقه بندي : ,,
عنوان : کنفرانس بین المللی گفتگوی ادیان و فرهنگها در آسیا-20شهريور 1390
تاريخ : 1390/06/20
:

کنفرانس بین المللی گفتگوی ادیان و فرهنگها در آسیا

21-20 شهریور 1390 برابر با 12-11 سپتامبر 2011

تهران، جمهوری اسلامی ایران

 

بيانيه نهايي

آسیا، مهد تمدنها و ادیان بزرگ، منبعی الهام بخش برای تنوع فرهنگی و دینی است. آسیا نقشی اساسی در تقويت علقه‌های اجتماعی میان ملل، جوامع و گروههای قومی مختلف دارد. همسازی در آسیا بیشتر بر احترام به تنوع فرهنگی و ارتقای گفتگو و تفاهم تکیه دارد. گفتگو و تفاهم بین فرهنگ‌ها و ادیان، ارزشهای مشترک آسیایی را ترویج خواهد کرد و همکاری و انسجام، صلح و دوستی را ارتقا خواهد داد و در عین حال خطر تبعیض، خشونت و جنگ را از بین خواهد برد.

پس از تأیید پنجمین مجمع عمومی مجالس آسیایی در دمشق، در نوامبر 2010، مرکز گفتگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با مشارکت مجلس شورای اسلامی، اهتمام به برگزاری «کنفرانس بین المللی گفتگوی ادیان و فرهنگها در آسیا» (تهران، 20-19 شهریور 1390/21-11 سپتامبر 2011) نمود. در این کنفرانس نمايندگان مجالس، شخصیت‌های مذهبی و متفکران برجسته دیدگاه‌ها و اندیشه‌های خود را برای ارتقای تفاهم و همبستگی در آسیا به مشارکت گذاشتند. این نشست که در تهران برگزار شد، نقطه آغاز مدیریت تنوع و گفتگوی درون فرهنگی و میان فرهنگ‌ها و ادیان در جهت کاهش درگیری و بحران بود. این افراد متعهد شدند تا در يافتن راهی به سوی شناخت هر چه بهتر نیازهای مادی و معنوی مردم خود، تلاش کنند.

شرکت‌کنندگان کنفرانس تهران پس از بحث در جلسات متعدد، به اتفاق آرا به این نتیجه رسیده‌اند که چند اصول مشترک و نیز اقدامات عملی باید مورد تأکید و بررسی قرار گیرند:

 

اصول مشترک

1. در این مقطع زمانی بحرانی، درك ارزش‌های همه ادیان، فرهنگها  و تمدنها و احترام به آنها و طلب کردن زمینه‌های مشترک برای مديريت تمام چالش‌های مشترک بشر و برای شناخت این مسأله که نگرانی‌ها و ارزش‌های مشترک میان فرهنگهای مختلف برجسته‌تر از اختلافات هستند، امری ضروری است؛

2. گفتگوی میان ادیان و فرهنگ‌ها تفاهم و شناخت متقابل میان گروه‌های اجتماعی، فرهنگ‌ها و تمدن‌های متفاوت در زمینه‌های متعدد، همانند آموزش، اطلاع‌رسانی، علم و فناوری را بهبود می بخشد؛ 

3. فرهنگ گفتگو و صلح، بر پایه عام‌گرایی، شناخت و احترام متقابل و پذیرش تنوع به عنوان یک سرمایه و نه یک مسئولیت، عاملی کلیدی در غلبه بر افراط‌گرایی و خشونت است که اغلب به وسیله تحقیر و خشم  ناشی از بی عدالتی، تبعیض و اشغالگری شعله‌ور می‌شوند. 

4. تسامح عنصر کلیدی ارتقای فرهنگ صلح و گفتگو میان تمد‌ن‌ها است كه در آن انسان‌ها، عليرغم اختلافات عقيدتي، فرهنگي و زباني به يكديگر احترام گذاشته و آنها را سرمايه ارزشمند بشري مي‌دانند. 

5. نقش مثبت ایمان باید در روند حل اختلافات، بازسازی و بهبود جامعه مورد تأکید قرار گیرد؛ به عنوان نمونه از طریق تشویق و حمایت از گفتگوهای بین و درون دینی و ایجاد تعامل متقابل و سازنده میان ادیان و جوامع فرهنگی متعدد. 

6. تأکید مجدد بر ارزش‌های اخلاقی برای مدیریت مشکلات ناشی از نابرابری و فقر، تغییرات آب و هوایی، نفی کرامت انسانی، حقوق و آزادی‌ها و افزایش تردیدها، هراس، تضاد و خشونت امری ضروری است.

7. عدالت و برابری و شفقت که مورد احترام تمام سنت‌های دینی و فرهنگی‌اند، کلید حفظ حقوق جوامع، به ویژه اقلیت‌های دینی، برای زندگی استوار و ایمن در میهن خود و احترام کامل به کرامت و حقوق انسانی آنها می‌باشند. 

8. جهانی شدن در هم تنیدگی ارتباطات و اقتصاد و افزایش تعامل میان فرهنگ‌ها و تمدن‌ها را به دنبال دارد، ولی در عین حال حفظ و تقدیس تنوع فکری و فرهنگی غني بشریت و تمدن را با چالش روبرو می کند. 

9. نهادهای آموزشی و سازما‌ن‌های جامعه مدنی باید برای ارتقای ارزش‌های تنوع و تسامح، افزایش تفاهم سازنده میان گروه‌های دینی و فرهنگی و جلوگیری افراط‌گرایان از بهره‌برداری این ابزار در جهت خشونت تلاش کنند.

10. مشارکت ضروری زنان در صحنه عمومی باید به رسمیت شناخته شود و فرهنگ رقابت و محروم‌سازی جای خود را به همکاری، یکدلی و تفاهم دهد.

11. رسانه نقشی سودمند در ارتقای ارتباطات و گفتگوي ادیان و فرهنگ‌ها و تقویت تفاهم بیشتر میان گروه‌ها و تمدن‌های مختلف دارد.

اقدامات عملی

مشارکت‌کنندگان از ایجاد دبیرخانه‌اي دائمی در مرکز گفتگوی ادیان و تمدن‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای پیگیری این کنفرانس و نیز ارتقای گفتگو و تفاهم استقبال کردند و همه تأکید کردند تا به صورت فردی و جمعی اقدامات عملی زیر را دنبال کنند: 

1. ارتقا و تشویق تعامل و تبادل میان همه افراد، متفکران، شخصیت های دینی، اندیشمندان و افراد مؤثر جوامع و فرهنگ‌های مختلف؛

2. استمرار تماس و برقراری جلسات دوره‌ای برای ارزیابی پیشرفت کار و برنامه‌ریزی‌های آینده؛

3. تسهیل ملاقات‌ها و جلسات متقابل میان متخصصان با زمینه‌های متفاوت دینی و فرهنگی که فرصتی را برای کشف زمینه‌های مشترک میان فرهنگ‌ها و تمدن‌های مختلف فراهم می‌کند؛

4. حمایت از کنفرانس‌ها، سمپوزیوم‌ها و گروه‌های کاری برای افزایش تفاهم متقابل، تسامح و گفتگوي ادیان و فرهنگ‌ها؛ 

5. تشويق و حمايت از ترجمه و انتشار دست‌نوشته‌ها، كتاب‌ها و تحقيقاتي كه نمايانگر اديان، فرهنگ‌ها و تمدن‌هاي مختلف‌اند؛

6. گردآوري نمونه‌هاي بهترين سياست‌ها و فعاليت‌ها در زمينه گفتگو و هم‌زيستي میان اديان و فرهنگ‌ها؛

7. ارتقاي گردشگري تاريخي و فرهنگي و تسهيل دسترسي آسان به پايگاه‌هاي اينترنتي ديني و تاريخي؛

8. حمايت از برنامه‌هاي مطالعاتي درباره اديان، فرهنگ‌ها و تمدن‌هاي مختلف در برنامه‌هاي آموزشي، همانند آموزش زبان و تاريخ و نيز تبادل دانش، اطلاعات و بورسيه میان دانشگاه‌ها؛

9. حمايت مالي از تحقيقات و بورسيه‌ها به منظور دستيابي به هدف تفاهم میان فرهنگ‌ها و ادیان و بالابردن تعامل سازنده و تفاهم بين آنها؛

شرکت‌کنندگان کنفرانس تهران تشکر و امتنان خود را از میزبان برای برگزاری چنین نشست موفقیت‌آمیز در جهت ارتقای گفتگو و تفاهم میان ادیان و فرهنگ‌ها در آسیا ابراز کردند.

: <#f:7427/>
تعداد نمایش : 1275 <<بازگشت
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فصلنامه گفتگو شماره دو زمستان 1393

فصلنامه گفتگو، بهار 1393

مجله خبري گفتگوي اديان و تمدن ها

مجموعه مقالات

ديالوگ 5

ديالوگ 6
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 23665
Visitorsofday : 106
Visitorsofpage : 1826017
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 1.5571

صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت