سه شنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٨ فارسي|English
 
 
صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
اولين «نشست ديني اسلام و مسيحيت پروتستان انجيلي»، 7 خرداد 1391 تاریخ ثبت : 1393/07/16
طبقه بندي : ,,
عنوان گفتگو : اولين «نشست ديني اسلام و مسيحيت پروتستان انجيلي»، 7 خرداد 1391
منبع : مركز گفتگوي اديان و تمدن ها
تاريخ : 1391/03/07
مكان : تهران
تهيه و تنظيم : <#f:6282/>
متن :

نخستين نشست ديني اسلام و مسيحيت پروتستان انجيلي با عنوان«مسئوليت مشترك مسلمانان و مسيحيان در قبال بيت المقدس» به همت مركز گفتگوي اديان و تمدنهاي معاونت پژوهشي و آموزشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با مشاركت «انجمن كليساهاي انجيلي خاورميانه» (كه مقر اين انجمن در بيروت است) " هفتم خرداد ماه 1391در سالن شهيد رحيمي سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامي برگزار شد.

در اين  نشست ديني  انديشمندان مسيحي و مسلمان از كشورهاي: ايران ، لبنان ، سوريه ، سويس، پاكستان ،ارمنستان و انگليس شركت كردند .

در ابتداي اين نشست دكتر اعتصامي قائم مقام سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و دكتر «رزا جارجور» دبيركل انجمن كليساهاي انجيلي خاورميانه به ايراد سخنراني  پرداختند.

آقاي منصور اعتصامي قائم مقام سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي طي سخناني گفت: تأكيد اديان در دفاع از مظلوم، مبتني بر فطرت الهي است. وي در سخناني حول محور «مقاومت مظلوم در مقابل ظالم» و نقش اثر گذار حمایت رهبران مختلف مذهبی در تحقق این امر مهم اظهار داشت: یکی از مظاهر اصلی این حمایت و پشتیبانی در دفاع همه جانبه از مستضعفين و مظلومین جهان خلاصه می شود که در این میان مسئله مردم ستمدیده فلسطین در مقابل رژیم ستمگر و اشغالگری چون اسرائیل، به عنوان یکی از مصادیق اصلی وحدت ادیان الهی مطرح می شود.

وی با اشاره به اينكه تأكيد اديان در دفاع از مظلوم مبتني بر فطرت الهي است، تصريح كرد: اقدامات سوء رژیم صهیونیستی به عنوان بزرگترین مخالف و مبارز این خواسته الهی در وجود هر موحدی با ارتقاء سطح گفتگوها و تبادل نظرات متقابل و دوسویه پیروان و به خصوص رهبران ادیان بر مبنای کتب آسمانی خنثی و بی اثر خواهد شد.

دکتر اعتصامی افزود: با احترام متقابل و شناخت و پذیرش رعایت نکات حساس مذهبی در قالب برگزاری گفتگوی روبرو و صریح می توان زمینه ای وسیع را برای تبادل آراء ادیان ابراهیمی ایجاد کرد که همه پیروان مذاهب الهی را در حل بزرگترین مسئولیت برخاسته از ایمان و اعتقاد آنها، یعنی رهایی قدس شریف از چنگال ستمگر بیگانه مساعدت نماید.

خانم رزا جارجور دبيركل انجمن كليساهاي انجيلي خاورميانه طي سخناني در سخناني در مراسم افتتاحيه اين نشست با بيان اين‌كه احترام متقابل در ميان مومنان و پيروان يك ضرورت و ارزش بزرگ است كه در محافل ما نيز مورد تاييد و تاكيد قرار گرفته است، افزود:‌ گفت‌‌ وگو با احترام به اعتقادات ديگران و براي زندگي مسالمت‌آميز مي‌تواند اثربخش باشد و گفت‌وگوي بدون احترام به نمادهاي مذهبي و مقدسات معني‌دار نخواهد بود.

رزا جارجور با تقدير از رويكرد جمهوري اسلامي ايران و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي براي ديدار و گفت ‌وگوي صاحب‌نظران و انديشمندان اديان تصريح كرد: ما در انجمن كليساهاي انجيلي خاورميانه هفده كليسا داريم كه علاقه بسيار زيادي به گفت‌وگو با مسلمانان دارند؛ لذا ارزشمند است كه با شما گفت‌وگو كنيم.

وي خاطرنشان كرد: ما به مساله بيت‌المقدس علاقه داريم، زيرا آن‌جا كليساهايي هستند كه در شرايط بدي قرار دارند و تحت اشغال هستند و ما از جمهوري اسلامي ايران و مركز گفت‌وگوي اديان تشكر مي‌كنيم كه مي‌خواهند با اين گفت‌و‌گوها از حقوق فلسطينيان كه در ظلم و ستم هستند، حمايت كنند.

دبيركل انجمن كليساهاي انجيلي خاورميانه افزود: بايستي هر دو طرف براي ايستادن كنار همديگر در مقابل هتك حرمت به مقدسات مقاومت كنند و اجازه چنين كاري را ندهند.

وي خاطرنشان كرد:‌ در گروه 10 نفره اعزامي ما به ايران،  از انديشمندان و رهبران ديني از كشورهاي اروپايي، كانادا و از قاره آسيا هستند.وي سپس اعضائ اين هيئت را اينگونه معرفي كرد: دكتر توماس وايپف از سويس ، مدير رهبران ديني در اتحاديه اروپا،دكتر ژان كلود باست از سويس عضو شوراي كليساهاي جهان ، دكتر رياض جارجور از لبنان ، رئيس گروه عربي گفتگوي اسلام و مسيحيت، خانم دكتر ارما فست دوسكاز كانادا، عضو هيئت علمي دانشكده الهيات دانشگاه منونايت كانادا، دکتر استفان سایزر  مقام روحاني انگليسي و کشیش ارشد كليساي عیسی مسیح در شهر «سری» انگلستان ، هارتون سليميان رهبر كليساي انجيلي ارمني سوريه، دکتر ماجد ابل دبیر کل شورای صلح بین ادیان در لاهور ، مقام روحاني اديب عواد از سوريه، عضو شوراي كليساهاي انجيلي در سوريه و لبنان ، مقام روحاني فادي داقر از لبنان، دبير كل شوراي كليساهاي انجيلي در سوريه و لبنان.

در جلسه اول اين نشست با عنوان كلي «ضرورت گفتگوي اديان» انديشمندان و صاحبنظراني همچون دكتر «ژان كلود باست» از سوئيس- عضو شوراي كليساهاي جهان، دكتر سيد عبدالمجيد ميردامادي- دبير علمي مركز گفتگوي اديان با عنوان« گفتگو در نگاه تاريخي و معاصر با نيم نگاهي به قدس شريف»، دكتر رسول رسولي پور- استاد دانشگاه و رئيس اسبق مركز گفتگوي اديان ، دكتر «رياض جارجور» - مديركل گروه عربي گفتگوي اسلام و مسيحيت، دكتر«ماجد ابل» از پاكستان- دبيركل شوراي صلح بين اديان در لاهور، سخنراني خود را ارائه نمودند.

 

دكتر ژان کلود باست عضو شوراي کلیساهای جهان طي سخناني ضمن تبیین ضرورت گفتگو درادیان گفت: احتر