چهارشنبه ٠٢ اسفند ١٣٩٦ فارسي|English
 
 
صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
عنوان
ایران
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]
اشتراک خبرنامه
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

حجت‌الاسلام تسخيري:

گفت‌وگو همراه با عقلانيت سبب صلح و دوستي در جهان مي‌شود

رييس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در ديدار با هياتي از موزه ملی تاریخ ادیان سن پترزبورگ روسيه، گفت: گفت‌وگوها همراه با عقلانيت سبب صلح و دوستي در جهان و مقابله با خشونت و افراط‍‌گرايي مي‌شود.

خانم «يكاترنياتريوكاوا»، معاون، «تيگران تومانيان»، مشاور علمي و خانم «ايرينا عصمان آوا»، كارشناس ارشد موزه دولتي تاريخي اديان سن پترزبورگ امروز چهارشنبه (12 مهرماه) با حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با حجت‌الاسلام تسخيري، رييس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌هاي اين سازمان ديدار و گفت‌وگو كردند.

در ابتداي اين ديدار حجت‌الاسلام تسخيري در سخناني، ضمن تشريح اهم فعاليت‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي گفت: اين سازمان به عنوان مركز ديپلماسي عمومي جمهوري اسلامي ايران برای یكپارچه‌سازی فعالیت‌های فرهنگی در خارج از كشور تأسيس شد تا تصویری روشن از فرهنگ و تمدن ایرانی ـ اسلامی را به جهانیان عرضه كند.

با اشاره به وجود نمايندگي‌هاي فرهنگي ايران در خارج از كشور گفت: اين سازمان در تلاش است تا دستاوردهاي انقلاب شكوهمند اسلامي ايران و چهره رحمانی اسلام را به همراه توانمندي‏ها و پيشرفت‏هاي علمي و فرهنگي و جاذبه‌های گردشگري ايران به مردم جهان بشناساند.

وي به فعاليت‏هاي مركز گفت‌وگوي اديان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي اشاره و تصريح كرد: ما بر اين باوريم که گفت‌وگوي دینی میان ادیان الهي پیرامون چالش‌ها و گرفتاری‌های بشر می‌تواند به بسیاری از رنج‏هاي جامعه انساني پایان دهد. در اين راستا، اين سازمان سالانه به طور مستقيم و غيرمستقيم نشست‌هاي تخصصي میان دانشمندان مسلمان با ساير اديان برگزار مي‌كند.

حجت‌الاسلام تسخيري با اذعان اينكه ایجاد گفت‌وگو و درک متقابل از یکدیگر، صلح و عدالت در جامعه تسری می‌بخشد، گفت: بيش از 20 سال است كه براي رسیدن به نقاط مشترک و صلح پایدار، با ساير اديان گفت‌وگو مي‌كنيم كه از جمله آن مي‌توان به برگزاري 10 دور گفت‌وگو با كليساي ارتدكس روسيه، برگزاري و مشاركت در گفت‌وگو با مركز اديان براي صلح كره جنوبي، گفت‌وگوي ديني با رهبران ديني آفريقا، گفت‌وگو با بوديسم، اشاره كرد.

وي با بيان اينكه اديان الهي پيام‌آور صلح، دوستي و محبت هستند، گفت: در جامعه ما، همزيستي مسالمت‌آميز يك اصل است و انسان‌هاي حتي با وجود اختلاف سلایق، احساسات، دیدگاه و نگرش‌های مختلف در صلح، آرامش و بدون هیچگونه خشونت، درگیری‌های روحی، روانی و تعصب خاص زندگی مي‌کنند.

حجت‌الاسلام تسخيري با تأكيد بر لزوم تقويت فرهنگ گفت‌وگو با محوريت عقلانيت گفت: براي ايجاد ارتباط مستمر ميان انديشمندان اديان مختلف، بايد فرهنگ گفت‌وگو با محوریت عقلانیت و اعتدال در عرصه‌های اجتماعی و فرهنگی تقويت شود.

رييس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ادامه داد: اگر اين گفت‌وگوها همراه با عقلانيت و فهم درست از تفسير متون مقدس ديني ايجاد شود، سبب صلح و دوستي در جهان و مقابله با خشونت مي‌شود.

حجت‌الاسلام تسخيري پيشنهاد برقراري ارتباط و گفت‌وگو ميان انديشمندان ايران و روسيه را داد و گفت: اين گفت‌وگوها مي‌تواند در زمينه ديني و مذهبي (مذهب شيعه) با حضور شخصيت‌هاي فرهنگي دو كشور ايجاد شود.

نمايش آثاري از فرهنگ غني اسلام و شيعه در سن پترزبورگ

خانم يكاترنياتريوكاوا، معاون موزه تاريخي اديان سن پترزبورگ در سخنان خود، ضمن اشاره به تاريخچه فعاليت اين موزه در حوزه اديان گفت: اين موزه داراي آثار تاريخي از اديان يهوديت،‌ مسيحيت و اسلام بوده و در آن سمبل‌هاي تمامي اديان از جمله اسلام به چشم مي‌خورد.

وي افزود: ايجاد همكاري‌هاي سازنده با ايران براي ما داراي اهميت است و علاقه‌منديم براي توسعه اين روابط قرارداد فرهنگي في مابين دو كشور منعقد شود.

خانم يكاترنياتريوكاوا، پيشنهاد برپايي نمايشگاه هنري برگرفته از آثاري از فرهنگ غني اسلام و شيعه را داد و گفت: نمايشگاه هنري برگرفته از آثاري از فرهنگ غني اسلام و شيعه مي‌تواند يكي از موضوعات قابل توجه همكاري‌هاي في مابين باشد.

وي ضمن ابراز رضايتمندي خود از سفر به ايران و بازديد از اماكن فرهنگي و مذهبي كشورمان چون آستان مقدس رضوي گفت: سفر ما به ايران در ماه محرم و حضور در اماكن زيارتي و آشنايي با آداب و سنن ايرانيان در عزاداري و سوگواري اين ايام، بسيار جذاب بود به گونه‌اي كه اگر باز زمينه حضور ما در ايران فراهم شود، علاقه‌مندم در ماه محرم به اين كشور اسلامي سفر كنم.

گفت‌وگو منجر به آشنایی ادیان با ویژگی‌های مشترک یکدیگر مي‌شود

تگران تومانيان، مشاور علمي موزه تاريخي اديان سن پترزبورگ در سخناني، ضمن ابراز خرسندي از سفر خود به ايران از مهمان‌نوازي ايرانيان و جذابيت تاريخ و تمدن كهن ايران‌ به نيكي ياد كرد.

وي افزود: سنت و آداب و رسوم مسلمانان به ويژه شيعيان براي ما بسيار جالب است و به مطالعه در مورد اسلام شيعي علاقه‌مندم.

تگران تومانيان با اشاره به جاذبه‌های تاريخي ايران‌زمين گفت: ايران اسلامي به عنوان مهد فرهنگ و تمدن، با داشتن صدها اثر تاریخی، طبیعی و صنایع دستی همواره مورد توجه ماست.

وي ضمن استقبال از ايجاد گفت‌وگو با محوریت عقلانیت ميان انديشمندان دو كشور ايران و روسيه اظهار كرد: هدف از گفت‌وگو آشنایی ادیان با ویژگی‌های مشترک یکدیگر است، از اين رو، گفت‌وگو بايد عقلاني و به دور از خشونت و جنگ باشد.

مشاور علمي موزه تاريخي اديان سن پترزبورگ در پايان سخنان خود، خواستار تداوم ارتباط و همكاري‌هاي فرهنگي بين دو كشور شد و گفت: بهترین راه تداوم همكاري‌هاي بين دو كشور گفت‌وگو است؛ چراكه می‌تواند زمینه و بستری برای برقراری تفاهم و نقاط مشترک ايجاد كند.

پس از آن، خانم ايرينا عصمان آوا، كارشناس ارشد موزه تاريخي اديان سن پترزبورگ در سخناني با اشاره به جذابيت فرهنگ و تمدن كهن ايران گفت: اين سفر باعث شد تا در مراسم عزاداري امام حسين (ع) شركت كنيم و از نزديك با آداب و رسوم شيعيان آشنا شويم. اميدوارم روابط بين دو كشور بيش از پيش گسترش يابد.

بنابراعلام اين خبر، در راستاي تقويت و گسترش فعاليت‌هاي فرهنگي و ديني بين جمهوري اسلامي ايران و روسيه و درخصوص تمهيدات برگزاري نمايشگاه و سمينار «همزيستي اديان در ايران» و توسعه بخش شيعه در موزه دولتي تاريخ شهر سن پترزبورگ، خانم‌ «يكاترنياتريوكاوا»، معاون، «تيگران تومانيان»، مشاور علمي و خانم «ايرينا عصمان آوا»، كارشناس ارشد موزه دولتي تاريخي اديان سن‌پترزبورگ از تاريخ 7 تا 13 مهرماه به كشورمان سفر كردند.

انتهاي پيام/


٠٨:٥٥ - يکشنبه ١٦ مهر ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨٧٣٠١    /    تعداد نمایش : ١٥٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
تازه ها
فصلنامه گفتگو شماره دو زمستان 1393

فصلنامه گفتگو، بهار 1393

مجله خبري گفتگوي اديان و تمدن ها

مجموعه مقالات

ديالوگ 5

ديالوگ 6
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدیدکنندگان
بازدید این صفحه: 439232
بازدید امروز : 689
بازدید این صفحه : 1105945
بازدیدکنندگان آنلاين : 7
زمان بازدید : 1.7033

صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت