جمعه ٠٨ بهمن ١٤٠٠ فارسي|English
 
 
صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

وبینار «گفت‌وگوی ادیان در مسیر صلح و هماهنگی»

رشیدبیگی: گفت‌وگوی وحدت ساز زمينه‌ساز صلح مبتنی بر عدالت در جهان است

زهرا رشیدبیگی، مدیر گروه اسلام، مسیحیت ارتدکس و پروتستان مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنرانی خود در وبینار «گفت‌وگوی ادیان در مسیر صلح و هماهنگی» که با هماهنگی مرکز توسعه گفت‌وگوی دینی و تمدنی نظربایف قزاقستان و سفارت این کشور در تهران برگزار شد، گفت‌وگوی سازنده و وحدت ساز در جهان را ايده ارزشمندی برشمرد که در صورت تحقق، سبب مفاهمه حقيقي و کاهش بسياري از تنش‌هاي موجود می‌شود.

وی بیان کرد: تحقق اين مهم نيازمند زمينه‌سازی‌هایی است که بدون ايجاد آنها مفاهمه جهاني شعاري بيش نخواهد بود. يکي از بسترهاي مهم و زمينه ساز، گفت‌وگوي بين اديان است. با ايجاد مفاهمه و ديالوگ بين اديان، زمينه‌سازی و بسترآفريني برای صلح مبتنی بر عدالت فراهم خواهد شد.

رشیدبیگی افزود: با توجه به اهمیت این موضوع جمهوری اسلامی ایران 30 سال پیش مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها را به عنوان مرجع رسمی ایران در عرصه گفت‌وگوی دینی و فرهنگی با رویکرد تعمیق و اعتلای تفاهم، همزیستی و همکاری میان جوامع و نهادهای دینی و فرهنگی در سطح ملی و بین‌المللی تأسیس کرد.

وی ایجاد اتحاد و همبستگي ديني در ميان رهبران و پيروان اديان الهي برای حل و فصل بحران‌هاي جهانی، رفع سوءتفاهمات، قضاوت‌ها، پيش‌داوري‌ها و ذهنيت‌هاي منفي تاريخي از اسلام و جامعه اسلامي در اذهان رهبران و پيروان اديان و انجام گفتگو به منظور دست‌يابي به عدالت، صلح و فراهم آوردن زندگي مسالمت‌آميز پيروان اديان در جهان را از مهمترين اهداف مركز گفت‌وگوي اديان و فرهنگ‌ها نام برد.

رشیدبیگی همچنین، فعالیت‌های مرکز گفت‌وگوي اديان و فرهنگ‌ها را در زمینه‌های گفت‌وگوهای دینی، شرکت در اجلاس‌ها، سمینارها و کنفرانس‌های جهانی گفت‌وگوهای دینی، انتشارات دانست.

مدیر گروه اسلام، مسیحیت ارتدکس و پروتستان اضافه کرد: ارتباطات مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با کنگره رهبران ادیان جهانی و سنتی قزاقستان به آغاز فعالیت این کنگره در سال 2003 میلادی می‌رسد. از زمانی که ایده برگزاری این كنگره نخستین بار از سوی اولین رئیس جمهور قزاقستان «نورسلطان نظر بايف» مطرح شد.

وی در ادامه سخنانش، مهمترین اهداف این کنگره را اتحاد رهبران دینی و حکمرانان سیاسی با یکدیگر برای توسعه صلح و تفاهم در جهان، فراهم ساختن زمينه شناخت و توافق بين اديان در جهان و اعتلای ارزش‌های اسلامی و مبارزه با اسلام هراسی توصیف کرد.

رشیدبیگی یادآور شد: انتخاب شهر نورسلطان كه مركز تلاقی قاره‌هاي آسيا و اروپا و نيز سه دين جهاني اسلام، مسيحيت و بوديسم است، براي محل برگزاري كنگره انتخابی هوشمندانه می‌دانم. چراکه در قزاقستان، اقوام و مذاهب مختلف در کنار هم با همزیستی مسالمت آمیز زندگی می‌کنند و مشارکت رهبران اقلیت‌های مختلف دینی این کشور در جلسات این کنگره، اقدامی قابل تقدیر است که موجب همدلی داخلی و ارائه الگوی همزیستی خواهد بود.

وی برگزاری کنگره رهبران ادیان جهانی و سنتی قزاقستان را بدلیل اهتمام و جدیت دولتمردان این کشور بسیار موفقیت آمیز ارزیابی کرد و گفت: مشارکت چشمگیر کشورها و نمایندگان ادیان مختلف در اجلا‌‌س‌های این کنگره خود شاهد این مدعاست. همچنین، مقرر شده یکی از موضوعات مورد بحث در اجلاس آتی «مشارکت زنان برای بهبود جامعه و توسعه پایدار جوامع و نقش سازمان‌های دینی در حمایت از جایگاه اجتماعی زنان» باشد.

رشیدبیگی خاطرنشان کرد: مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی جمهوری اسلامی ایران همکاری و مشارکت با کنگره رهبران ادیان جهانی و سنتی قزاقستان را اقدامی با اهمیت و مؤثر در توسعه صلح جهانی دانسته و از این رو همانگونه که از آغاز این حرکت با آن همراهی و همکاری داشته، اکنون نیز آماده همکاری بیشتر و انتقال و دریافت تجارب در این حوزه است.

گفتنی است؛ این میزگرد برخط صبح امروز (11 آبان‌ماه) با حضور جمعی از متخصصین و کارشناسان این حوزه در جمهوری اسلامی ایران و قزاقستان در ادامه جلسات کارگروه و دبیرخانه کنگره رهبران ادیان جهانی و سنتی قزاقستان و به منظور تعامل و همکاری هرچه بیشتر دو کشور در اجرای توافقات انجام یافته در اجلاس یادشده برگزار شد.


١٣:٢٩ - سه شنبه ١٨ آبان ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٦٦٨٨    /    تعداد نمایش : ١٦٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فصلنامه گفتگو شماره دو زمستان 1393

فصلنامه گفتگو، بهار 1393

مجله خبري گفتگوي اديان و تمدن ها

مجموعه مقالات

ديالوگ 5

ديالوگ 6
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 597909
Visitorsofday : 233
Visitorsofpage : 1857699
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 1.8531

صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت