دوشنبه ٠٦ خرداد ١٣٩٨ فارسي|English
 
 
صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

همایش بین المللی«امام رضا(ع) و گفتگوی ادیان»

نخستین همایش بین‌المللی امام رضا(ع) و گفتگوی ادیان

نخستین همایش بین‌المللی امام رضا(ع) و گفتگوی ادیان چهارشنبه، 10 بهمن با حضور 200 نفر از رهبران و بزرگان ادیان و 400 نفر از کارشناسان و پژوهشگران حزوه ادیان کار خود را به مدت 2 روز در مشهد انجام پذيرفت. 

باتوجه به اینکه پیامبر اسلام صاحب مکتب است و تنها رسولیست که قرآن بر او نازل شده ایشان با یهودیان، مسیحیان مناظره ها و گفتگوهای فراوانی داشتند، تا زمان امام رضا(ع) سایر ائمه ما در مدینه بودند و از عمل پیامبر درارشاد مردم پیروی می کردند، اما در زمان امام رضا(ع) گفتگوها به سمت عالمان مذاهب دیگر می رود و کاملا علنی و صریح بیان می شود، حالا دیگر برتری و بیان مناظرات مکتبی بین امام رضا(ع) و عالمان سایر مذاهب است، به تعبیری پایه گذار گفتگوی ادیان علی بن موسی الرضا(ع) بوده است، اینک این مهم بهترین بهانه شده تا نخستین همایش بین المللی امام رضا(ع) و گفتگوی ادیان در مشهد آغاز به کار کند.
این همایش در تالار قدس آستان قدس رضوی و در روز  چهارشنبه، 10 بهمن با حضور 200 نفر از رهبران و بزرگان ادیان و 400 نفر از کارشناسان و پژوهشگران حزوه ادیان کار خود را به مدت 2 روز در مشهد آغاز کرد.

*پیام آیت الله صافی گلپایگانی به نخستین همایش بین‌المللی امام رضا(ع) و گفتگوی ادیان
به مناسبت آغاز به کار نخستین همایش بین المللی امام رضا(ع) و گفتگوی ادیان آیت الله صافی گلپایگانی پیامی را صادر کردند. در بخش هایی از این پیام آمده است: « براي جوامع انساني بخصوص جوامع دینی، هيچ چيزي مانند آشنايي با سيره و مکتب حجّت‌های خداوند متعال و پیشوایان الهی، نمی‌تواند آموزنده‌تر و سازنده‌تر ‌باشد ... یکی از ابعاد مهمّ آن وجود مبارک، علم و دانش الهی ممتاز ایشان است؛ از آن روست که آن حضرت، به عالم آل محمد صلی الله علیه و آله ملقّب گردیده است؛ علمی و دانشی که دانشمندان ادیان مختلف و فرقه‌های اسلامی را به اعجاب و تحسین واداشت.... دانشمندان و مردم، هر گونه اشكال درباره مسايل فلسفى را به آن حضرت عرضه مى‌داشتند، پاسخ شافى و كافى مى‌شنيدند. مشايخ علماى سنّت نيز به آن حضرت، ارادت مي‌ورزيدند و ايشان را يكى از اولياى بزرگ مى‌شمردند و در مدح آن حضرت، اشعار و قصايد بسيارى سروده اند.  علمای دیگر ادیان نیز هنگامی که با آن حضرت روبرو می‌شدند و ایشان را سرچشمه علوم الهی و معارف آسمانی می‌یافتند، در برابر ایشان خاضع شده و زبان به تمجید و مدح می‌گشودند و تا آنجا که می‌توانستند جان‌های تشنه‌شان را از آن معارف بی‌نظیر، سیراب می‌نمودند. غرض این‌که، باید درباره شخصیت آن حضرت، کنگره‌ها و همایش‌ها برگزار و در مجامع علمی دنیا، کرسی‌های تدریس برپا گردد و در معارفِ آن حجّت الهی، کاوش و تحقیق شود تا بشر بتواند راه سعادت و نجات خویش را دریابد. در پایان با اعتراف به اینکه لسان و قلم امثال حقیر از بیان ابعاد آن وجود عظیم القدر، الکن و عاجز می‌باشد و چاره‌ای جز ساییدن جبهه ساییدن جبهه خضوع بر این درگاه نداریم، از برگزارکنندگان و شرکت کنندگان در این همایش بزرگ بین المللی، قدردانی می نمایم و برای همگان از خداوند متعال توفیق کسب معارف نورانی قرآن و اهل بیت را مسالت دارم. »

*وجود امام رضا(ع) در مشهد، منشاء خیر و برکت است
در آغاز این مراسم حجت الاسلام والمسلمین حجت گنابادی نژاد، رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: این همایش با هدف همزیستی توام با محبت پیرامون خدا محوری در بارگاه منور رضوی تدارک دیده شده که هشت پیش همایش، چهار همایش در داخل و چهار همایش در خارج از برنامه های این مراسم است.
وی با بیان اینکه حضور امام رضا(ع) در کشور ایران منشأ خیرات و برکات فراوانی شده است، اما با هدایت‌گری این امام همام به فرصت مبدل شد، افزود: تشکیل مجموعه آستان قدس رضوی از مهم‌ترین برکات سفر امام رضا(ع) ست، امروز این مکان فرهنگی، مذهبی و علمی ملجاء ارادتمندان و عاشقان بسیاری از سراسر جهان است.
وی با بیان اینکه یکی از سیره‌های امام رضا(ع) گفتگو با اندیشمندان ادیان مختلف بوده است، گفت: مناظرات علمی این امام همام همواره مورد توجه علما و اندیشمندان است.

*نورانیت حقیقت
حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه گفتگوی ادیان ابراهیمی در بارگاه منور رضوی می‌تواند جلوه‌ای از مبارزه با خشونت‎ها و انواع انحرافات باشد، گفت: گفتگوی بین ادیان یک حرکت معرفتی در مقابل جریان‌های تکفیری، انحرافی و خشونت‎های جاهلی است.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی ادامه داد: گفتگوی بین ادیان نورانیت حقیقت را برای همه آشکار می‌کند و تفکرات و اندیشه‌های نادرست و ناصحیح در خصوص ادیان را از بین می‌برد، همچنین ادیان توحیدی و ابراهیمی را تقویت می‌کند.
تولیت آستان قدس رضوی افزود: ما با مسیحیت و یهودیت اشتراکاتی داریم اما باصهیونیست‌ها و با تمام کسانی که داعیه دین مداری دارند و به ادیان مختلف ضربه وارد می‎کنند، هیچ اشتراکی نداریم و این گفتگو می‌تواند در مقابل کسانی که ادامه زندگی خود را با انحراف عقلانیت و عدالت می دانند، ایستادگی کنند.
عضو مجلس خبرگان رهبری با بین اینکه در مغرب زمین، بیش از 300 سال پس از رنسانس با معنویت مبارزه می شود و نتیجه اش جنگ جهانی اول و دوم، ظلم به مردم فلسطین و کلاهک های هسته ای است و این نتیجه دوری معنویت از سیاست می باشد، گفت: در حقیقت با بر افراشته شدن پرچم ایران با تدبیر و رهبری امام خمینی(ره)، پرچم کرامت انسان و پیوند بین سیاست و معنویت و دین مداری در تمام شئون برافراشته شد و این مهم با باور و ایمان به خداوند متعال و زندگی توام با اخلاق، عدالت و محبت و عقلانیت حاصل شده است.
تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه گفتگوی با ادیان ابراهیمی در بارگاه منور رضوی می تواند جلوه ای از مبارزه با خشونت ها و انواع انحرافات باشد، ادامه داد: این گفتگو باید دارای شروط وحدت در مبدأ، وحدت در مقصد، عدالت انصاف و اخلاق و اهتمام و جهد و کوشش جدی باشد.
وی خاطر نشان کرد: امام رضا(ع) رمز وحدت است. و ما به تاسی و در پرتو نورانیت این امام همام می توانیم از این ائتلاف و رمز وحدت در مقابل تکفیر و الحاد و در برابر هر ظلم ستمی استفاده کنیم.

*کلیسا خواهان ادامه رابطه با پیروان تمام ادیان است
اسقف اعظم لئوبوکاردی، سفیر واتیکان در جمهوری اسلامی ایران در ادامه این مراسم با بیان اینکه کلیسا خواهان ادامه رابطه با پیروان تمام ادیان است، گفت: از گفتگویی که بر مبنای احترام نسبت به کرامت انسان بنا شده باشد استقبال می کند و ما اطمینان داریم که این نشست اصیل و راستین است.
وی تاکید کرد: گفتگو یک خدمت واجب به بشریت است و اگر به نحو احسن انجام گیرد موجب درک متقابل، احترام صلح و توافق ما بین مولفه های متعدد یک جامعه می‌شود.
سفیرواتیکان گفت: ما پیروان ادیان توحیدی در ارزش‌های مذهبی با پیروان سایر ادیان سهیم هستیم و خود را به برکت این ایمان مشترک به خداوند نزدیکتر می یابیم.
لئوبوکاردی با اشاره به ویژگی خاص دینداران بیان کرد: ایمان میراثی است که در اختیار تمام بشریت قرار گرفته و این یک همکاری با اهمیتی است که می توانیم در بنا کردن صلح موفق عمل کنیم.
سفیرواتیکان تاکید کرد: ضروری است تا وارد یک ارتباط مثبت با دینداران سایر ادیان شویم زیرا آنان همسایگان ما هستند و عناصر مشترک دینی و نگرانی های مشترک ما را موظف می کند تا پیوندهای همواره صمیمی تری را بر پایه ارزش های اخلاقی در سطح جهانی بنا نهیم.

*گفت‌وگوی ادیان زمینه سازصلح و همزیستی مسالمت آمیز
سبوه سرکیسیان اسقف اعظم ارامنه تهران نیز به عنوان سخنران دیگر این همایش گفت: در دنیای کنونی گفتگو به یک ضرورت اساسی تبدیل شده است، تا زمانی‌که در میان رهبران ادیان گفتگوی صادقانه نباشد در میان سیاستمداران نیز گفتگوی صادقانه نخواهیم داشت.
وی با بیان اینکه در دنیایی که همگان مأیوسانه به دنبال صلح، همزیستی مسالمت‌آمیز و عشق متقابل هستند، شکی نیست که گفتگو به یک ضرورت اساسی تبدیل شده، ادامه داد: امام رضا(ع) به خاطر دین و ایمان شهید شده است و به عنوان یک امام و رهبر دینی الهام‌بخش بودند.
اسقف اعظم ارمنی‌های تهران با بیان اینکه همه ائمه در مقابل احکام جور و ظلم، مقاومت و مبارزه کردند و جان خود را نثار احیای ارزش‌های دینی کردند، تصریح کرد: امروزه در دنیای جهانی، پیروان ادیان گوناگون، دیگر نمی‌توانند در انزوا زندگی کنند بنابراین گفتگوی بین ادیان یک ضرورت عینی است، گفتگو یک هدیه الهی است و طبق آموزه‌ها خداوند خود گفتگو را با مخلوقات آغاز کرد.
سرکیسیان با اشاره به اینکه تاریخ مسیحیت و اسلام شاهد تعامل گفتگوی خلفای اسلام و رهبران مسیحیت بوده است، گفت: در تاریخ رابطه بین مسلمانان و مسیحیت تحت تأثیر تحولات محله‌ای و منطقه‌ای است، هرچند تحت تأثیر تحولات گسترده‌تر بوده است و در قرن بیستم و دو دهه اول قرن ۲۱ شاهد تلاش‌های صادقانه زیادی برای درک بین مسلمانان و مسیحیان بوده‌ایم؛ هرچند تاریخ روابط مسلمانان و مسیحیت شامل جنگ و رقابت بوده اما به این معنی نیست که تعامل و تبادل در زمینه‌های ایده نداشتند.
اسقف اعظم ارمنی‌های تهران تأکید کرد: گفتگوی ادیان زمینه را برای ایجاد صلح همزیستی و دوستی و همکاری فراهم می‌کند و برای همین از رهبران ادیان ابراهیمی دعوت می‌شود که به کتب مقدس بازگردند تا بتوانند صلح و همزیستی و احترام متقابل را در دنیا پراکنده کنند.
سرکیسیان با بیان اینکه مأموریت ما تلاش برای گسترش صلح بدون در نظر گفتن زمینه‌های قومی و دینی است، گفت: در دنیای کنونی مشاهده می‌شود که از مذهب سوء استفاده و منجر به افراط گرایی شده است، برای همین رهبران دینی باید تلاش مستمر کنند دین را از دست افراطی‌ها و سوء استفاده آنها از دین در زمینه سیاسی و اجتماعی نجات دهند.
وی ادامه داد: نقش رهبران دینی در اجتماع کنونی نقشی مثبت برای ارتقاء و گسترش ارزش‌های معنوی و ایجاد زندگی عادلانه و همبستگی صادقانه و مراقبت از ضعفاست.
اسقف اعظم ارمنی‌های تهران خاطرنشان کرد: رهبران باید مستمرا تلاش کنند زمینه‌های مشترک، اشتراکات، اصول اخلاقی و ارزش‌های معنوی مشترک را کشف کنند تا بتوانند زمینه را برای صلح و ایجاد دنیای عادلانه فراهم کنند.

*اشتراکات میان ادیان مهمتر از اختلافات آنها است
یونس حمامی لاله‌زار خاخام اعظم جامعه کلیمیان تهران بر لزوم وحدت میان ادیان تاکید کرد و افزود: باید در اربطه با اشتراکات ادیان صحبت کرد، یهودیان، مسیحیان، مسلمانان و سایر ادیان می توانند در کنار هم زندگی مسالمت آمیز داشته باشند.
 وی با اشاره به وضعیت منطقه بویژه جنگ های خاورمیانه، اظهار کرد: آینده صلح منطقه و حتی صلح جهانی به تحقق همزیستی مسالمت آمیز ادیان ابراهیمی بستگی دارد.
خاخام اعظم جامعه کلیمیان تهران با اشاره به برگزاری این همایش عنوان کرد: باید ازاشتراکات ادیان صحبت کرد تا مراجع و علما در سراسر دنیا از ادیان دیگر و اشتراکات بین هم اطلاعات بیشتری داشته باشند چرا که اشتراکات ادیان از جمله اعتقاد به خداوند یکتا، ایمان و احترام به کرامت انسانی مهمتر از اختلافات است.
یونس حمامی لاله‌زار با تاکید بر توجه ویژه به اشتراکات میان ادیان اضافه کرد: اشتراکات ادیان از جمله یکتا پرستی کرامت انسانی، اخلاق و رفتارمناسب را باید پایه و اساس کار قرار داد، این همایش ها در حقیقت دیدگاه عالمان را روشن می کند که علاوه بر دین خود نسبت به سایر ادیان نیز نظر مثبتی داشته باشند.
خاخام اعظم جامعه کلیمیان تهران با اشاره به نزدیک شدن به 22بهمن ماه و پیروزی انقلاب اسلامی ایران گفت: با انقلاب اسلامی و بویژه رویکردی که حضرت امام(ره) داشتند مبنی بر اینکه همه یک ملت واحده هستیم و تأکید بر اینکه ایران سرزمین همه ماست، نور امیدی برای همه اقلیتها بود.
یونس حمامی لاله‌زار ادامه داد: در ابتدای اغلب انقلاب‌های جهان، قانونمداری و توجه به دیگری، کمتر دیده میشود، اما شیوه حضرت امام(ره) و رفتار و سیاستی که ایشان از خود نشان دادند، خط راهنمایی برای همه بوده و سبب شده تا از این جهت، انقلاب ایران تفاوت جدی با انقلاب‌های دیگر داشته باشد.

*برگزاری نمایش و رونمایی از کتاب
همچنین در این همایش از تمبر یادبود گفتگوی ادیان و از سرودی به سه زبان انگلیسی، عربی و فارسی با محتوای توحید و آموزه‌های ادیان ابراهیمی رونمایی شد.
رونمایی از 5جلد کتاب شامل«مجموعه مقالات همایش»، «چکیده مقالات همایش»، «محبت و مهربانی در اسلام و مسیحیت» از دکتر محمد کاشانی و دو کتاب به زبان انگلیسی درباره همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان و حکمت‌های رضوی از دیگر برنامه‌های مراسم افتتاحیه بود.
افتتاح موزه ادیان در محل کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی با حضور رهبران دینی، نمایشگاه نسخ خطی با محوریت ادیان ابراهیمی، رونمایی از نقاشی فاخر مناظرات حضرت رضا(ع)، رونمایی از 40 عکس برتر با موضوع همزیستی مسالمت آمیز ادیان در پرتو انقلاب اسلامی بخش جنبی مراسم افتتاحیه کنگره بین المللی امام رضا(ع) و گفتگوی ادیان را تشکیل می داد.
دیدار و تجلیل از خانواده شهدای مسیحی، یهودی و زرتشتی دیگر  برنامه‌ جنبی این همایش بود.

گفتنی است، همایش بین المللی امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان با حضور رهبران و شخصیت‌های مذهبی ادیان ابراهیمی روز چهارشنبه دهم بهمن ماه در تالار قدس حرم مطهر رضوی آغاز بکار کرده و تا پنجشنبه یازده بهمن‌ماه روز اختتياميه همايش ادامه یافت.


١٣:٢٠ - دوشنبه ١٥ بهمن ١٣٩٧    /    شماره : ٧٢٢٨٩٥    /    تعداد نمایش : ٤٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فصلنامه گفتگو شماره دو زمستان 1393

فصلنامه گفتگو، بهار 1393

مجله خبري گفتگوي اديان و تمدن ها

مجموعه مقالات

ديالوگ 5

ديالوگ 6
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 486439
Visitorsofday : 146
Visitorsofpage : 1290053
Onlinevisitors : 4
PageLoad : 1.2813

صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت