چهارشنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٨ فارسي|English
 
 
صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در بلاروس از دانشگاه الهیات شهر مینسک

در روز دوشنبه مورخه 8/5/1397، آقای ابوالقاسم مختاریان، رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در بلاروس با حضور در دانشگاه الهیات شهر مینسک با آقای سرگئی گوردون، معاون اول و آقای سرگئی شاترافسکی، معاون امور علمی و پژوهشی این دانشگاه دیدار و در مورد مسائل مشترک به بحث و گفتگو نشست. آقای حسام ابوالقاسم، رئیس اداره دیپلماسی عمومی و رسانه ای سفارت کشورمان در مینسک نیز در این جلسه حضور یافت.

 

در ابتدا آقای مختاریان به معرفی فعالیتهای رایزنی فرهنگی کشورمان در بلاروس و در ادامه معرفی ظرفیتهای عظیم علمی داخل کشور از جمله دانشگاه تهران، دانشکده الهیات و معارف اسلامی و دانشگاه ادیان و مذاهب قم پرداخت. در همین رابطه کاتالوگهای مربوط به معرفی دانشگاههای یادشده در اختیار مسئولان آن دانشگاه قرار گرفت و آمادگی نمایندگی برای ایجاد ارتباط بین طرفین اعلام گردید.

در ادامه مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگهای سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و فعالیتهای آن مورد معرفی قرار گرفت. وی در این خصوص گفت: این مرکز 27 سال پیش تاسیس شده است. در چارچوب این مرکز گفتگوهایی با مذاهب کاتولیک، ارتدوکس، پروتستان، یهودیت، بودیسم، شینتوئیزم و ... انجام شده است. علاوه بر این، این مرکز در سمینارها و کنفرانس های بین المللی متعددی شرکت کرده است. به طور مشخص می توان به گفتگو با کلیسای ارتدکس روسیه با سابقه 11 دوره گفتگوی دو طرفه اشاره داشت. موضوع دوره آخر این گفتگوها، «ادیان و محیط زیست» بود.

 

در همین ارتباط و با توجه به سلسله گفتگوهای ادیانی صورت گرفته بین ج.ا.ایران و دیگر کشورها، یکی از اهداف این دیدار ضرورت پرداختن به موضوع برقراری گفتگو بین دست اندرکاران امور دینی و دانشگاهی بلاروس با عالمان و اندیشمندان این عرصه در کشورمان مطرح گردید. ضمن آنکه آقای مختاریان با اشاره به تغییرات و تحولات بوجود آمده در جامعه جهانی، زایش و گسترش پدیده هایی همچون خشونت و بی عدالتی که دامنگیر بشر امروز شده، شباهتهای موجود در جامعه بلاروس و ایران از حیث اهمیت و جایگاه بنیان خانواده و حفظ ارزشهای اخلاقی مثبت موجود در جامعه، ضرورت برگزاری گفتگوهای دینی در موضوع خانواده را مطرح ساخت که مورد توجه و استقبال مخاطبان بلاروسی قرار گرفت.

از دیگر موضوعاتی که به منظور همکاریهای آتی مطرح گردید می توان به موارد ذیل اشاره داشت:

- آمادگی رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران برای مشارکت در برگزاری سمینارها و نشستهای گفتمانی در موضوعات فرهنگی و دینی با حضور اساتید اعزامی از ایران

- آمادگی این نمایندگی برای تبادل هیئتهای علمی شامل مدیران و اساتید دانشگاههای مهم بلاروس و ایران برای سفر به دو کشور به منظور آشنایی با ظرفیتهای علمی و دانشگاهی یکدیگر و نیز برای گذراندن فرصتهای مطالعاتی در ایران.

در این قسمت از جلسه، آقای سرگئی شاترافسکی، معاون امور علمی و پژوهشی دانشگاه، به معرفی دانشگاه و فعالیتهای آن پرداخت. وی گفت: این دانشگاه زیر نظر مستقیم عالیجناب متروپولیت پاول، سراسقف کلیسای ارتدوکسی بلاروس می باشد.

 

در سابقه دانشکدۀ الهیات موضوع گفتگوی دینی با سایر کشورها وجود دارد که از جمله می توان به رابطه این دانشگاه با موسسات آموزشی ارتدوکس روسیه، دانشکده های پروتستان و کاتولیک آلمان، لهستان، فرانسه و سوئیس اشاره کرد. در مورد همکاری با کشورهای اسلامی، این دانشگاه بیشتر با سفارت ج.ا.ایران همکاری کرده و چندان با سایر کشورهای اسلامی همکاری نداشته است. وظیفه برگزاری کنفرانسها بر عهده موسسه گفتگوی دینی و ارتباطات مذهبی است. در سال 2009 میلادی این موسسه، کنفرانسی در خصوص گفتگو با اسلام برگزار کرد که در آن نمایندگان واتیکان و 3 استاد از دانشگاه تهران شرکت کردند. این کنفرانس ها معمولا با حضور حدودا 150 نفر برگزار گردید. برپایی این کنفرانسها به ابتکار رئیس فقید دانشگاه، متروپولیت فیلارت میسر گردید و آخرین نمونه از آن در سال 2011 برگزار شد.

 

در ادامه این جلسه، آقای حسام ابوالقاسم، رئیس اداره دیپلماسی عمومی و رسانه ای سفارت کشورمان در مینسک به حضور خود در کنفرانس "مسیحیت به عنوان یک عامل ادغام فرهنگ جهانی" در ماه گذشته با حضور متروپولیت پاول و نیز جلسه ملاقات سفیر محترم ج.ا.ایران در بلاروس با متروپولیت پاول، اشاره کرده و روابط دو جانبه را در بهترین شرایط برآورد نمود. وی همچنین گفت که در ماه سپتامبر، هیئتی 5 نفره متشکل از استادان رشته فلسفه و الهیات از تهران به بلاروس خواهند آمد و تلاش خواهد شد تا هیئت یادشده در این دانشکده حضور یابند. مسئولان دانشگاه الهیات از این موضوع استقبال نموده و مقرر شد تا بر اساس اطلاع از جزئیات سفر گروه یادشده، زمینه برگزاری جلسه ای کاربردی را برای عموم علاقمندان فراهم نمایند.

در پایان این جلسه تعدادی از منشورات رایزنی فرهنگی و نیز انتشارات صدرا به زبان روسی به دانشگاه اهداء گردید.


 

 ١١:٠٢ - دوشنبه ١٥ مرداد ١٣٩٧    /    شماره : ٧١٠٣٤٢    /    تعداد نمایش : ١٦٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فصلنامه گفتگو شماره دو زمستان 1393

فصلنامه گفتگو، بهار 1393

مجله خبري گفتگوي اديان و تمدن ها

مجموعه مقالات

ديالوگ 5

ديالوگ 6
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 489998
Visitorsofday : 60
Visitorsofpage : 1304855
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.7187

صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت