دوشنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٧ فارسي|English
 
 
صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

همایش "مسیحیت،اسلام وجهان بدون خشونت" /1

همايش "‌مسيحيت، اسلام و جهان بدون خشونت" به همت رایزنی فرهنگی ج.ا. ایران در صربستان و با همکاری دانشکده الهیات دانشگاه بلگراد روز دوم خرداد ماه در سالن همایش دانشکده الهیات ارتدوکس دانشگاه بلگراد با حضور سفیر و رایزن فرهنگی ج.ا. ایران در صربستان ، رئیس دانشکده الهیات ارتدوکس، مشاور عالی وزیر فرهنگ صربستان و جمعی از استادان دانشگاه‌ها از صربستان و ایران برگزار شد.

در ابتداي همایش سفیر ج. اسلامی ایران حسین ملاعبداللهی طی سخنان کوتاهی ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران و دانشکده الهیات دانشگاه بلگراد که با هماهنگی یکدیگر نشست "اسلام، مسیحیت و جهان بدون خشونت" را سا ماندهی کرده اند ، گفت : هدف از برگزاری این نشست گفتگو در خصوص یکی از نیازهای امروز جهان بشری است. گفتگو در بین متفکران، اندیشمندان ، مروجین و پیروان ادیان اسلام و مسیحیت به یکی از مهمترین نیازهای کنونی جامعه بشریت تبدیل شده است.»

دکتر پردراگ پوزوویچ رئیس دانشکده الهیات دانشگاه بلگراد ضمن خوش‌آمدگویی به مهمانان ایرانی و استادان دیگر ، توضیحاتی در باره تاریخچه صد ساله دانشکده الهیات ارتدوکس بلگراد ارائه کرد و با اشاره به همکاری فرهنگی این دانشکده با رایزنی فرهنگی ایران ، توضیحاتی درباره سفر سال گذشته خود با هیاتی دانشگاهی از صربستان به کشور ایران داد. به گفته او ایران دارای یکی از قدیمی ترین فرهنگ ها و تمدن های جهان است و سهمی فراوان پایه گذاری تمدن جهان داشته است. وی سپس از نظام آموزشی ایران ، تساهل و مهربانی ایرانی ها در برخورد با خودش که همه جا به او که لباس کشیشی به تن داشت احترام می گذاشتند و نیز از رفتار برابر ایرانی ها با ملل و ادیان دیگر به نیکی یاد کرد .

افندی سعاد نصوفوویچ رئیس العلمای صربستان در سخنرانی خود با موضوع " اعتدال و افراط گرایی در متون اسلامی" ضمن اشاره به اینکه همه ما هر روز با چالش های بیشتری در عرصه افراط گرایی مواجه هستیم و دین قربانی آن است، گفت : « لازم است به تحلیل عواملی بپردازیم که افراط گرایی را ایجاد کرده اند . باید بگویم که در وهله ی نخست در اسلام اعتدال وجود داشت، سپس بنیادگرایی، و در نهایت افراطگرایی در وجوه مختلف آن. و گرایش تکفیری ضرورتا یکی از عرصه های افراط گرایی دینی است.»

دکتر زوران کرستیچ در سخنرانی خود با موضوع "مسئولیت پذیری متدینان در ارتباط با صلح" ، ضمن اشاره به مسئولیت مضاعف دینداران برای حفظ آرامش گفت : مومنان از سویی باید تلاش خستگی ناپذیر برای تأکید بر صلح دوستی دین مدارانه در زندگی عمومی داشته باشند و از سوی دیگر باید به شدت علیه دین های کاذبی که به دنبال ایجاد جنگ های به اصطلاح دینی جدید هستند مبارزه کنند.» وی با تاکید بر اینکه دین و صلح به هم گره خورده است گفت : « هرچه دین اصیل تر باشد اعتقاد آن به صلح نیز بیشتر است و متأسفانه هرچه خیانت به دین بیشتر شود به همان اندازه جنگ نیز افزایش پیدا می‌کند.»

حجت‌الاسلام احمد مازنی نماینده مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به اینکه رهبران ادیان الهی در برابر واقعیت موجود در عصر حاضر نیازمند همگرایی هستند، گفت :« آن چه در نقطه مقابل رهبران دینی صف آرایی کرده عبارت است از: تلاش گسترده دشمنان مشترک برای دین زدایی از زندگی بشر. ترویج خشونت و افراطی گری به نام دین، توجیه رفتار حاکمان برخی کشورها به نام دین یا به عبارت دیگر بجای دینی کردن سیاست، سیاسی کردن دین است. مسؤلیت مشترک رهبران ادیان الهی نیز ایجاد زندگی بهتر و اخلاقی تر برای همه انسان ها است و برای برون رفت از این فضای بحرانی و نیل به این هدف باید ادیان و انسان ها با یکدیگر گفتگوی جدی و منطقی کنند. »

دکتر آلکساندر جاکوواتس استاد دانشکده الهیات، آخرین سخنگوی بخش اول همایش بود که بحث خود را به "آزادی به عنوان هدیه الهی و امکان تحقق زندگی مسالمت آمیز در مسیحیت و اسلام» اختصاص داده بود. وی در ابتدای سخنرانی خود گفت : « متأسفانه خشونت را اغلب به دین ارتباط می‌دهند و چنین ادعا می‌کنند که دین مشوق خشونت و مرتبط با آن است. » وی ضمن ارائه توضیحاتی درباره عدم ارتباط خشونت با اسلام و مسیحیت، گفت: « خداوند اجباری در دین پذیری قرار نداده است. و ما باید در سایه دین بر تقویت روح تساهل و احترام به یکدیگر کوشا باشیم. » وی در جای دیگری از سخنرانی خود گفت :« لازم است با مدل کلاسیک سکولار که مبتنی بر آن است که دین صرفا با حوزه خصوصی زندگی انسان ارتباط دارد و جنگ با حوزه عمومی ، مخالفت تمام عیار کنیم. تئوری های پست سکولار نشان داده است که این رویکرد اشتباه بوده و هیچ کمکی به تثبیت زندگی مسالمت آمیز نکرده است.»


١٤:٢٩ - دوشنبه ٨ خرداد ١٣٩٦    /    شماره : ٦٧٨٩٩٧    /    تعداد نمایش : ٣٣٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فصلنامه گفتگو شماره دو زمستان 1393

فصلنامه گفتگو، بهار 1393

مجله خبري گفتگوي اديان و تمدن ها

مجموعه مقالات

ديالوگ 5

ديالوگ 6
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 462641
Visitorsofday : 138
Visitorsofpage : 1183902
Onlinevisitors : 6
PageLoad : 1.3281

صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت