يکشنبه ٢٨ بهمن ١٣٩٧ فارسي|English
 
 
صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

ديدار رايزني فرهنگي با اسقف اعظم کلیسای ارتدکس بوسنی و هرزگوین

محمود حیدری و علی اصغر عامری سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان در سارایوو، با هریزوستوم یویچ، اسقف اعظم کلیسای ارتدکس بوسنی و هرزگوین، در محل کلیسای ارتدوکس این شهر دیدار و گفتگو کردند.
هریزوستم یوویچ که شصت و یکمین رهبر جامع ارتودکس سارایوو می باشد پیش از این نیز به مدت بیست و یک سال اسقف کلیسای ارتدکس بیهاج و چهار سال در سمت اسقف کلیسای توزلا فعالیت داشت. قدمت ساخت کلیسای جامع ارتدوکس سارایوو به هشتصد سال پیش می رسد.
در ابتدای این دیدار محمود حیدری ،سفیر ج.ا.ایران در سارایوو ضمن تبریک انتصاب و آغاز فعالیت اسقف به بیان مواضع و اقدامات ایران در مقابله با افراط گرایی و دین هراسی و اسلام هراسی پرداخت. وی گفت: اسلام به ما آموخته که ادیان الهی همه از یک شجره هستند و ریشه همه آنها توحید است و روحانیون سایر ادیان برای ما قابل احترام هستند. فرهنگ ایرانی با قدمت 2500 سال خود همواره بر مدارا و همزیستی و ارزشهای انسانی استوار بوده و در طول تاریخ، پیروان ادیان مختلف در کنار هم زندگی مسالمت آمیزی داشته اند تا جایی که درعرصه سیاسی حضوری فعال دارند. مواضع مساجد و کلیساها در برخورد با افراطی گری نیز به هم نزدیک است و این زمینه ای است که می تواند اساس گفتگوی دینی را شکل دهد .ایران جزء اولین کشور هایی بود که استقلال بوسنی و هرزگوین را به رسمیت شناخت و امیدواریم که بتوانیم مناسبات دو کشور در همه زمینه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را ارتقا دهیم.
سپس علی اصغر عامری رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در سارایوو نیز در سخنانی اظهار داشت:
بنده به نوبه خود انتصاب جنابعالی را به عنوان رهبر کلیسای ارتدکس بوسنی تبریک می گویم و امیدوارم انتخاب شما برای ملت بوسنی اعم از مسلمان و مسیحی همراه با خیر و برکت باشد.
همانگونه که استحضار دارید مرکز گفتگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که حدود سه دهه از فعالیت آن می گذرد، تاکنون پنج دور گفتگوی دینی با کلیساهای ارتدکس آتن و ده دور با کلیسای ارتدکس مسکو برگزار کرده است. سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از برگزاری نشست های مشابه با کلیسای جامع ارتدکس بوسنی و هرزگوین نیز استقبال می کند.

در ادامه هریزوستوم یویچ ضمن تشکر و خوش آمد به میهمانان خود اظهار داشت:
یکی از افتخارات من این بوده است که با تاریخ و فرهنگ ایران از کودکی آشنا شدم، در مدارس و حتی در زمان دانشگاه در یونان تاریخ ایران جزء علاقمندی هایم بود و از نظر من تاریخ امپراتوری عظیم ایران همواره یکی از الگو های قابل تقدیر در تاریخ جهان بوده است.با انقلاب اسلامی ایران نیز آشنا هستم و همزمان با انقلاب اسلامی در زمانیکه در یونان تحصیل می کردم آشنا شدم و تحولات انقلاب ایران را دنبال نمودم.آن زمان از وقوع جنگ میان عراق و ایران بسیار ناراحت شدم و حتی آن زمان فکر می کردم که چطور می توانم برای برقرای صلح میان دو کشور اقدامی انجام دهم.خدا را شکر که آن جنگ خاتمه یافت و انقلاب اسلامی ایران توانست بر مشکلات فائق شود و استوار بماند و به مسیر خود ادامه دهد.
اطلاع دارم که ایران از جمله کشور هایی بود که دردهه 1990 میلادی به صورت جدی تحولات بوسنی را پیگیری و برای ایجاد صلح تلاشهای زیادی در اینجا انجام داده است .
اما ابعاد تراژدی رخ داده در آن زمان بسیار فراتر از تصوری است که مردم دارند.آن زمان ها سپری شده و همه می دانیم که این جنگ و خون ریزی خواست هیچ یک از مردم و ادیان ساکن این سرزمین نبوده است بلکه خواست قدرت هایی بود که اهداف دیگری داشتند .
تاریخ یوگسلاوی سابق تاریخی تلخ برای مردم و مذاهب در این منطقه بوده است. بعد از جنگ جهانی دوم و شکل گیری یوگسلاوی دین ستیزی گسترده ای را در این منطقه شاهد بودیم که نیاز به توضیح ندارد، هرچند مردم این سرزمین تعالیم دینی متفاوتی داشتند ولی باید تصریح کنم که همه ادیان با دین ستیزی روبرو شدند.شکر خدا امروزه همه در موقعیتی هستیم که می توانیم آزادانه فعالیت های دینی و مذهبی داشته باشیم و فرهنگ جدیدی را دنبال کنیم که در آن مسلمانان و مسیحیان و یهودیان همه در کنار یکدیگر زندگی مسالمت آمیزی داشته باشند.
از اینکه مسلمانان بوسنیایی به ایران نزدیک هستند و روابط خوبی با شما دارند، بسیار خرسندم و این می تواند زمینه خوبی برای گفتگوی های کلیسای ارتدوکس بوسنی با ایران باشد و از این طریق می توانیم به صورت مشترک گام هایی را برای تقویت همزیستی برداریم.مطلع شدم که سال گذشته گروهی از اسقف های کلیسای ارتدکس کرواسی به ایران سفری داشتند و در جلساتی با موضوع گفتگو های بین ادیان شرکت کردند که اقدام بسیار خوبی است و از چنین اقداماتی در بوسنی نیز حمایت می کنیم.امیدواریم فرصتی فراهم شود تا سفری به ایران در قالب چنین گفتگوهایی داشته باشیم تا بتوانیم از نزدیک با فرهنگ غنی ایرانی آشنا شویم.بنده سال گذشته سفرهایی به گرجستان و ارمنستان داشتم ولی فرصت حضور در ایران فراهم نشد، لذا امیدوارم که چنین سفری نیز به ایران تدارک دیده شود.
همانطور که می دانید دفتر مرکزی کلیسای ارتدکس بالکان در بلگراد است و اینجانب به عنوان عضوی از این کلیسا به شما اطمینان می دهم که این کلیسا به توسعه روابط با ایران علاقمند است و از توسعه مناسبات و رفت و آمد هیات های دینی دو کشور استقبال می کند.
در خصوص وقایع اخیر نیز باید اضافه کنم اتفاقاتی که امروزه در سومالی و یا سایر نقاط جهان رخ می دهد برای هیچ انسانی قابل پذیرش نیست و ضرورت دارد که کل جهان به مقابله با این رفتارهای غیر انسانی برخیزد.امروزه وجدان بشریت از رفتارهای ضد دینی که به نام دین انجام می گیرد آزرده شده و هیچ انسان عاقلی باور نمی کند که چنین جنایت هایی ریشه در باورهای دینی داشته باشند و هیچ کس نمی تواند انسان های بی گناه را قتل عام کند و ادعای دین داشته باشد.بنده عضو شورای ادیان بوسنی و هرزگوین هستم و به همراه رئیس کلیسای کاتولیک و رئیس جامعه اسلامی و رئیس یهودیان بوسنی گفتگو های بسیار ارزنده ای در خصوص برخورد با افراط گرایی داشته ایم، اخیرا نیز دیداری با آقای کاوازوویچ رئیس العلمای بوسنی داشتم و هردو بر ضرورت افزایش تعاملات به منظور ایجاد مواضع مشترک در برخورد با معضل افراط گرایی تاکید داشتیم.معقدم که در بوسنی لازم است که ما رهبران جوامع دینی، یکصدا واحد داشته باشیم تا همه مردم عادی بدانند که در بوسنی هیچ مذهبی از رفتارهای ضد بشری و افراط گرایی حمایت نمی کند.ما در بوسنی تجریه تلخی از رفتارهای افراط گرایانه را پشت سر گذاشتیم و لذا برای حفظ صلح به معنای واقعی و توضیح اینکه دین هرگز نمی تواند موجب خشونت باشد ضرورت بیشتری دارد .
اسقف اعظم کلیسای ارتدکس بوسنی و هرزگوین در پایان سخنان خود از پیشنهاد برگزاری نشست هم اندیشی گفتگوی اسلام و مسیحیت ارتدکس در منطقه بالکان، با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی استقبال کرد .


١٠:٤٤ - شنبه ٢٧ آبان ١٣٩٦    /    شماره : ٦٩٠٢٠٣    /    تعداد نمایش : ٣٧٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فصلنامه گفتگو شماره دو زمستان 1393

فصلنامه گفتگو، بهار 1393

مجله خبري گفتگوي اديان و تمدن ها

مجموعه مقالات

ديالوگ 5

ديالوگ 6
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 480947
Visitorsofday : 751
Visitorsofpage : 1262115
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 1.9687

صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت