سه شنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٨ فارسي|English
 
 
صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
دور هشتم نشست ديني مركز گفتگوي اديان با كليساي كاتوليك واتيكان، 29 آبان 1391 تاریخ ثبت : 1393/08/17
طبقه بندي : ,,
عنوان گفتگو : دور هشتم نشست ديني مركز گفتگوي اديان با كليساي كاتوليك واتيكان، 29 آبان 1391
منبع : مركز گفتگوي اديان و تمدن ها
تاريخ : 1391/08/29
مكان : واتيكان
تهيه و تنظيم : <#f:6282/>
متن :

«همكاري مسلمانان و مسيحيان براي اعتلاي عدالت در دنياي معاصر»

و موضوعات فرعي:
 مفهوم عدالت از نگاه اسلام و مسيحيت؛
 عدالت در سطح فردي؛
 عدالت در سطح نهادهاي اجتماعي و واحدهاي مختلف جامعه؛
 عدالت در سطح تمامي جامعة بشري؛

به رياست آقايان كاردينال ژان لوئي توران رئيس شوراي پاپي گفتگوي اديان واتيكان و دكتر محمد باقر خرمشاد رئيس محترم سازمان فرهنگ‌و ارتباطات ‌اسلامي بين مركز گفتگوي اديان و شوراي پاپي گفتگوي اديان واتيكان روزهاي 29 آبان تا 1 آذر ماه سال جاري در رم برگزار شد.
آقايان دكتر محمد رضا دهشيري معاون پژوهشي و آموزشي، دكتر علي محمد حلمي سرپرست مركز گفتگوي اديان، دكتر عبدالحسين خسروپناه، دكتر بروجردي، دكتر افروغ، دكتر آيت‌اللهي و خانم‌ دكتر سخايي و آقاي ميرزا آقايي به عنوان اعضاي هيأت علمي و شركت كنندگان طرف ايراني آقايان: برهاني كاردار سفارت جمهوري اسلامي ايران در واتيكان و قربانعلي پورمرجان رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در رم و آقايان پدر آيوزو گواكسي، مونسينيور، خالد عكاشه، رمزي گرمو، مارچلو سانچز سوروندو، پروفسور بوسكت، دكتر هوارد، پدر اومونوكوا، پروفسور بونومو پروفسور ويلاندت و خانم‌ها پروفسور كروزا و دكتر مورالي از جمله شركت كنندگان طرف واتيكاني در اين جلسه بودند.
در زير گزارشي از جلسه افتتاحيه، جلسات علمي و بيانيه پاياني، ديدارها و ملاقات‌ها و انعكاس خبري دور هشتم از گفتگوهاي مركز گفتگوي اديان و شوراي پاپي گفتگوي اديان واتيكان ارائه مي‌شود.

جلسه افتتاحيه
جلسه افتتاحيه دور هشتم نشست ديني بين مركز گفتگوي اديان و شوراي پاپي گفتگوي اديان واتيكان با سخنان کاردینال ژان لوئي توران صبح روز دوشنبه 29/8/91 در سالن كنفرانس شوراي پاپي گفتگوي اديان واتيكان واقع در شهر رم برگزار شد.
كاردينال توران رئیس شورای پاپی گفتگوي اديان واتیکان طي سخناني در اين برنامه ابراز داشت؛ انسان های مؤمن و غیرمؤمن به این اصل اعتقاد دارند که همه چیز در روی زمین در ارتباط با انسان است و محور خلقت، انسان می باشد. بنابراین، رهبران مذهبی و عقلای قوم وظیفه دارند که نیازهای زندگی اجتماعی مردم را در ارتباط با همدیگر بررسی کرده و بر حسنات مشترک تأکید بورزند.
وی ضمن صحبت از عدالت، عشق و دوستی و تأکید بر برقراری صلح و زدودن خشونت به عنوان کاری مشترک، به سخن پاپ ژان پل دوم مبنی بر این که بدون عدالت، صلحی نخواهد بود و بدون عفو و بخشش، عدالتی نخواهیم داشت، اشاره کرد و گفت: مؤمنان در این میان، نقش کلیدی دارند و انسان ها را به یکدیگر نزدیک می کنند. چرا که اعتقادات دینی آنها را به هم نزدیک می کند و در برابر هم مسؤول می سازد. به این ترتیب عقلا و علمای دین باید زمینه آزادی های دینی و آزادی های وجدان را تضمین کنند تا انسان‌ها با آزادی تمام در جهت انتقال پیام برادری و احترام گام بردارند.
كاردينال درپایان ضمن تأکید بر دانستن ریشه کرامت انسان و راه رسیدن به آن، اظهار امیدواری کرد که خداوند لطف خود را بر همه جوامع و تک تک انسان ها بگستراند و کسانی که از حقوق خودشان در هر نقطه از جهان بازداشته شده‌اند به حقوق خود دست یابند.
سپس آقای دکتر محمد باقرخرمشاد، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات، به ضرورت گفتگوی ادیان درباره عدالت و تبیین عدالت از دیدگاه حضرت آیت الله خامنه‌ای به شرح زير پرداخت.

عاليجناب كاردينال توران، حضار محترم،خانم¬ها، آقايان
بسيار خرسندم كه هشتمين دور از گفتگوهاي ديني بين مركز گفتگوي اديان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و شوراي پاپي واتيكان با موضوع «همكاري مسلمانان و مسيحيان براي اعتلاي عدالت در دنياي معاصر» با حضور رهبران ديني و انديشمندان مسلمان و مسيحي در رم برگزار مي¬شود.

در اين گفتگوها كه هر دو سال يك بار برگزار شده است موضوعاتي از قبيل پديدة تجدد، كثرت گرايي ديني، جوانان، هويت و تعليم و تربيت ديني، اركان صلح، عدالت، حقيقت، عشق و آزادي، اخلاق زيستي، ايمان و عقل و نقش دين در جامعه امروز مطرح شده است كه همگي در زمرة موضوعات نظري و كاربردي براي گفتگوهاي ديني است، ليكن موضوع عدالت كه در اين نشست مورد بحث و تبادل نظر قرار مي¬گيرد از جايگاه محوري در گفتمان‌هاي ديني برخوردار است.
بر اساس جايگاه محوري عدالت در انديشه اسلامي بود كه انقلاب اسلامي ايران در بهمن 1357(فوريه 1979) به پيروزي رسيد. اين انقلاب متاتئوري خود را بر پاية عنصر عدالت قرار داد و مناسبات جديدي را در دو عرصة داخلي و بين¬المللي بر محور عدالت بنيان نهاد. از نظر بنيانگذار فقيد انقلاب اسلامي ايران حضرت امام خميني (ره)، نظام بين-الملل بايد مبتني بر عدالت و فارغ از سلطه قدرت¬هاي استكباري باشد.
بر اساس گفتمان انقلاب اسلامي، عدالت علاوه بر اينكه هنجار اساسي براي مديريت جهاني و روابط بين¬الملل تلقي مي‌شود، در عرصه داخلي نيز دليل سببيِ برقراري آزادي است، به گونه¬اي كه مواردي چون حق برابر عامه مردم براي مشاركت سياسي - اجتماعي و حق انتخاب و تعيين سرنوشت خود از جلوه¬هاي عدالت اجتماعي و مظهر پيوند آزادي و عدالت در نظام جمهوري اسلامي ايران است.
رهبر انقلاب اسلامي ايران حضرت آيت الله خامنه¬اي نيز عدالت را برخوردار از وجوه ايجابي و سلبي مي¬دانند. از زاويه ايجابي عدالت به معناي حق محوري، عزت مندي ملت¬ها، دفاع از مظلومان جهان، حق همه ملت¬ها براي دسترسي به علوم و فنون پيشرفته و برخورداري از توسعه همه